hlad

Leptinová rezistence může být následkem přejídání a nesprávné životosprávy a brání lidem s nadváhou nebo obezitou ve snižování hmotnosti. Jak vzniká, a jak jí předcházet?

Leptinová rezistence způsobuje, že jsme neustále hladoví

Leptin je hormon produkovaný tukovými buňkami, který reguluje pocit sytosti. Oznamuje mozku, že mají tukové buňky dostatek energie. Při leptinové rezistenci však mají mozkové buňky sníženou citlivost k tomuto hormonu, proto se nedostavuje pocit sytosti tak rychle, jak by měl – výsledkem je přejídání.

„Funguje to i naopak – špatnými stravovacími návyky můžeme zapříčinit vznik leptinové rezistence. Pokud se často přejídáme, tukové buňky nabudou přesvědčení, že leptinu vytvářejí málo, a zvýší jeho produkci. Zvýšená koncentrace leptinu v krvi však může způsobit necitlivost receptorů v mozkových buňkách, takže leptinu máme v krvi přespříliš, ale pocit sytosti se nedostavuje. Tím se dostáváme do bludného kruhu leptinové rezistence,“ přibližuje vznik metabolického poruchy Kristýna Galová, odbornice z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy Kompliment.

Mozek tedy neuspokojí tělo pocitem sytosti, protože si neuvědomuje, že jsme tuků přijali nad míru. Výsledkem je ukládání tuků do zásob, unavenost a pocit hladu.

„Máme odhadem asi deset procent klientů, kteří trpí inzulinovou nebo leptinovou rezistencí. Každému klientovi se v rámci redukčního programu věnujeme individuálně, a pokud máme podezření na tyto metabolické poruchy, doporučujeme co nejdříve navštívit lékaře a uzpůsobujeme tomu samozřejmě i stravování a pohybovou aktivitu," uvádí Galová.

Prevence: Pravidelná strava v menších porcích a cvičení

I zde je pravidlem, že lepší je problému předcházet, než jej řešit. Nejdůležitější jsou tělesný pohyb a správné stravovací návyky. Měli bychom jíst málo, ale často a pomalu – než se totiž leptin dopraví k receptorům a mozek vyšle signál sytosti, trvá to nějaký čas. „Shrneme-li to, měli bychom jíst méně, ale pravidelně, vybírat si potraviny s nízkým nebo středním glykemickým indexem a dostatkem vlákniny, dopřát si kvalitní spánek a pravidelný pohyb,“ uvádí odbornice.

Při cvičení tukové buňky produkují méně leptinu než obvykle, ale na druhou stranu pohyb zvyšuje citlivost receptorů mozkových buněk na tento hormon. Stačí tedy menší produkce leptinu. Proto je cvičení účinné při předcházení leptinové rezistenci a důležité při její léčbě. Naopak tělesná nečinnost zvyšuje pocit hladu.

Zdroj: Tisková zpráva

Reklama