Také jste si mysleli, že po laserové operaci očí musíte týden ležet doma, nebo že deset dioptrií lékaři spravit neumějí? Primářka brněnské pobočky Evropské oční kliniky Lexum Šárka Skorkovská ale prozradila, že každý může vidět lépe a navíc už za patnáct minut.

lexum

Přibývá v populaci dioptrických vad?
Počty dalekozrakých lidí zůstávají dlouhodobě na stejné úrovni, ale krátkozrakých pořád mírně přibývá. Je to dáno tím, že zrak na blízké vzdálenosti používáme při práci mnohem častěji než do dálky. Každý pacient s refrakční vadou může vidět lépe. Co se totiž výrazně mění, jsou dnešní možnosti očního lékařství, díky nejnovějším refrakčním metodám a technologiím máme řešení pro drtivou většinu pacientů.

Jací lidé tyto zákroky odstraňující dioptrie nejčastěji podstupují?
Dávno to nejsou jen bohatší lidé nebo profesionální sportovci, kteří se bez dobrého zraku neobejdou. Čím dál častěji k nám chodí běžní lidé, které zkrátka jen obtěžuje nosit brýle, nebo už nechtějí každý měsíc utrácet za kontaktní čočky, jejichž dlouhodobé nošení je nevhodné. Čím dál více lidí si uvědomuje, že i když cena zákroku není zanedbatelná, vyrovná se ceně lepší televize, kterou si kupují s naprostou samozřejmostí. My jim přitom za stejné peníze napravíme zrak metodou, kterou používala například i NASA pro své astronauty. Co se týče věku, metody odstranění refrakčních vad už jsou natolik pokročilé, že dokážou pomoci opravdu téměř každému, a to i přesto, že je jeho dioptrická vada způsobená vetchozrakostí nebo kombinovaná například s astigmatismem, tedy nepravidelným zakřivením rohovky.

Jak takový zákrok probíhá?
Pro nejlepší výsledek operace je stěžejní důkladné vstupní vyšetření, kterým celý proces začíná. Na klinice Lexum dbáme na to, aby bylo provedeno opravdu precizně, proto může trvat i více něž dvě hodiny. Lékař při něm pacientovi vše podrobně vysvětlí a seznámí ho se všemi možnostmi léčby, přičemž by společně měli vybrat tu, která vyhovuje nejen zraku, ale i životnímu stylu daného pacienta. Všechny zákroky trvají jen patnáct minut a naši klienti se už třeba dvě hodiny po operaci znovu zapojují do běžného života. Není tedy třeba žádná hospitalizace, ani výrazné omezení.

Počet dioptrií se snižuje jen pomocí laseru nebo existují i jiné metody?
Laserové zákroky jsou díky moderním přístrojům vhodné pro devadesát procent pacientů, ale pokud je počet dioptrií hodně vysoký nebo jinak komplikovaný, řeší se implantováním umělé nitrooční čočky, která se do oka vkládá natrvalo a její efekt je okamžitý - už druhý den po operaci vidí i pacient třeba se čtrnácti dioptriemi.

Existují při operacích nějaká rizika?
Laserové zákroky jsou velmi bezpečné, zcela bezbolestné a rychlé, proto byly masově přijaty lidmi na celém světě a staly se zcela běžnou záležitostí. Pokud si vyberete renomované pracoviště, opravdu není čeho se bát. Platí totiž, že zákrok je tak dobrý, jak dobrý je lékař, který ho provádí. Je samozřejmě jasné, že zrak během života pracuje, a tak se část dioptrií může po letech vrátit. V Lexum proto nabízíme možnost celoživotní záruky. Pokud se člověku po operaci jen trochu zhorší zrak, provedeme doplňující operaci.

Konkurence očních klinik je veliká, jak si člověk vybere tu nejlepší?
Moderní technické vybavení může koupit každá klinika, která na něj má peníze, jenže u technologie je nejdůležitější, jak s ní umíte zacházet. V Lexum sice nakupujeme nejnovější přístroje a sledujeme jejich vývoj, ale zároveň si uvědomujeme, že technika zdaleka není všechno. Pacienti by měli být informováni o tom, jaké kapacity na klinice operují, zda se věnují akademické a výzkumné činnosti, jak dlouho už klinika funguje a kolik úspěšných operací má za sebou. Lexum se například může chlubit osmnáctiletou historií, na jejímž začátku je první úspěšná korekce dioptrické vady v ČR. Důležitý je ale i osobní dojem. Před zákrokem by si měl být pacient jistý, že přesně ví, co ho čeká, že mu bylo vše podrobně vysvětleno. Často k nám chodí pacienti, kteří jinde po bleskové prohlídce hned podstoupili operaci, jejíž výsledek je neuspokojivý. My pak zjistíme, že důkladnější vyšetření mohlo najít optimálnější léčbu a pacient by viděl na sto procent. O kvalitě klinik hovoří také portfolio nabízených služeb. Laserové operace nebo léčbu šedého zákalu dělá řada klinik, je ale lepší, když mají lékaři zkušenosti třeba i s transplantací rohovky a podobně.

lexumKlinika Lexum dělá největší podíl operací šedého zákalu v ČR. Jaké jsou novinky v jeho léčbě?
Operace šedého zákalu probíhá stejně jako laserový zákrok ambulantně a netrvá déle než patnáct minut. Pacient tedy ihned po zákroku a pooperačním ošetření odchází domů. Novinek je opravdu hodně. Dnešní medicína nám umožňuje uspokojit i klienty, kteří po operaci šedého zákalu nechtějí na běžné činnosti nosit brýle. To je pro řadu pacientů velký skok v kvalitě jejich vidění. Nejaktuálnější novinkou, která byla zavedena do klinické praxe, je použití femtosekundového laseru při operaci šedého zákalu.

Reklama