Co si budeme povídat, známky na vysvědčení nejsou jen výsledkem znalostí a pílí žáčka. Je známo dost případů, kdy známka na vysvědčení byla také jakýmsi měřítkem ve vztahu učitele k žákovi, potažmo k jeho rodičům.

rock

Vím, o čem mluvím. Jak jsem zde už mnohokrát zmínila, můj manžel je rocker. To ale není nemoc, je to prostě jeho životní styl. Je to normální, slušný člověk, který nadevše miluje své děti. Když se nám před mnoha lety narodil syn, těšili jsme se, až bude mít krásné, dlouhé vlnité vlásky, stejně jako jeho tatínek. Ve školce mu říkali, že vypadá jako holčička, ale učitelky ho měly rády. Tatínka také, protože většina z nich chodila na jeho koncerty. Na základní škole jsme však tvrdě narazili, a to rovnou na třídní učitelku. Při zápisu prvňáčků si nejprve přísným okem prohlédla tatínka, a potom také jeho dlouhovlasého chlapečka.

Aby neměl syn problémy, zkrátili jsme mu vlásky po ramena. Ale to bylo učitelce málo. Jako jediný ze třídy dostal na vysvědčení v první třídě velkou dvojku. Bylo mi ho strašně líto, ale nic jsme nezmohli. Prostě jsme se jako rodina paní učitelce nezamlouvali. Ve druhé třídě jsme synkovi zkrátili vlásky ještě víc, neboť jsme se dozvěděli, že mu paní učitelka nadává do chuligánů. Když jsem za ní zašla, že si nepřeju, aby našeho syna takto titulovala, odpověděla mi, že to není pravda, že si kluk vymýšlí. Manžel raději do školy nechodil, protože by onu dotyčnou svým vzhledem provokoval ještě víc. Žádali jsme o přemístění do druhé třídy, ale to nám nepovolili, prý nevidí žádný důvod k přemístění. Jinou školu jsme nezkoušeli, poněvadž by musel daleko dojíždět, a také už jsme věděli, že se brzy budeme stěhovat do Prahy.

Druhou třídu prošel syn s jedničkami a dvojkami, ale ve třetí třídě o pololetním vysvědčení nás čekalo překvapení. To už chodila do školy i naše holčička (která se naštěstí stříhat nemusela). Rozdávalo se pololetní vysvědčení a syn našel mezi jedničkami a dvojkami trojku z pracovního vyučování. To mu neměli dělat. Snesl by všechno, jen ne špatnou známku z pracovního vyučování, jeho nejoblíbenějšího předmětu. Odmalička totiž byl a je velmi manuálně zručný, a dodnes mám ještě některé jeho výtvory doma jako dekoraci. Navíc z pracovního vyučování se tehdy skoro všem dávali tak nějak automaticky jedničky, i těm největším levákům.
Manžel už to neřešil a uklidňoval ho:
„Radimku, kašli na to, ještě půl roku a už tu učitelku nikdy neuvidíš.“
Ale Radimek to řešil. Když se mělo na konci třetí třídy rozdávat závěrečné vysvědčení, aby opět nedostal jako jediný trojku ze svého nejoblíbenějšího předmětu (stejně už byly známky napsané), šel se bez našeho vědomí zhruba týden před rozdáváním vysvědčení ostříhat téměř dohola, aby se paní učitelce líbil.
Myslela jsem, že mě budou křísit. Tehdy totiž ještě malí kluci tak vyholení nechodili, dnes už je to normální, ale on vypadal, jako by dostal vši.
Paní učitelce se stejně nezavděčil. Vysvědčení, na kterém měl opět jako jediný trojku z pracovního vyučování, mu předávala se slovy:
„Ty musíš být pořád něco extra.“

Ještě to léto jsme se stěhovali do Prahy a paní učitelku jsme už nikdy neviděli. No a mně na to období zůstala i jedna památeční fotografie, kde ten náš kluk vypadá opravdu jako extremista. :)
Naštěstí dnes už vlasy neřeší.

radimek

vysvědčení :)

Téma dnešního dne 31. ledna 2012: Pololetní vysvědčení

  • Jak vzpomínáte na svoje vysvědčení? Bály jste se nebo těšily?
  • Trestáte své děti za špatné vysvědčení?
  • Byla jste vy sama trestána?
  • Chválíte své děti za pěkné vysvědčení?
  • Byla jste vy sama chválena?
  • Pokládáte pololetní vysvědčení za stejně důležité jako to závěrečné?
  • Nebylo by místo pololetních známek u malých školáčků lepší jen písemné ohodnocení?
  • Jezdíte na pololetní prázdniny?
  • Zastáváte názor, že pololetní vysvědčení je taková varovná předzvěst vysvědčení závěrečného?
  • Máte špatné zkušenosti s učiteli?

Já myslím, že záchytné body stačí.
Vše o škole, o vašich dětech, učitelích a také o vašich vzpomínkách na vysvědčení pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Těším se na vaše příspěvky. Jedna z pisatelek dostane pomyslnou jedničku s hvězdičkou a návnadou veselou knihu spisovatelky I. Knightové: Největší špeky mýho života a k tomu deodorant spray Adidas.

darekk