Přemýšlela jste někdy nad tím, jaké by to bylo, kdybyste za sebou v práci na toaletě nemohla zavřít dveře nebo jste neměla k dispozici toaletní papír? Stačí na to jen pomyslet a už vám naskakuje “husí kůže”? Pak si představte, jak se asi musí cítit malí školáci a předškoláci, kteří se s těmito nepříjemnostmi setkávají každý den.

Na tuto skutečnost poukázal průzkum nezávislé agentury MRThink, který probíhal mezi řediteli škol a školek v celé republice. Bylo zjištěno, že většina toalet je ve špatném stavu a vyplynulo z něj, že děti proto odmítají chodit na toaletu ve škole a potřebu vykonávají raději až doma. 40 % rodičů pak poukázalo i na skutečnost, že si děti musí do školy nosit vlastní toaletní papír a ručníky, a podle jejich názoru rovněž v polovině škol nevypadá sociální zařízení tak, jak by si jej školáci i rodiče představovali.

DomestosBoj za lepší toalety
Na tyto nedostatky v loňském roce zareagovala značka Domestos,  která přišla s řešením, jak situaci zlepšit a vyhlásila soutěž Domestos pro školy. Do soutěže se mohly zapojit všechny základní i mateřské školy z celé republiky. Celkem se zúčastnilo 166 mateřských škol a 175 základních škol. A jak to probíhalo? Po zaregistrování do soutěže musely školy plnit aktivity ke zvelebení sociálního zařízení, za které získávaly body. Školám v soutěži mohli pomáhat i rodiče - buď nákupem produktů Domestos, za který darovali vybrané škole potřebné body, nebo hlasováním pro vybranou aktivitu dětí.O tom, které školy zvítězí, rozhodovalo hlasování na webových stránkách projektu. Aby měla každá škola nebo školka šanci na výhru, probíhalo hodnocení ve dvou kategoriích. V první kategorii zvítězily školy, které získaly nejvíce bodů. V druhé se pak body přepočítávaly na počet studentů. Díky tomu tak měly i malé školy stejnou šanci jako ty velké.  

Projekt probíhal od září do listopadu 2014 a prostředí školních toalet se tak podařilo zlepšit pro 9 725 dětí. Čtyři školy  vyhrály na základě počtu bodů a čtyři školy na základě počtu bodů na počet studentů. Společnost Unilever tedy předala šeky v hodnotě 1,2 milionu korun čtyřem základním školám (každá po 200 tisících) a čtyřem mateřským školám (každá po 100 tisících). Sto dalších škol pak bylo odměněno produkty Domestos na údržbu školních toalet na rok zdarma.

Jak se peníze využily
Všechny vítězné školy a školky se rozhodly odměnu využít k rekonstrukci toalet. V současné chvíli již rekonstrukce proběhla na šesti odměněných školách a školkách, zbývající dvě ji zrealizují v průběhu letních prázdnin. Výsledky rekonstrukce hodnotí všechny školy jako velice zdařilé. „S novou podobou toalet a využitím vyhraných peněz jsou spokojené jak děti a rodiče, tak i učitelé a ostatní zaměstanci školy. Musím říct, že to byl skvělý nápad a velice potřebná věc. Moc rádi se do soutěže zapojíme i v letošním roce, “ řekl ředitel základní školy z města Odry Mgr. Jan Jursík.

A jak to bude letos?
Projekt Domestos pro školy bude probíhat i v letošním roce. Školy a školky se letos budou moci do soutěže nově přihlásit již v průběhu měsíce června. Více informací brzy naleznete na stránkách projektu www.domestosproskoly.cz.

Domestos

 MŠ Mladkov před a po rekonstrukci

Domestos

 

 

 

Reklama