Ano, stěhování je skutečně jednou z nejpříšernějších činností.

Máme totiž tolik věcí, které potřebujeme k životu, že se k jejich odvozu dovoláváme velkých aut a někdy dodatečně voláme i po přívěsu. Často si jistě právě u stěhování uvědomíme, co všechno doma skladujeme zbytečně.

 

I když při balení věcí částečně třídíme, a tímto zanecháme některé věci v kontejneru před starým bydlištěm, dojedeme k bydlišti novému stále ještě s obrovskou horou věcí a nábytku. Napěchujeme do příbytku nového a je to.

Zní to velice jednoduše a také se to lehce napíše. Ale kdo se stěhoval s větší rodinou, tak ví, že stěhování může být skutečná pohroma.

Jak  tuto pohromu zorganizovat ve snesitelný přesun nás a našich potřebností, jsme se pokusili shromáždit do tohoto článku.

 

  

Z odborného článku „Chcete si usnadnit stěhování“ jsme s dovolením pana Soukopa, majitele firmy Technické služby Soukop, převzali následující odborné rady:

 

Uvažujete-li o stěhování, neobjednávejte autodopravu, ale stěhovací firmu, která má nejen auta, ale i zkušený personál.
Od stěhovací firmy můžete požadovat nejen stěhování v rámci objektu (např. při malování), ale i demontáž a montáž a kompletní vyklizení nemovitosti, včetně stavebního materiálu.

Při výměně bytu je levnější objednat jednu firmu pro obě domácnosti. Tak je auto vytíženo při cestě tam i zpět, a navíc zabráníte střetu dvou firem a situaci, kdy jedna přijede vykládat a druhá ještě nemá naloženo.
Pamatujte na to, že sazby jsou vázány na počet hodin práce, a nikoliv na množství věcí. Dvě stěhovací party v jednom domě značně prodlouží dobu práce, a tím i zvýší cenu.
Zajistěte si volný příjezd co nejblíže k objektu - každý metr vzdálenosti znamená delší čas a více peněz.
Skříně, sedačky a postele s úložným prostorem vyprázdněte, protože nejsou vyráběny na takové zatížení, a pokud se při stěhování nerozpadnou, určitě se sníží kvalita jejich spojů.
Skříně také nestačí jen zamknout a přelepit. Aby se neotevřely, převažte je provazem a volné poličky vyjměte. Klíče dobře uschovejte, ale tak, abyste je zase našli.

 

 

Jaký servis můžete od kvalitních „stěhováků“ požadovat a v jaké cenové relaci se jejich služby pohybují, jsme se zeptali majitele osvědčené stěhovací firmy, pana Soukopa:

 

Co vše servis vaší firmy zahrnuje?

 

„Servis služeb naší firmy v podstatě zahrnuje všechny potřebné úkony – vše, co je potřeba udělat od chvíle, kdy máte normální funkční domov na straně jedné, až do chvíle "funkčního" domova na straně druhé.   

Pokud zákazník chce využít našich služeb plně, může využít možnost „stěhování na klíč“.

Tato varianta v podstatě znamená, že se o vše postaráme my. Vyklidíme věci do pytlů a krabic, odšroubujeme a odpojíme potřebné, např: pračku, ledničku, osvětlení, počítač atd.,  a po převozu zapojíme. Tuto práci zajišťují námi najatí odborníci.

Běžnou věcí u stěhování je i odvoz a likvidace nepotřebných věcí. Vyklízení dělají všechny stěhovací firmy a hodně našich zákazníků o tom neví.

Například: Zákaznice chtěla vyklidit sklep před stěhováním a informovala se u firmy, která jí vyklizení nabídla za 8 000,- Kč. Po této nabídce obvolávala i další firmy, a nakonec využila rady nechat vyklizení sklepa na den stěhování. Výsledná cena stěhování i vyklízení byla nižší než 7 500 kč celkem.“ 

 

 

Kolik za tyto služby zaplatíme?

 

„Většina bytů 1+1 až 3+1 se stěhuje v cenách 2 500 Kč až 5 500 Kč.

Za těžká břemena, jako je piano, klavír nebo trezor se připočítává k hodinové ceně 1 000 až 2 000,-Kč.

Při výběru firmy podle ceny je potřeba si uvědomit, že firma musí dobře zaplatit kvalitní pracovníky, a proto kvalitní práci nelze získat u firmy s úplně nejnižší hodinovou sazbou.

Platí: čím menší hodinová sazba, tím delší čas práce a více škod – což plyne hlavně z vnitřní hodinové sazby pracovníků stěhovací firmy.

Jako poslední bych uvedl připomínku, která se týká předurčení ceny za stěhování.

Běžnou praxí je pevná cena – pokud zákazník přesně popíše danou situaci, dá se pevná cena určit i po telefonu, případně při prohlídce. Operátoři a majitelé některých stěhovacích a vyklízecích firem Vám možná budou tvrdit, že to nejde odhadnout. Toto je ale nesmysl, jelikož přece každý, kdo své práci rozumí, ví, jakou bude jeho práce trvat minimálně nejkratší a nejdelší dobu.“

 

 

 

Za cenné informace panu Soukopovi poděkovala

 

   
Reklama