Louisianský leopardí pes neboli Catahoula je všestranný pracovní pes s vlohami jak pro lov, tak pro pastevectví a strážní službu. Celé generace louisianských lovců, rančerů i farmářů Catahoulu používaly pro lov mývalů, veverek, jelenů a divokých kanců, jako honáckého psa pro práci se stády dobytka i jako psa hlídacího. V současnosti se toto pěkně stavěné a temperamentní plemeno stává i oblíbeným společníkem. Leopardí psi jsou svému pánovi nesmírně oddáni, potřebují však pevnou ruku a dostatek pohybu.

 

Potomci válečných psů
Catahoula znamená ,,čistá modrá voda". Tento zvláštně zbarvený pes pochází z oblasti Catahoula Lake ve státě Louisiana. Původ tohoto plemene je opředen mnoha mýty a legendami. Nejpravděpodobnější je ovšem ta, že Španělé vedeni Hernandem DeSoto při dobývání nového kontinentu na cestě z Floridy do Louisiany používali své mastiny a greyhoundy jako ,,válečné psy". Zraněné psy ponechali svému osudu na bojištích. Místní obyvatelé psy zachránili a pokračovali v jejich chovu . Dále snad docházelo ke křížení těchto psů se psy indiánů (kmen Choctawů, Avoyelle, Tunica a Ofo) a s červenými vlky. Choctawové tohoto psa nazývali ,,Couthaougoula". Na konci 17. století kolonizovali Louisianu Francouzi. LaSalle a Tonty se při své expedici k řece Mississippi potkali se psem podobným vlku, ale s bílými skvrnami a modrýma očima, který velmi dobře lovil v bažinatém terénu. Francouzi tyto psy začali křížit s Beaucerony (pastevecký a strážní pes). Tímto křížením vznikl Catahoula prakticky ve své současné podobě.

Modří leopardi
Dnešní podoba tohoto výjimečného psa je tedy známá již více než jedno století. Nejrozšířenější je toto plemeno ve své domovské Louisianě, a to především díky guvernérovi tohoto státu Edwinu Edwardsovi, který ho v roce 1979 prohlásil národním plemenem. Na vývoji plemene se podíleli především tři významní chovatelé z USA. Preston Wright choval velké, mohutné psy, kteří vážili 90-110 liber a byli zváni též ,,psi DeSota" T.A. Mc Millin šlechtil zvířata o něco menší, vážící jen 50-60 liber, ovšem v pro Catahouly tak typické leopardí barvě a s modrýma očima. Psi Lovieho Fairbanka byli žíhaní až žlutí a vážili 65-75 liber. Současný standard plemene upřednostňuje  leopardí barvu, která může být modrá, šedá, černá, játrová, červená, bílá a skvrnitá, přičemž znaky mohou být černé, tříslové, červené, žlutohnědé a bílé. Jednobarevní psi jsou přípustní v barvách černé, červené, žluté a čokoládově hnědé. I ve své domovině je toto plemeno výjimečných vlastností i vzhledu stále řazeno k málopočetným, ale rychle si získává popularitu, a to i ve světě. V České republice je chov Catahouly zastřešen v KCHMPP (Klub chovatelů málopočetných plemen psů).

Práce s dobytkem
Catahoula je, přes svůj zajímavý vzhled, stále pes především pracovní - nutno říci že naštěstí, protože povaha ani zdraví plemene tak nejsou degenerovány chovem čistě výstavním. Leopardího psa si pořizují převážně farmáři, jeho životním posláním je totiž práce s dobytkem. Tito neuvěřitelně houževnatí, vytrvalí, rychlí a odvážní psi dovedou obstát i při konfliktu s dospělým býkem a zároveň dokáží absolvovat značné vzdálenosti po boku honáků na koních. Zároveň mají silně vyvinutý teritoriální pud a "své" stádo chrání před škůdci z řad zvířat i lidí. Spojují tak v sobě vlastnosti psa ovčáckého (práce s dobytkem) a pasteveckého (samostatné střežení stáda). Pro svůj vynikající čich, temperament a odvahu je Catahoula využíván i v policejních službách . Nezastupitelné místo pak má také jako pes lovecký.

Sebevědomý bojovník
Catahoula je nezávislý pes, sebevědomý a ve vypjatých situacích je neohrožený. Přestože není zjevně agresivní, chovatelé nedoporučují vstupovat na jeho území, pokud není přítomen majitel. Znaky rezervovanosti by neměly být považovány za zbabělost, ale za nesnášenlivost vůči cizím. Má vynikající čich, sílu, vytrvalost a značnou sebedůvěru. Catahoula může být agresivní vůči ostatním psům, pokud se tedy štěně začleňuje do společnosti dalších psů, je nezbytná řádná socializace. Při jeho výchově se osvědčuje kombinace chvály, lásky, vytrvalosti a důslednosti. Majitel by měl vytrvale prosazovat své dominantní postavení, jinak může vzhledem k síle psa očekávat značné potíže. Řada chovatelů se shoduje v tom, že Catahoula potřebuje volný výběh ve velkém prostoru, proto to není pes vhodný do města.

Pro koho se hodí
Catahoula je geneticky předurčen k práci, je tudíž nezbytné, aby měl dostatečné vyžití. Kromě činností, k nimž je předurčen, to mohou být i dlouhé procházky s dostatečným množstvím zajímavých vjemů, nebo sport. Mnoho majitelů leopardího psa se věnuje například agility, dog-trekingu, canicrossu a podobně. Nudící se leopardí pes dokáže nadělat svému majiteli hodně vrásek. Lidé, kteří nemají dostatek volného času, by si toto plemeno neměli vůbec pořizovat.

Líbí se vám Catahoula, nebo Vás jeho nestandardní barva spíš znechucuje? Slyšela jste už někdy o tomto plemeni? Pořídila byste si takového psa? Nebo to není pejsek pro Vás?

zdroje: www.bartlet.cz, www.catahoula.cz

Reklama