Leona Machálková patří už dlouhou dobu k našim předním popovým divám. Kromě toho je ale také maminkou a ženou, která se těší na Vánoce a věnuje se jejich přípravě. Přečtěte si rozhovor, který s Leonou v předvánočním čase připravil organizátor David Novotný.

leona

Leono, jak vzpomínáš na své Vánoce, když jsi byla malá?
Na Vánoce jsem se vždy moc těšila. Milovala jsem všechny ty přípravy, které jsem s maminkou a tatínkem dělala. Od pečení cukroví, vybírání vánočního stromečku, zdobení bytu, všechny ty vůně, které k nim patří, to se mi dodnes intenzivně vybavuje.

Máš ráda Vánoce? Užíváš si je? Nebo je vnímáš jako uspěchané svátky?
Ano, dodnes mám a vždy se na ně těším. Tolik dá práce vše pečlivě připravit, a najednou frnk a jsou zase pryč, utečou jako voda. O Vánocích se navštěvujeme s rodinou a kamarády, program máme bohatý, rádi zajdeme na koncert i do divadla, a tak si troufám tvrdit, že si je užíváme. Jestli jsou uspěchané, ani nevím, protože jako hospodyně mám pořád co dělat. Každopádně je pro mě nejdůležitější, aby blízcí okolo mě byli spokojení, a to je pro mě ta největší odměna...

Pečeš ráda cukroví? Které druhy? Máš nějaký oblíbený recept?
Ráda vařím, ovšem jako pekařka jsem průměrná. Nejsme moc na sladké, a tak se spokojíme s pečením 3–4 druhů. Ostatní si vybírám v luxusních cukrárnách, také přítelkyně či moje maminka doplní naši vánoční tabuli. Nejste zrovna na adrese, kde bych vám nabídla nějaký speciální recept. To moje babička Liduška byla vyhlášenou cukrářkou a ve své prostinké troubě dokázala napéct až 300 trubiček, jednu jako druhou, zlaťoučkou kremroli, naprosto ukázkovou... dokážu ocenit pekařské umění a s obdivem smekám...

leona2

Máš nakoupeny dárky v předstihu, nebo je sháníš na poslední chvíli?
Jak kdy... Něco obvykle už mám a postupně kupuji dárky, protože mám v prosinci hodně práce. Ale i tak s dárky posledních 14 dnů finišuji. Rozhodně ovšem nejsem typ, co by sháněl dárky 23. prosince, nedejbože na Štědrý den... to opravdu ne. Na nákupy mě už nikdo nedostane. Doma se vaří, oslavuje, dozdobuje, telefonujeme si s přáteli a radujeme se ze svátečního dne...

Jak vypadá Štědrý den u vás doma?
Poklidně, je předchystáno, připravuji ryby, dezerty, co si zrovna v tom roce vymyslíme. Je to takové dolaďování... Také chodíme ven, navštěvujeme se s přáteli... Je to v podstatě volné...

Plánuješ nějaké vánoční koncerty po České republice? Kde tě budou moc lidé vidět?
Ano, v letošním roce hrajeme několik vánočně laděných koncertů v Ústí nad Labem, Pardubicích, Třinci, Havířově, Hradci Králové, Vacově, v Praze na Žofíně, Nitře a končíme v kostele v Přimdě. Termíny jednotlivých koncertů mohou moji příznivci najít na mých webových stránkách www.leonamachalkova.cz. Moc se na koncerty těšíme, protože to společné naladění na Vánoce funguje perfektně. Lidé jsou natěšení, dobře rozpoložení a vzájemně se ta pohoda přenáší. Je to zkrátka moc fajn.

Hrála jsi v řadě muzikálů a hraješ stále, kterou muzikálovou roli jsi měla ráda? A jakou roli by sis ještě ráda zahrála?
Měla jsem ráda všechny, snažila jsem se vžít do všech postav, které mi kdy byly s důvěrou svěřeny. Za všechny snad mohu jmenovat dvojroli Adriany a Sandry z muzikálu Drákula, o které se pan režisér Bednárik vždy vyjadřoval, že jsem ikona této role. Co se týče mé eventuální budoucí příležitosti na prknech hudebního divadla, ráda bych si střihla něco výrazně kabaretního, nějakou sexy postavu...

leona2

Vystupuješ se svou kapelou, plánuješ do budoucna CD? V jakém by mělo být duchu?
Dlouho jsem hledala toho správného člověka, který mi s novým albem pomůže, a zdá se, že jsem  ho našla. Máme velkorysé představy jak o mém albu, tak o koncertním turné. Našla jsem si svoji parketu, na které se cítím svobodně a spolehlivě, která mi sedí. Je to melodický rock, ženský nářez. V tomto duchu se odvíjejí naše plány, co zajímavého představit, a obohatit tak nejen sebe, ale i současný český trh.

Je těžké v dnešní době vydat CD?
Není, je to jen otázka kreativity a peněz. V mém případě nemalých peněz, protože jsem doposud vydávala nákladně pořízená alba, a ne nízkorozpočtová. Je to naše společná vizitka, laťka, které se hodlám držet, nelze jinak... Jinak to dle mého názoru nemá vůbec cenu...

Šla by jsi do Star Dance? Nebo do nějaké reality show?
Už jsem si jako host ve StarDance zazpívala, ale bohužel nezatancovala. Je to krásná show a určitě bych nepohrdla nabídkou. V minulosti mi byla nabídnuta účast v soutěži Duety, která běžela místo StarDance. Nicméně mi tehdy producent muzikálu Drákula s ohledem na moji smlouvu nedovolil zúčastnit se této show. Místo mě tehdy nastoupila Petra Janů. To je ovšem život a i já jsem to tehdy brala sportovně...

leona3

Co ty a cestování? Máš oblíbenou zemi?
Já cestuji velmi ráda, mám to zkrátka v krvi... Netrpím cestovní horečkou, cestování beru jako událost, která mi obohacuje život. Ráda poznávám nové země, tamější zvyky, kulturu, kuchyni... Miluji například Itálii, ráda se vracím do Thajska a dá se říct, že jsem si oblíbila Asii, kde jsem navštívila spoustu zemí. Do budoucna mám spoustu plánů, kam se podívat, např. do Mexika.

Které roční období máš ráda? Jezdíš na hory?
Mám ráda všechna roční období. Beru to tak, že jsem Středoevropanka a můžu sledovat celý cyklus. Samozřejmě, že se vždy na jaře těším, jak odhodím čepice a kabát a užívám si teplíčka a sluníčka. Jednotlivá roční období mi zpříjemňují sezonní sporty. Ráda jezdím na kole, plavu, bruslím a v zimě jezdím často na lyže, jak jen mi čas dovolí. Domnívám se, že i díky tomu, že často vyrážíme do přírody, jsme poměrně zdraví a chřipky se nám vyhýbají.

Přinesl jsem ti malý dáreček, šperk Energetix, doufám, že se ti líbí...
Mám ráda bižuterii a šperky, za dárek děkuji, líbí se mi moc...

leona s davidem

Leona s autorem rozhovoru, Davidem Novotným

Daváš si nějaké předsevzetí do nového roku?
Už ani ne. Tak nějak i během roku se snažím zastavit se a uvědomit si, co dělám dobře, a co ne. Od toho se potom odvíjejí rozhodnutí to špatné řešit. Nečekám až na konec roku, bilancuji i během něj. Pořád je co zlepšovat, profesně i privátně. Záleží mi také na dobrých mezilidských vztazích, nechci žít virtuální život, ke spokojenosti se potřebuji s milými lidmi vidět, mít společné zážitky.

leona4

Držíš diety? Máš nějakou svou osvědčenou? Jak opravdu zhubnout?  
Já nemám s dietami zkušenosti. Geneticky je mi dáno být štíhlá, zejména po tátovi. Mám ráda zdravý životní styl, pohyb, nejlépe na zdravém vzduchu. Inspirace okolo nás je spousta, záleží často jen na naší pevné vůli. Potrpíme si v rodině na opravdu kvalitní jídlo a k tomu jsem v posledních letech přidala také pravidelný pohyb. Je to pohoda a navíc mám i lepší náladu. O klid na duši jde přece nejvíc, že jo. :)

Děkuji moc za rozhovor a přeji ti krásné svátky!


Leona Machálková vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci . V první polovině 90. let hrála v divadle Semafor, moderovala na rádiu Evropa 2, v České televizi uváděla hudební pořad Telerezonance a zpívala s jazzrockovou skupinou Znamení dechu. Od  roku 1993 účinkovala v pražských muzikálových inscenacích – ve West Side Story /Anita/, v Jesus Christ Superstar /Máří Magdaléna/, v Draculovi /Adriana, Lorraine/,v  Misi /Norma/, Monte Cristu /Mercedes/, v Les Miserables /Eponine/,v Jekyll a Hyde /Lucy/, v  Angelice/Angelika/, Jacku Rozparovačovi /Glorie/, zpívala a tančila v show Nikita a Šachmat a v uplynulých dvou sezónách jela turné s megaúspěšným Muzikálem Na Ledě Popelka.
V poslední době hrála a zpívala v divadle Kalich Čarodějnici v Robinu Hoodovi a na Broadwayi účinkovala jako Gertruda v Hamletovi Janka Ledeckého.

Vydala několik sólových alb, za které obdržela zlaté I platinové desky – Leona /1996/, Film a muzikál /1998/, Film a muzikál II /1999/, Blízká setkání /2001/, Jsem to já /2002/, album swingové a lounge music Voda divoká /2005/ a Největší hity s řadou nových remixů a nových snímků největších hitů/ 2009 a 2013/.

Aktivně koncertuje s popovým, přednesovým I jazzovým repertoárem se svojí kapelou. Pravidelně spolupracuje s mnoha špičkovými hudebními tělesy, např. s Big Bandem Felixe Slováčka, s Boom Bandem, s Pájky Pájk Martina Kumžáka, s Orchestrem Státní opery Praha nebo se Zlínskou a Královéhradeckou filharmonií. V současné době se soustředí na nové rockově popové album a momentálně se prezentuje s novým singlem „Měj mě rád“.

Reklama