Když jsem se seznámila s Leonou, netušila jsem o jejím nadání. Postupně se stala mou dobrou kamarádkou a objevila jsem v ní ženu s úžasným hlasem, která má pro mě ono pomyslné zlato v hrdle. Není klasickou popovou zpěvačkou, věnuje se totiž gospelu, což je náročná disciplína, která bohužel není tolik vyhledávaná. Třeba se to, i díky Leoně, časem změní.

Leo, ty jsi zpěvačka, ale nejspíše tě moc lidí nezná, proto moje první otázka bude směřovat k tomu, proč se svým pro mě úžasným hlasem tě ještě neslyšíme v rádiích?
Výborná otázka. Já jsem byla hodně známá před 13 lety, a to především díky působení v dívčí skupině „New Golden Kids“. Bohužel ale z té doby nemám zrovna ty nejlepší zkušenosti a navíc jsem do našeho českého showbusinessu spadla hrozně brzy. Ničeho nelituji a hrozně si všeho vážím, protože tenkrát to byla obrovská příležitost, jak se dostat k tomu, co miluji - ke zpěvu. Nicméně, byly jsme takové ty loutky, se kterými někdo neustále manipuloval, trvalo to dva krásné roky a rozpadli jsme se. Dostala jsem spoustu nabídek ke zpívání, ale já se strašně zasekla a odmlčela se, zamilovala, vdala, porodila syna a rozvedla se. Trvalo mi několik let, než jsem si uvědomila, že zpěv ke mně patří a celé ty roky mi strašně chyběl. Hlavně jsem potřebovala dospět, no a můj čas přísel minulé Vánoce, kdy jsem měla obrovsky vyprodaný koncert v Betlémské kapli. Konečně dělám i styl hudby, který cítím srdcem a jsem to já, ta skutečná Leona, a žádná loutka. Ještě větší radost mám z toho, že vše si děláme sami a nemáme k tomu žádnou agenturu a uzavřené smlouvy, kde pak člověk nesmí skoro nic. To je možná ten důvod, proč o mně nebylo tak slyšet a nejsem už v podvědomí lidí, ale vše má svůj čas. :-)

sd

Od kolika let jsi začala zpívat. Věděla jsi vždy, že se chceš zpěvu věnovat?
Začala jsem na základní škole, kdy si mě všimla moje paní učitelka hudební výchovy; to ona mě přivedla aktivně ke zpěvu. Jezdila jsem na různé pěvecké soutěže, recitační soutěže apod. Tak moc mě zpěv nadchl, že jsem se po základce přihlásila na konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze. Když mě přijali, byl to můj největší úspěch tenkrát, protože se nás tam hlásily stovky adeptů, a vzali jen pár jedinců. Díky této škole jsem se přistěhovala v 15 letech do Prahy a už se nikdy nevrátila do rodné České Lípy, odkud pocházím.

Ty jsi zůstala po dlouhá léta u zpěvu, proč? Co ti zpěv dává?
Zpěv mi dává sílu, klid, lásku, vnitřní spokojenost, bez hudby pro mě není život. Je to můj vzduch, díky němuž žiju. Vždyť mě znáš, pořád si jen někde broukám. :-) (To je svatá pravda; pozn. red. :-))

Holčičí kapela, která zpívá české písničky, to je sice minulost, ale nyní se věnuješ gospelu. Kdy nastal ten obrat? Ono přece jen česká popová klasika a gospel, to je velký rozdíl.
Jak jsem už zmiňovala, tak ten dívčí projekt byla opravdu má první možnost, jak se dostat ke zpěvu profesionálně. Nikdy bych do podobného projektu nešla, ale mně bylo 16 let a tu šanci jsem chytla za pačesy. Od mala miluji soul, jazz, blues, gospel. Gospel je hudební styl, který obsahuje duchovní texty, a v něm jsem se našla. Jsou to skladby, které jsou hodně o emocích, a já jsem velmi emotivní člověk, v těch pomalejších písních vyzpívávám svou vnitřní bolest, své životní zkušenosti, a naopak ty veselejší, tam se snažím dát zase tu radost ze života, že konečně mohu dělat, co já chci. Navíc gospel není u nás moc běžný a víc bych ho chtěla dostat mezi lidi.

sd

Dá se ještě vůbec v dnešní době uživit zpěvem? Tedy když pomineme Karla Gotta a Lucii Bílou?
(Smích) Samozřejmě že dá, ale ne každému se to povede. Například je spousta zpěváků a zpěvaček, které hudba živí díky muzikálům. Každopádně já to pro peníze nedělám, ale proto, že prostě chci. Dělám jen to, co mě baví, a když je za to nějaká ta koruna navíc, tak je to samozřejmě velmi příjemné. Hodně se věnuji i charitě. Peníze byly a budou vždy, my ne. Proto bych chtěla každý den žít tak, jako by byl ten poslední.

Jaký je tvůj největší hudební vzor?
Těžká otázka... Miluji a obdivuji spousty hudebníků a asi vyloženě vzor nemám. Kolikrát sedím po večerech u počítače, sjíždím různá videa starých soulových zpěvaček a od nich se i učím. Ve všem jsem takový samouk a každá z těch zpěvaček mi strašně moc dává.

Já vím, že máš i malého synka, učíš ho zpívat. Chtěla bys, aby se stal slavným zpěvákem?
Bude mu 5 let a je to největší dar v mém životě a moje životní motivace. Jmenuje se Nicolas a vždy říká: „Maminko, pojď zpívat a natáčet se.“ Miluje hudbu, zpěv, ale ve všem mu nechám volnou ruku, ať dělá, co ho baví. Říká, že chce zpívat jako maminka a hrát hokej jako jeho tatínek.

sd

Kdyby tě někdo chtěl slyšet naživo, kde má možnost? Chystáš v blízké době nějaké koncerty?
Čeká mě od listopadu vánoční turné plné hudebních hostů, jako je skvělý Jaro Smejkal, Petra Hapková (dcera pana Hapky), Gygy, gospelový zpěvák Mario Franklin, vše za doprovodu muzikantů, velkého pěveckého sboru atd. Mám samozřejmě i spoustu soukromých akcí, různé slavnosti a podobně. Dokonce mě teď čeká premiéra se skvělou DJ Lady Jane na festivalu Mácháč, který proběhne 21. 8., a strašně se na to těším, protože to je zase úplně něco jiného, než dělám.

A teď už úplně poslední otázka, Leono: Spousta lidí asi ani nedokáže vyslovit tvé příjmení, jak se tedy čte?
(Smích) Jsem na své příjmení strašně pyšná, protože je nevšední a každý si ho zapamatuje. Pochází z Maďarska. Čte se ,,děnděši“, což v překladu znamená perla. Jsem zvyklá, že lidi mi říkají různě, takže mě nic nepřekvapí. :-)

Čtěte také:

Reklama