Na začátku června probíhala na pražském Vyšehradě akce s názvem Vyšehradský oříšek, jehož organizátorkou je Lenka Svobodová, kterou to už odmalička táhne ke zvířatům, nejvíce pak k pejskům. Nabízíme vám s ní krátký rozhovor.

O letošní akci Vyšehradský voříšek jsme vás na našich stránkách informovali ZDE.
Byť tomuto ročníku nepřálo počasí a pořád pršelo, akce se nakonec podařila. Zásluhu na tom má především milovnice pejsků Lenka Svobodová.

lenka

Povězte mi, kdy jste v sobě objevila lásku ke čtyřnohým miláčkům? Předpokládám, že už v dětství.
Ano, ke zvířatům mě to táhlo od malinka. Kdy to šlo, vrhala jsem se na jakékoli zvíře, které jsem potkala, takže se třeba i stalo, že mi málem ukousla prst ondatra a podobně. :)

Měla jste doma nějaká zvířátka? Třeba právě pejska?
Bohužel můj otec si nepřál mít doma psa ani kočku, takže jako malá holka jsem měla aspoň morčata. Ale okamžitě, jak jsem odešla z domova, tak jsem si pořídila psa. Nebyla jsem hned rozhodnuta, jaké plemeno, ale na výstavě hospodářských zvířat se mezi ovcemi a prasaty krčilo malé neurčité štěně. Byl to voříšek, ke kterému u prodeje postavili malou holčičku. Ta když se dozvěděla, že chci pejska, okamžitě se rozbrečela a nedalo se z ní dostat slovo. Takže jsem se dozvěděla, že pejsek se jmenuje Ben a maminka byla Kolie. Bohužel se po roce beze stopy ztratila. To ve mně možná poprvé zanechalo stopy zachraňovat pejsky.
Další psi, které jsem měla, byli čistokrevní, ale nějak to nebylo přesně ono. Pak si mě na ulici našla Beruška, což byla láska na první pohled. Ta letos bohužel po 14 letech odešla.

Přijde mi, že je u nás hodně opuštěných zvířat, včetně psů.
To je pravda. S rozvojem internetu a Facebooku jsem začala zjišťovat, kolik opuštěných zvířat, vlastně nejen v naší republice, ale všude kolem, je. Bohužel v dnešní materialisticky založené době mají lidé dost špatný pohled na zvířata jako na věc. Čistokrevní pejsci obvykle stojí poměrně hodně peněz a lidé si jich tím pádem víc váží. Kříženci jsou většinou zadarmo, a tím pádem jsou „bezcenní“. Takže pokud nastane nějaký problém, v tom lepším případě je odvedou do útulku, v tom horším odhodí v zalepené krabici do popelnice a podobně. Ti, kteří mají štěstí, se do útulku dostanou, ti, kteří nikoli, skončí někde mrtví. :(

A vy se tomu snažíte předejít a zatoulaným či nalezeným pejskům pomáhat.
Ano, snažím se těmto pejskům pomáhat. Chodila jsem pomáhat i do útulku Libeň, který byl po smrti majitelky v určitém bezvládí, a podobně. Pak jsem objevila pejska, kterého jsem si vzala v Toulavých tlapkách, a zároveň jsem zjistila, že tato organizace se věnuje právě záchraně a socializaci týraných psů. To znamená psů z „množíren“ a podobně. Má snaha se pak přesunula hlavně na tento útulek.

Tyto útulky většinou bojují s nedostatkem financí.
Peněz moc není, to opravdu ne. Právě tato organizace sídlí daleko, až u Poděbrad, takže jak jim pomoci? Sdílení pejsků na FCB mi příliš užitečné nepřišlo, a tak mě napadlo uspořádat nějakou akci, ze které by šel výtěžek právě tam.

A vnikl Vyšehradský oříšek.
Také díky mojí kamarádce, která pořádá festival Vyšehraní, kdy se v těch místech vlastně přes den nic moc neděje. Tak jsem se s ní domluvila, že pokud se mi podaří sehnat sponzora, uspořádám voříškiádu. Podařilo se sehnat firmu, která zaujímá vedoucí postavení na trhu s krmivem pro psy a kočky, kde mi vyšli hodně vstříc, a tak jsem se do toho pustila.

Už jste předtím nějakou podobnou akci pořádala?
Ne, bylo to poprvé. Sbírala jsem informace, kde se dalo, a loňský první ročník byl tak trochu improvizace s daným rámcem. Letošní druhý ročník už byl připraven velmi pečlivě, ovšem zase zasáhly živly, a tak se musel program zkrátit na minimum, aby pejsci asi páníčci nenastydli. Přesto si myslím, že se i tak velmi povedl.

V tom počasí to muselo být náročné
Bylo to hodně náročné, ale myslím, že jak pořadatelé, tak neuvěřitelní vystavovatelé, kteří počasí brali naprosto sportovně, tak dokonce i nemálo návštěvníků, kteří přišli, si odnesli prima pocit z dobře stráveného dne. Doufejme jen, že do dalších ročníků nám bude počasí trochu příznivěji nakloněno a i lidé zůstanou věrni.

Zůstanou věrni, tak jako jsou věrní i psi, pro které všechno tohle pořádáte.
Byla bych ráda. Letos se navíc podařilo naši akci natočit i pro nově vznikající dětský kanál, takže se o nás, a hlavně o pejscích z Toulavých tlapek, dozví poměrně hodně dětí. A já doufám, že to třeba právě v nich zanechá myšlenku být ke zvířatům zodpovědnější.

Podrobnější informace o Vyšehradském voříšku se dozvíte na: http://vysehradsky-vorisek.webnode.cz

Přečtěte si také:

Reklama