Lenka pochází z rodiny ze střední třídy. Rodiče jí většinou splnili, co si přála, ale na žádné velké vyskakování to nebylo. Jenže před čtyřmi lety začali Lenčini rodiče podnikat a velmi se jim daří. Vydělávají dost peněz, kterými chtějí udělat svým dvěma dětem radost. Lenku to ovšem přivádí do rozpaků.

„Rodiče podnikají a můj bratr Ivan je úspěšný programátor. Já jsem v tomhle ohledu taková černá ovce rodiny. Nevybrala jsem si obor podle toho, kolik je v něm peněz, ale chtěla jsem, aby mě bavil. Pracuju jako reportérka v malém deníku. Moje práce je super, ale peněz na rozhazování tedy opravdu nemám,“ uvádí Lenka.

Sada kosmetiky versus dovolená v Egyptě

Na život jí to nicméně stačí, ovšem problém představují zmíněné oslavy. Na nich se Lenka cítí nesvá. Příbuzní jí totiž dávají věci, které jsou z jejího pohledu drahé, a ona se kvůli tomu necítí dobře

„Já si můžu dovolit darovat jen takové drobnosti, jako je sada kosmetiky pro mámu, šála pro tátu a knížka pro bratra. Potřebuju si šetřit na budoucnost, abych si někdy taky mohla zařídit vlastní bydlení apod. Nemůžu se vydat z peněz jen kvůli dárkům. Oni si mohou dovolit víc a je mi kvůli tomu trapně. Od rodičů jsem k minulým Vánocům dostala dovolenou v Egyptě za X tisíc. Bratr mi daroval moderní kávovar. Dívala jsem se na internet a stojí asi deset tisíc. Zahanbuje mě to a připadám si před nimi jako chudák. Já vybalím kávovar a brácha knížku. Nikdy mi nedali najevo, že by ode mě chtěli něco víc, ale mně je prostě trapně,“ líčí Lenka.

Okamžiky, které by si měla užít, se pro ni tak stávají peklem. Rozbaluje totiž mnohonásobně dražší dárky než ty, které dává. Několikrát se svými příbuznými o tomto tématu mluvila, ale oni nevidí, neslyší.

Zkažené Vánoce

„Opakuju jim to pořád dokola, že nechci tak drahé dárky, že jim to nemám, jak vrátit, ale oni si trvají na svém. Prý nic vracet nechtějí a chtějí mi alespoň takhle finančně pomoc. Jenže já mám svoji hrdost, nestojím o to, aby mě někdo finančně dotoval. Žiju život, který jsem si vybrala, a nepotřebuju k tomu nejnovější kávovar. Koupím si, na co jsem si vydělala a na co si nevydělám, to si nekoupím,“ vypráví Lenka o svém vztahu k penězům.

Už teď má mladá žena obavy z blížících se Vánoc. Dokonce uvažovala, že je stráví sama, ale svou rodinu má ráda a nechce se uchylovat k takovému řešení. „K oslavám jsem si vypěstovala odpor a docela mi ty veledary kazí Vánoce. Co asi dostanu letos? Soukromý tryskáč? “ uzavírá Lenka.

Čtěte také:

Reklama