Čím dál víc lidí trpí poslední dobou nemocí, o které se zatím tolik nemluví: hemoroidy (neboli hemoroidálními uzly). Způsobuje je nepevná žilní stěna v oblasti konečníku, v níž se tvoří výdutě. Tato nemoc může být vrozená i získaná.

Hemoroidy více hrozí lidem, kteří mají problémy s křečovými žilami na nohou, častěji se přitom projevují u žen. K vytvoření hemoroidů totiž přispívají také opakovaná těhotenství a porody. „To je i můj případ. Od mládí mám křečové žíly na nohou, ne moc, ale vím o nich. Po každém těhotenství se mi křečové žíly zhoršily, po druhém se mi udělal i hemoroid, který se objevil i teď, po třetím porodu,“ říká paní Lenka.

Čtěte také:

Jak jste poznala, že se jedná o hemoroid?
Nejdřív jsem to nepoznala, po druhém porodu jsem měla dost jiných starostí, takže jsem tomu nevěnovala až takovou pozornost. Až po nějaké době jsem si uvědomila, že mě častěji svědí a bolí konečník. Když jsem si tam nahmatala bouli, běžela jsem k doktorce, tušila jsem, že to není banalita.

A asi nebyla, že?
Ne, ale zároveň to nebylo naštěstí tak hrozné, abych musela na operaci. Doktorka mi předepsala prášky Detralex, které mi pomohly, začala jsem víc pít a trošku jinak jíst, taky jsem se začala víc hýbat. Po druhém porodu se mi hemoroidy zase vrátily, ale to už jsem věděla, co a jak. Horší je to teď s mým manželem.

Manžel tím také trpí?
Ano, ale vůbec o tom nechce mluvit. Stydí se... Nebýt toho, že jsem to vypátrala sama, určitě by to neřekl ani mně. Přitom ví, že mám s nimi taky problémy, proč by mi to mělo vadit?

Pozor, nepodceňujte situaci! Důležité je hemoroidy léčit, neboť v opačném případě vám budou znepříjemňovat život. A navíc jejich projevy mohou značit i vážnější potíže.

A jak jste to tedy poznala?
Začal častěji chodit na záchod, občas bylo při sezení vidět, že ho bolí zadek. Jistotu jsem ale získala, když jsem po něm šla jednou na záchod a v míse jsem uviděla krev. To už jsem věděla, že by to neměl nechat jen tak.

Promluvila jste si s ním o tom?
Samozřejmě jsem mu vynadala, mrzelo mě, že se mi nesvěřil. Ale to by asi neudělal žádný chlap, nevím...

To je asi pravda. A donutila jste ho jít k doktorovi?
Zatím ne, už tři týdny se snažím a nutím ho k doktorce, ale asi ho budu muset objednat, myslím, že sám to neudělá. A já bych ráda měla jistotu, že jsou to ´jen´hemoroidy, protože krvácení by mohlo znamenat i něco mnohem horšího. Snad se mi ho podaří přesvědčit.

Oslovili jsme odborníka s těmito dotazy:

Manžel má hemoroidy, stěžuje si na svědění a pálení konečníku, občas mu teče i krev, ale k lékaři jít nechce. Co by měl udělat?
Absolutně je nutné vyšetření lékařem - proktologem. Manžel velice riskuje bagatelizováním tak varujících příznaků Čím déle bude vyšetření vzdorovat, tím složitěji se bude jeho onemocnění léčit.

Pokud se hemoroidy objeví, je to stav, který se zhoršuje, nebo jej můžeme vyléčit pomocí volně prodejných přípravků? (mastičky, odvary, doplňky stravy)
Počínající hemoroidální nemoc lze léčit na začátku bez použití chirurgických zásahů, ordinují se léky zpevňující žilní stěnu (tzv. venofarmaka) a současně i tonizující a zklidňující lokální masti a čípky.

Jaké léky svým pacientům doporučujete, popřípadě předepisujete?
Z výše popsaných venofarmak v mém rozhovoru (klikni) mám nejlepší zkušenosti s preparátem Detralex, k místní aplikaci vyráběný gel z dubové kůry, Faktu krém, event. čípky a další.

A jaká je nejlepší prevence vzniku hemoroidů?
Jak už jsem výše zdůraznil - krátce, je to zdravý životní styl: dostatek pohybu (zvláště při sedavém zaměstnání), dokonalá péče o kvalitu stolice, nezbytná hygiena, dostatečný přívod tekutin, vlákniny ve stravě - obrana proti zácpě.

Poděkování: Doc. MUDr. Františku Chaloupkovi, CSc., Soukromá klinika GHC - Praha

Dodatek

Je nutné konstatovat, že výskyt hemoroidálních uzlů může být též projevem velice závažného, jiného základního onemocnění (postižení jater, nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku i dalších). Velice často je hemoroidální nemoc provázena krvácením při stolici, a to může být opět projevem daleko závažnějšího stavu (nádorového onemocnění tl. střeva a konečníku). Patříme bohužel k národu s nejvyšším počtem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Proto varuji před samoléčbou tohoto onemocnění. Postižený člověk má být vždy vyšetřen odborným lékařem - proktologem a léčba musí být vždy vedená odborně.

 

Reklama