Jméno Lenka Klicperová vám je jistě povědomé. Je to inspirativní, krásná žena, která je šéfredaktorkou nejčtenějšího geografického měsíčníku na českém trhu Lidé a země, a díky níž se dozvídáme o reálném životě v zemích, které jsou nám, Evropanům, notně vzdáleny. Také je ale předně velmi vstřícnou a vtipnou ženou, která před šesti lety založila sdružení Femisphera, o jehož aktivitách si se mnou popovídala...

lenka1

V Kongu 2008 na opevněném palpostu vojsk UN v džungli v provincii Jižní Kivu.

Lenko, již zmíněné občanské sdružení Femisphera je váš novinářský projekt, v němž jsou hlavními hrdinkami ženy. Jak tento nápad vlastně vznikl?
Femisphera vznikla v roce 2008, kdy jsme se s kolegyní Olgou Šilhovou rozhodly, že pojedeme do Konga a uděláme reportáž o znásilňování žen ve válečné zóně na východě země. V této době tam nikdo nejezdil, až tedy na další kolegyni Markétu Kutilovou. Ve vesnicích v džungli nepůsobily žádné humanitární a neziskové organizace. Všichni z Konga tenkrát prchali, protože se velice vyostřila bezpečnostní situace, a my do něj s Olgou naopak mířily. Femisphera byla tedy založena před naším odjezdem.

lenka2

S Olgou Šilhovou, další zakládající členkou Femisphery, při natáčení dokumentu Slzy Konga. Pro všechny jsme byly ve vesnicích v džungli velkou atrakcí.

Pokud vím, z Konga jste ovšem přijely s filmovým počinem, který získal řadu ocenění...
Když jsme tenkrát odjížděly, ani ve snu nás nenapadlo, že bychom mohly natočit čtyřicetiminutový dokument, jímž jsou Slzy Konga, ale povedlo se. Pracovaly jsme v těžkých podmínkách a bez zkušeností s kamerou, ale téma bylo tak silné, že nám pomohlo. Dále jsme pod záštitou Femisphery natočily dokument o ženské obřízce Latim – Obřezané, který popisuje život žen severokeňského kmene Samburů, a třetím je dokument, který jsme natočily přímo pro pořad Fokus v České televizi – Iráčanky. A spousty kratších reportáží...

lenka3

Typická restaurace v jedné z konžských vesnic a typický pokrm - fazole s rýží. Člověk je rád, že mají aspoň to.

Co mají jmenované dokumenty společného?
Zabývají se tématy, která nenajdete často v médiích, a přitom jsou strašně silná. Česká média mají obecně za to, že co se děje v Africe nebo v Afghánistánu, nikoho nezajímá, protože je to daleko. Já mám opačnou zkušenost. I u nás žije spousta lidí, kteří chtějí mít přehled, chtějí vědět, jak to vypadá v zemích, kam se třeba nikdy nevydají. Věnujeme se zkrátka tématům, která málokdo přináší na světlo, a velmi často jsou to témata z života žen. Jsme ženy, a tak k nim máme logicky blíž a snadněji se nám při novinářské práci otevřou.

zeny

Afghánistán, moje další velká láska. Fascinující země, kde je ovšem ta největší chyba narodit se jako žena.

Na čem v současnosti pracujete?
Momentálně máme rozpracovaná témata, která by měla vydat na celovečerní film, jež by měl být dokončen za dva roky. Bude pojednávat o čtyřech ženách, které ve své zemi zažívají nepřízeň osudu, ale statečně s ní bojují. Již jsmedokončenčily první část filmu, která byla pořízena v Afghánistánu a pojednává o lékařce v Kábulu, která mimo jiné získala ocenění za statečnost z rukou Michelle Obama. Musím říci, že nám neskutečně vycházela vstříc, neboť v Kábulu je novinářská práce nesmírně těžká. Pro bělošku je tam velmi nebezpečno a natáčení to velice limituje.

zeny2

Hlavní hrdinka filmu Slzy Konga Siska. Strávila víc než rok jako sexuální otrokyně, když ji unesli Hutuové z její vesnice. Denodenně znásilňovaná. V té době počala své poslední dítě…

zena2

Bora, asi jedenáctiletá dívka  z východu Konga, která byla také znásilněna.

zena4

Jedna z kurdských bojovniv PKK, o kterých jsme v Iráku natáčely s kolegyněmi Olgou Šilhovou a Jarmilou Štukovou reportáž.

zena4

Jedna z hrdinek filmu Iráčanky - jediná žena v Bagdádu , která se živí jako řidička taxíku.

Máte již jasno, které další tři osudy žen budete mapovat?
Zatím máme naplánovanou cestu do Indie, která by měla proběhnout v prosinci. Bude se jednat o natáčení s dívkou, která byla obětí kyselinového útoku, a to přímo na demonstraci proti kyselinovým útokům, které se v Indii na ženách páchají. Zbylé dvě ženy jsou zatím ve hvězdách, nejspíše se vydáme do Konga, neboť to tam již velmi dobře známe, ale uvidíme.

zeny3

Při natáčení reportáže o kurdských bojovnících PKK, jejichž valnou část tvoří ženy. PKK je považována za teroristickou organizaci, bojuje za samostatný stát Kurdů.

Vše tedy podnikáte pod záštitou Femisphery?
Každá z nás členek Femisphery má i jiné projekty, ale Femisphera je pro nás velice důležitá, protože nás spojuje. Dnes je nás mnohem víc, nejsme už s Olinou samy, na Femispheru se přirozeně začaly „nabalovat“ další inteligentní a velice zajímavé a schopné ženy. Femisphera je totiž velmi široce ideově zaměřena, vše, co se týká žen a dětí, v ní má prostor. Snažíme se vyvrátit dojem, že osudy žen, které se odehrávají například v Africe, jsou pro zahraniční média nezajímavé a neatraktivní. Jsme totiž přesvědčeny, že žena se dokáže vcítit do situace každé z těch žen, třeba znásilněných nebo politých kyselinou. My si klademe za cíl o tom objektivně informovat širokou veřejnost. Lidé, kteří mají dobré informace o dění ve světě, se už sami mohou rozhodnout, zda se budou angažovat v pomoci přes nějakou organizaci, která na místě působí. To je náš cíl, nejsme humanitární pracovnice, jen novinářky, které dělají svou práci, jak nejlépe umí!

deti

Uprchlický tábor Mugunga II u města Goma na východě Konga.

Lenko, mockrát Vám děkuji za rozhovor, a již brzy se o vašich aktivitách dozvíme na našem magazínu více, příští týden totiž načneme problematiku ženské obřízky.

obrizka

Při natáčení filmu Latim - Obřezané se skupinou samburských bojovníků

lenka

V Afghánistánu na základně spojeneckých vojsk. V Afghánistánu jsem pracovala jako novinářka čtyřikrát, v poslední době ovšem jezdím bez asistence vojsk ISAF, na vlastní pěst.

lenka5

V Nigeru při práci na reportáži o unikátní slavnosti Curée Sale

Čtěte také:

Reklama