Co všechno nám na sebe prozradila osobitá muzikantka Lenka Filipová? Bojí se války, užívá si nakupování a vypíná mobil. Chcete se dozvědět další její tajemství? Čtěte dál...

Zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová je bezesporu jednou z dlouholetých předních osobností naší hudební scény. Narodila se v Praze 14. února 1954. Její rodiče byli oba umělecky založení – maminka pracovala jako učitelka hudební výchovy, tatínek byl pražský divadelní herec. Jako malá chtěla být herečka, ale tatínek ji od herectví odrazoval. Vystudovala tedy klasickou kytaru na pražské konzervatoři u profesorů Štěpána Urbana a Milana Zelenky, později studovala i na Mezinárodní hudební akademii v Paříži.

Do širšího povědomí se dostala spoluprací s Karlem Zichem a skupinou Flop. Ale směřovala k jistému interpretačnímu osamostatnění, což se jí splnilo v roce 1982, kdy vydala album Zamilovaná. Titulní píseň (kterou mimochodem otextoval její budoucí dvorní textař Zdeněk Rytíř) se stala snad jejím největším hitem a v různých obměnách ji hraje dodnes.

V devadesátých letech si prošla autorskou pauzou. Jak sama říká: „Devadesátá léta nebyla úplně vydařená, mohly za to dvě delší pauzy. První mateřská, ta byla dobrovolná. Druhá pauza byla nedobrovolná – zdravotní, ale byla bohužel ještě delší.“

Diskografie Lenky Filipové

   • Zamilovaná (1980, druhé vydání 1998)
   • Quo vadis (1983, druhé vydání 2000)
   • Lenka (1984, druhé vydání 2000)
   • Řeka života (1986, druhé vydání 2001)
   • Částečné zatmění srdce 
         (1988, druhé vydání 2004)
   • Lenka vypravuje pohádky z kytary 
         (1989, druhé vydání 2000)
   • Concertino I. (1990)
   • Pocit 258 (1990)
   • Lenka Filipová 1982-1992 (1992)
   • Over the rainbow (1992)
   • Concertino II. (1995)
   • Svět se zbláznil (1997)
   • Lidové písničky (1998)
   • Za všechno může čas (1999)
   • Za všechno může láska (1999)
   • Tisíc způsobů, jak zabít lásku (2003)
   • The best of Lenka Filipová (2005)

Za určitý posun v její hudební tvorbě se dá považovat album Tisíc způsobů, jak zabít lásku, kde Lenka poprvé představuje „svou novou kamarádku“, elektrickou kytaru. Na tomto albu spolupracovala například s Ivanem Hlasem (náš rozhovor s Ivanem Hlasem najdete ZDE) nebo Ondřejem Hejmou a textaři Pavlem Šrutem nebo Filipem Horáčkem a mnoha dalšími autory. Přesto po vydání doposud posledního alba The best of Lenka Filipová v roce 2005 tvrdí: „Měla jsem takové období, kdy já, celou svou podstatou písničkářka a muzikantka, jsem měla díky několika hitům image popové zpěvačky. To nemyslím špatně, spíš to říkám proto, že jsem si při přípravě téhle desky uvědomila, že jsem vždycky směřovala k něčemu intimnějšímu, osobnějšímu, k něčemu, co do toho velkého popu nepatří.“

Jaké vaše album je pro vás osobně nejdůležitější?
Nemohu říci. Ke každému albu mě váže určité tvůrčí období a i lidské období, ve kterém vznikalo. Ráda vzpomínám na druhé album s názvem Lenka, které se mělo jmenovat Věnování, ale do tisku jsme ho nestačili včas přejmenovat, tak jsme nechali pracovní název. A mám velmi niterný vztah k albu Pocit 258.

Jak zvládáte rodinu a kariéru – jde to skloubit?
Snažím se to skloubit a hlavně se to učím skloubit. Ne vždy je to lehké, ale když máte kolem sebe milé spolupracovníky a lidi, kteří jsou pozitivní a pomohou vám, jde to lépe.

Jste znamením Vodnář, myslíte si že vás vaše znamení ovlivňuje?
Určitě, je ale důležité i ostatní postavení planet, ascendent, luna a tak dále... Takže až po hlubším případném poznání všech souvislostí mohu posoudit, jak na mě co působí. Obecně se Vodnářem cítím a je mi dobře ve své kůži.

Kdy jste měla v životě největší trému?
Přiznám se, že trémistka jsem doteď. A ta tréma může přijít při koncertu v místě, kde bych to třeba ani nečekala. Může být ovlivněna časem na přípravu, atmosférou, lidmi a vůbec dalšími okolnostmi. Jediný způsob, jak s trémou celoživotně bojovat, je být dobře připraven na svůj výkon, neboť vás může přepadnout kdekoli a kdykoli.

Máte nějakého kostlivce ve skříni?
Zatím o žádném konkrétním nevím, nebo si ho nejsem vědoma,a když, tak doufám, že tam zůstane napořád zavřený…

Říká se, že ženy rády nakupují, jak je to s vámi?
Nakupuji ráda, ale závisí to jednak na rozpoložení a chuti, jednak na čase. Buď mám málo času a štěstí, v tom případě nakoupím rychle a dobře, nebo si vyhradím času více a užívám si to. Musím si pak ale stále opakovat, co přesně chci nakoupit. Většina nákupů totiž končí tím, že pro sebe nemám nic (tam jsem velmi nerozhodná a váhavá), ale naopak rychle a dobře se rozhoduji při nákupu pro ostatní.

Jak si nejlépe odpočinete?
Dělá mi dost problémy vůbec umět odpočívat. Odpočinek pro mě znamená dobře spát, jíst a mít vypnutý mobil.

Sníte? Je něco, co byste si přála, ale ještě se vám to nesplnilo?
Ano. Já si myslím, že když člověk sní a plánuje, tak žije.

Čeho se bojíte?
Války v jakékoli formě.

Máte nějaké oblíbené jídlo nebo dokonce vlastní recept? Prozradíte nám ho?
Nedovedu říct žádné konkrétní jídlo. Bylo by to totiž mnoho receptů, protože jsem velký jedlík a gurmán. Ráda vařím, ale přiznám se, že na prvním místě miluji jídla, která znám z dětství. Českou kuchyni, knedlo zelo vepřo, svíčková, bramborový salát s řízkem...

Moc originální nejsem, že? Od mládí miluji bramborové těsto v jakékoli formě, třeba bramborové šišky na jakýkoli způsob jsou pro mě lahůdkou.

Co byste popřála čtenářkám Ženy-in?
Krásné léto, dobrou náladu a správný směr životního naplnění.

Jaká je vaše nejoblíbenější písnička od Lenky Filipové?

Reklama