Lenku mi doporučila jedna moje známá, když jsem potřebovala informace o orientálním tanci. Je to už nějaký čas, přesto si pamatuji, jak na mě hned při prvním písemném kontaktu zapůsobilo její zapálení pro věc, kterou dělá, ať už je to cokoliv…

  • proto ten na první pohled trochu krkolomný titulek.

Lenka je totiž nejen jedna z našich nejznámějších orientálních tanečnic, ale získala také magisterský titul z astronomie na Masarykově univerzitě, kde pokračuje v doktorském studiu. Dalším koníčkem je fotografie a hra na příčnou flétnu – je členkou Komorní dechové harmonie Brno. Ve volném čase pak stále cestuje a užívá si všech příležitostí, které jí život nabízí.

  • Poslouchat její názory je zkrátka jedna radost…  

Lenka Badriyah, foto: archiv Lenky

Lenko, když jsem se připravovala na tento rozhovor a znova projížděla všechny webové stránky, které provozujete ke svým mnoha aktivitám, napadla mě úplně jednoduchá otázka, na kterou předpokládám nebude snadná odpověď: Jak to všechno stíháte?
Jednoduše díky tomu, že vše, co dělám, mě neskutečně baví. Nemusím se do ničeho nutit, je to pro mě přirozené. Nerozlišuji mezi pracovním modem a volným časem. Někdo by mohl namítat, že jsem měla ohromné štěstí, že mě živí to, co mě baví. Ale podle mne zákon setrvačnosti platí i v běžném životě. Když děláte v přítomném okamžiku to, co vás baví, tak život už vše zařídí tak, abyste v dané činnosti mohli pokračovat dál. A tím pádem se i ta finanční otázka vyřeší sama.

A dalším důležitým faktorem je, že když se něčemu věnuji, tak s naprostou pozorností a naplno. Není to tak ani o perfektním naplánování času, ale o tom, že když se věnuji vědě, tak se nenechám ničím rušit, stejně tak při tréninku tance. Jsem do toho maximálně ponořená, tzn. že nekoukám co chvilku na facebook, ani u toho nezírám na televizi ani nejsem na chatu. Pokud tedy někdo „nestíhá“, tak ať popřemýšlí, zda se svým aktivitám věnuje s maximální pozorností. Pak vše jde značně rychleji a člověk se posune mnohem dál.

Lenka Badriyah, foto: archiv Lenky

Zkusme si to nějak nyní roztřídit a ke každé vaší zálibě říct to nejdůležitější ve spojení s vaší osobou… Začněme tou astrofyzikou. Jak jste s k ní dostala? Co vám přineslo její studium? A kdo patří mezi nejvděčnější posluchače na vašich přednáškách?
Astrofyziku jsem chtěla studovat odmalička. Vesmír mě vždy fascinoval a jako malá jsem si kladla nesčetné otázky a hledala na ně odpovědi. Samotné studium mi ukázalo, jak kreativně hledat řešení jakýchkoliv problémů, že poznání je v našich rukou. Dále jsem si uvědomila, že znalosti o vesmíru odborníka mohou být podobné těm, které může člověk získat četbou kvalitní naučné populární literatury. Jen my astrofyzici navíc víme, jak na to vše přijít, napozorovat a vypočítat (od toho to studium na VŠ). Nicméně vše se dá podat tak, aby tomu rozuměl i člověk bez vysokoškolské fyziky. Proto tak ráda o vesmíru přednáším. Lidé na konci přednášky většinou září a jde na nich vidět ta fascinace vesmírem a zároveň pokora ke světu, ve kterém žijeme. Myslím si, že vděčné publikum je každé, jen někteří to dokážou více projevit. Nejlépe to jde vidět na dětech na základní škole, včetně deváťáků.

Lenka Badriyah, foto: archiv Lenky

I když jste byla zapálená pro astronomii, pohltila vás také hudba, které se věnujete dodnes. Jak často musíte cvičit, abyste se udržela „hudebně v kondici“ a mohla vystupovat?
Na flétnu trénuji minimálně třikrát týdně, někdy si zahraji i každý den, ale ne vždy to tak je. Na druhou stranu dnes hraji pouze v dechovém decetu a je to pro mě ideální stav. Kdysi jsem hrávala ve dvou orchestrech, kapele, komorních tělesech a navštěvovala lekce paní Hurníkové a později i Michala Žáčka na jazzovou flétnu, tudíž jsem trénovala opravdu každý den. Ale pak přišel tanec a bylo potřeba najít ideální rovnováhu.

Ano, orientální tanec – pokud si dobře pamatuji, změnil vám život. Vypadáte opravdu nádherně ve všech těch šatičkách a s výrazným nalíčením.
Děkuji. Ano, tanec mi změnil život. Pochopila jsem, že když se něčemu věnujete s láskou a s naprostou pozorností a zároveň nežijete v očekávání jakéhosi zadostiučinění ve formě výher nebo celosvětových turné, tak se vám zničehonic splní i ta nejméně reálná přání. Ale byla to dlouhá cesta, než jsem si to uvědomila. Byly okamžiky, kdy jsem třeba neuspěla v taneční soutěži a s brekem prohlašovala, že končím s tancem. Naopak ve chvíli, kdy jsem nic neočekávala a byla šťastná a vděčná za to, že vůbec mohu tančit, tak v ten okamžik se začaly dít zázraky.

Lenka Badriyah, foto: archiv Lenky

Zázraky prožíváte i během cestování. Nedávno jste podnikla cestu do Austrálie a z vašich komentářů mám pocit, že je to další velká vášeň. V této souvislosti mě napadá, jak je to vlastně s vámi na cestách? Přestanete být orientální tanečnicí, nebo stále tancujete, či si dokonce vozíte s sebou potřebnou „výstroj“?
Často cestuji právě díky tanci (vystoupení, výuka) nebo astronomii (konference, stáže). Takže zrovna do Austrálie jsem si taneční výstroj brala. Na druhou stranu si vždy po turné nechávám několik dní volných v dané zemi, abych se mohla navléct do kraťasů, trička a pohorek, hodila na záda batoh, na krk svou zrcadlovku a absolutně bez make-upu a načechraných účesů vyrazila nejlépe do hor nebo jiných fascinujících míst. Takže  na cestách jsem orientální tanečnicí jen na pódiu a ve zbytku dnech jsem spíš taková šmudla, co miluje útěk mimo civilizaci a spaní pod širákem.

Lenka Badriyah, foto: archiv Lenky

Takže odvážné děvče s foťákem. A právě  fotografie je také vaším velkým tématem. S focením jste začala celkem brzy, vydělávala si na filmy a další potřebné věci - a stále se k němu vracíte. Co fotíte nejraději a máte nějakou svou nejmilejší fotku?
Fotografie je další vášní, nejčastěji se věnuji krajinářské fotografii nebo astrofotografii. Souvisí to i s tím, že s foťákem většinou utíkám od lidí, takže jich moc na mých fotkách nenajdete. A ano, mám hned několik oblíbených fotek, např. černobílou fotografii silnice skrz americkou poušť (viz níže). Je v ní skryt můj přístup k životu. Beru jej jako cestu a není potřeba znát cíl. A záleží jen a jen na nás, jak po své cestě půjdeme. Zda si naložíme batoh plný starostí a celý upocení se budeme dívat pouze pod nohy, ať neškobrtneme, nebo zda si budeme po cestě poskakovat, dělat hvězdy, válet sudy, nebo zda někoho necháme, aby se na nás navěsil a my jej táhli dál, nebo zda někoho chytneme za ruku a celou cestu s ním protančíme. Je to jen a jen na nás.

Krásně řečeno. Děkuji za milý rozhovor.

Odkazy:

foto: Lenka Badriyah

Přečtěte si také:

Reklama