Pavel oslavil třetí narozeniny, a jeho maminka už se těšila zpátky do práce. Pavlík dávno běhal bez plínky, jedl příborem, a když se rozpovídal, bez problémů mu rozuměla i sousedka odnaproti… Nikdo tedy nepochyboval, že žádost o přijetí do školky bude vyslyšena. Byl to však omyl…

Koncem května nám ze školky přišel dopis s informací, že naši žádost zamítají. Problém byl v tom, že Pavlík se narodil koncem srpna, tedy těsně před začátkem školního roku, a vzhledem k tomu, že klíčem k přijetí bylo datum narození dítěte, kapacita školky už byla naplněna uchazeči, kteří narozeniny oslavily pár měsíců před Pavlíkem,“ líčí maminka. V září se měla vrátit do práce, jenže školka jí udělala výraznou čáru přes rozpočet! Co teď? Kdo jí ve všední den pohlídá dítě?

ekoškolka

Při surfování po internetu objevila kontakt na eko školku v ulici nedaleko jejího bydliště, a rozhodla se vyrazit na obhlídku, hlavu plnou otázek a nejistoty. Eko školka? Co to je? Hodila by se pro moje dítko? A mají ještě místo?  

Příroda je naše herna

V malém domku uprostřed klidné ulice se Lenky ujala milá paní učitelka. Ochotně jí provedla budovou a seznámila jí se skupinkou deseti malých dětí. „Víc dětí ve třídě nemáme,“ usmála se. „Na první pohled mě zaujal krásný interiér školky zdobený dětskými výrobky z přírodních materiálů. Paní učitelka mi vysvětlila, že kousky dřeva, šišky, mech nebo třeba i malé kamínky děti sbírají při výletech do přírody, kam chodí každý den a za každého počasí,“ vypráví Lenka a pokračuje: “ Při mé návštěvě se děti zrovna bavily tím, že si pod mikroskopem prohlížely listy stromů. Na chodbě jsem si pak všimla nástěnky zaplněné pozvánkami na víkendové akce s rodiči, na různé výlety do přírody, a s jídelníčkem s netradičními surovinami a bio potravinami.“

zahrádka ekoškolky

Školky označené slůvkem eko dbají na to, aby podávaly dětem zdravá a přitom chutná jídla bez umělých dochucovadel a přemíry soli. V jídelníčku bývají i (ne)tradiční suroviny jako bulgur, pohanka, cizrna a jáhly. „Hovězí vývar děláme z kostí, všechny knedlíky, bramborové noky si děláme sami. Pečeme si vlastní chleba i koláče,“ vyjmenovává Jana Bocek Teichertová, zakladatelka mateřské školky Ekolandia. „Děti se na přípravě jídel někdy také podílejí. Každé pondělí se všichni proměníme v kuchtíky a něco dobrého si na svačinu připravíme nebo upečeme. Spotřebováváme i vlastní zdroje bylinek, ovoce a zeleniny ze školní zahrady. Když nám to počasí dovolí, obědváme a svačíme na zahradě,“ dodává.

jurta

Maximum času tráví děti z eko školek v přírodě a to za každého počasí. „V rámci vzdělávacího programu denně vyrážíme do přírody. Kromě pláštěnek a svačinek s sebou bereme lupy, abychom mohli pozorovat brouky, pavouky a jiné tvory a věci, které objevíme. Děti mohou přeskakovat pařezy, kameny, mohou běhat, lézt na strom. …Učíme děti poznávat listy a plody stromů, zvířátka žijící v lese a v zimě jsme také odlévali jejich stopy,“ vypráví Martina Ježková, ředitelka eko školky ve středočeských Čelákovicích s pobočkou v Brandýse nad Labem. „Dnešní doba je jiná, než ta, ve které jsme vyrůstali my. Většina rodičů vozí děti do školky a na kroužky auty a dětem pak chybí pohyb, přirozené podněty, komunikace… Příroda se z našich životů a ze životů našich dětí jakoby vytrácí, a to je veliká škoda. Proto si myslím, že školky, které dětem nabízejí toto přirozené, krásné prostředí, smysl určitě mají. Přála jsem si, aby Pavlíka do navštívené eko školky vzali a naštěstí se mi přání splnilo,“uzavírá s úsměvem Lenka.

pískoviště

Podle čeho eko školku poznáte?  

Základní koncepce:

  • Děti tráví co nejvíce času v přírodě. Les a louka jsou jejich hřištěm. Pobyt venku za každého počasí zlepšuje jejich imunitní systém.
  • Ve školce není mnoho klasických hraček. Děti tráví čas aktivně, výtvarný materiál si sbírají samy při výletech do přírody. Hračky pak vytvářejí z kůry a šišek, ovčí vlny, kamenů a barvených hedvábných šátků.
  • Domácí, pestrá a vyvážená strava. Jídlo není přesolené. Místo umělých dochucovadel se používá množství čerstvé zeleniny a bylinky. Děti vyzkoušejí i potraviny jako pohanka, jáhly, kuskus, bulgur apod.

Další zajímavá témata pro vás:

Reklama