Snad mě nebude nikdo podezřívat z propagace komunismu, když bude dnešní povídání o osudové ženě „největšího myslitele 20. století“, jak nám Lenina kdysi prezentovali. O něm se toho napsalo mnoho a jméno jeho milenky Inessy jeho životopisci také letmo zmiňují. Její životní osudy však moc známé nejsou.

Narodila se jako Elisabeth-Inès Stéphane d'Herbenville v Paříži v roce 1874. Její matka Nathalie Wild byla herečka skotsko-francouzského původu, Inessin otec francouzským operním pěvcem, podle jiné verze kabaretním zpěvákem. Vzali se, když byly Inesse tři měsíce. Otec však brzy zemřel a rodina s třemi malými dcerami zůstala zcela bez prostředků.

Tehdy pomohla matce její sestra, která žila v Rusku, kam vzala Inessu i její mladší sestru. Učila v Puškinu poblíž Moskvy francouzštinu a hudbu v rodině bohatého textilního magnáta Armanda. Dívky se staly součástí rodiny, která byla rusko-francouzského původu, a získaly tu skvělé vzdělání. Orientovaly se v literatuře, naučily se rusky, německy a anglicky i hrát na klavír.

InessaByly nejen inteligentní a vzdělané, ale vyrostly z nich krasavice. Nebylo tedy divu, že se do nich zamilovali tři Armandovi synové. Za nejstaršího z nich - Alexandra - se v devatenácti letech Inessa provdala. Brzy ji následovala i mladší sestra Renée, která se stala manželkou prostředního syna Borise.

V harmonickém manželství se v krátkém sledu Inesse narodily čtyři děti – dva synové a dvě dcery. Jenže pak se Inessa zamilovala! Do třetího syna Armandových – radikálního demokrata Vladimíra, tehdy osmnáctiletého, o deset let mladšího, než byla ona. Právě on ji nadchne pro revoluční ideje.

Románek se nedá ututlat, Inessa otěhotní a porodí Vladimírovi syna, své páté dítě. Má štěstí, že ji manžel Alexandr stále miluje a podporuje. To už i ona se stává revolucionářkou a je v roce 1905 zatčena a uvězněna. O čtyři děti i nemanželského syna se stará tolerantní manžel, který ji díky svým kontaktům dostane z vězení. Pak ji po čase carská policie pošle na dva roky do vyhnanství do Archangelska. Doprovází ji její milenec Vladimír, děti jsou opět u tatínka. Drsné podnebí však Vladimírovi nesvědčí, a tak se odjíždí léčit do Švýcarska a na francouzskou Riviéru. Jeho stav se ale povážlivě zhoršuje, a tak Inessa z vyhnanství utíká. Je však pozdě! Vladimír jí umírá v náručí. 

Inessa si zoufá. Odjíždí i s mladšími dětmi do Bruselu a po roce pak do Paříže. A tady se v roce 1910 v jedné kavárně účastní schůze bolševiků a potkává Lenina. Žádný krasavec to není, ale ona se do něj okamžitě zamiluje! Lenin se prý zpočátku vztahu brání, ale nakonec podlehne. Jeho žena Naděžda Krupská mu dokonce brzy navrhuje, že mladší a atraktivnější Inesse udělá prostor a navrhuje rozvod. To však Lenin odmítá, potřebuje spolehlivou a osvědčenou spolupracovnici a hlavně obětavou hospodyni. Inessa je podle něj příliš nezávislá, přesto ani o ni nechce přijít. Nakonec se Naděžda Krupská s Inessou spřátelí a starají se o Lenina obě. Oblíbí si i Inessiny děti, po nichž sama toužila, ale které jí nebyly dopřány.

Inessa si pořídí v Paříži byt v blízkosti Lenina a pak dokonce sama Krupská navrhne, aby se přestěhovala k nim. Vzniká takový revoluční trojúhelník.

Inessa Lenina vášnivě miluje, on však v roce 1912 iniciuje rozchod, což se Inesse nelíbí. Nakonec se s tím musí vyrovnat a zůstanou přáteli až do její smrti. Pracuje pro něj hlavně jako překladatelka do angličtiny a francouzštiny. Milostné vztahy se už podle historiků ale mezi nimi nikdy neobnoví.

V roce 1917 Inessa odjíždí s Leninem i Krupskou do Petrohradu. Po revoluci je zaměstnána ve státní správě a bydlí blízko Kremlu. Pracuje s velkým nasazením, přepíná se. V roce 1920 je totálně vyčerpaná, a tak se nechá přemluvit, aby si jela i se svým nejmladším synem odpočinout do sanatoria na Kavkaz.

Po třech týdnech však přichází do Moskvy smutná zpráva.V kraji řádila cholera a oslabená Inessa jí podlehla. Bylo jí 46 let. Jako první ženě se jí dostalo té cti, že byla pochována u kremelské zdi. Na Leninově věnci z bílých lilií byl nápis Věrnému soudruhovi…

Foto: Wikipedia

 

 

Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto zajímavých ženách:

Reklama