Pěkně sepsaný příspěvek ohledně jmen a příjmení poslala také čtenářka s nickem Lenig. Dozvíte se v něm řadu „skvostných jmen“ i proč jsme dali do titulku Nepovím - ti to…

Hezký den všem ženám-in a celé redakci.
Dneska jste dali opravdu zajímavé téma. Je mi už něco málo přes 50 let a za minulého režimu mě zaujala jména jako například:
Jituška, Jindřiška, Bohuška....prosím, v tom stavu, jak je píši a nikoli tak, jak jsem si tenkrát myslela, že se mají psát. Tyto tři ženyměly tato jména v občanském průkazu. Později jsem se setkala ještě s Oldřiškou a Bedřiškou, obě jména mi nedala spát.
„Proč dali rodiče holkám takové jméno?“, často jsem se ptala.
Vesměs šlo v mém životě o kolegyně, takže jsem se s psaním jejich jmen setkávala ve výkazech, na výplatnicích atd (dělávala jsem kancelářskou práci) celkem pravidelně.

Po revoluci jedni mladí manželé měli Kevina. Ptala jsem se jich, proč zrovna Kevin? Jméno se jim jasně zalíbilo v americkém filnu: Sám doma, a tak ho svému synkovi dali. Že s tím třeba jednou bude mít hošík problém, na to nemysleli. Už když začal Kevin chodit do školky, ten problém nastal.
Děti se mu smály, ale už bylo pozdě na nějaké opravy. Dneska už je chlapec jistě na druhém stupni ZŠ, určitě se se jménem jak on, tak spolužáci srovnali.

Také k nám do firmy chodil krásný mladý muž, který se jmenoval Oliver. Dost nezvyklé jméno u nás. Jeho maminka mi jednou říkala, že se jí toto jméno líbilo v knize Johanna Maria Simmela -  Láska je jen slovo. Dala jsem té paní za pravdu. Knihu jsem četla nejméně  10x a to jméno se mi tam taky moc líbilo.

Později jsem se setkala s romskou rodinou, kde se děti jmenovaly Bryan, Janette, Jesica a další si už nepamatuji. Též jsem se ptala jejich maminky, proč zvolila tato jména. A ona mi řekla, že se chystali s manželem odejít do Anglie, tak aby tam děti neměly se svými jmény problémy. Pokud vím, stále žijí v Čechách a Anglii znají jen z vyprávění příbuzných.

Kdysi mě v televizi zaujala Sandra Nováková....ta jména mi nejdou k sobě.

Také jsem se setkala za poslední roky se dvěma křestními jmény, což se mi ale docela líbí. Proč by se nemohl někdo jmenovat Daniel Jan Novák? Ale již méně chápu rodiče, kteří dají dítěti jméno Janet Jesica Nováková. Proč aspoň ne česká jména? Nu, lidé uvažují různě. Kamarádky kamarádka má synáčka Natanaela (snad jsem to dobře napsala), a tak bychom mohli pokračovat.

Ptáte se i na příjmení...Když mi bylo asi 15 let, setkala jsem se v Děčíně na prázdninách s klukem, který se mi představil jako Karel Nepovím - ti to.
Dodal...Koukala jsem na něj jako zjara, nicméně mi ukázal OP a opravdu - byl to Karel Nepovím.

Určitě bych si ještě vzpomněla na více jmen, která mě v mém životě zaujala. Ale to zase až někdy příště.
Krásné pondělí Vám přeje
Lenig

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

_________________________

Jsem ráda, že Vás dnešní téma zaujalo, já jsem si zase se zaujetím přečetla Váš příspěvek.
A z těch mnoha vámi uvedených jmen musím přiznat, že i mně se svého času moc líbilo jméno Oliver. Ale Oliver Stuška :)) Naštěstí zvítězil rozum.
Mějte krásný den a ještě jednou děkuji, že jste napsala
Saša

Téma dnešního dne: Neobvyklá jména

  • Znáte ve svém okolí nějakou nositelku neobvyklého jména, které jí absolutně nesedí k příjmení?
  • Líbí se vám, že se dnes řídí mnoho rodičů trendem dávat jména dvě?
  • A jaký je váš názor na použití jmen zahraničních, které se třeba vůbec nehodí k příjmení?
  • Dala byste svému dítěti jméno podle svého filmového idolu?
  • Dáváte jména dědičná po několik generací?
  • Setkaly jste se s někým, komu třeba zcela náhodně sedí jeho příjmení s povoláním?
    př. pekař: Jan Houska, strojvedoucí Jaroslav Mašinka nebo soudce Otomar Spravedlivý …
  • S jakou největší absurditou jména a příjmení jste se setkaly?

Tolik tematické, záchytné body, ale k tomuto tématu se můžete samozřejmě vyjadřovat vlastními slovy, názory – a také třeba absurdními jmennými nápady :)

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem:
románem od francouzského spisovatele Simona Mawera: Dívka, která spadla z nebe
a tělovým, sprchovým mlékem Fa

d

Reklama