Čtenářka s nickem Lenazlubiny nám přeje krásný, voňavý den. A krásný a voňavý je i celý její příspěvek. Nechybí ani milá vzpomínka.

Krásný, voňavý den celé redakci i všem uživatelkám!!!

Přestože je vůně subjektivní a každému z nás voní i smrdí něco jiného, patří pachy vnímané nosem k bezprostřední součásti našich životů. Vždyť už od pravěku si i podle vůně vybíráme své partnery, přestože to ani tak nevnímáme.

Mně osobně se oblíbená vůně v průběhu života hodně mění. Když jsem byla malá slečna, milovala jsem sladké vůně květin a hodně mi voněly i vůně ovoce. V průběhu času se k těmto vůním mísily také vůně moshusu a exotických dřevin. S věkem ubylo sladkého a přibylo exotiky :).

A pak se mi narodily děti. Mám dvě, syna a dceru. Jsou jen rok od sebe, a tak náš dům záhy voněl novou, pro mě tou nejhezčí vůní. Tou je vůně miminkovská. Sladká, něžná vůně batolátka spojená s hebkostí dětských olejíčků. To je ta vůně, která je nejsladší a mnou nejoblíbenější!

Protože bydlíme na vesnici, miluji také vůni čerstvě posečené louky, vůni vlčích máků na poli a vůni z naší zahrádky. Je směsicí růží, narcisků, třapatky nachové, ale také kopru, který pěstujeme. A co teprve mateřídouška, která kvete za naším plotem! Z té, sesbírané a nasušené, pak vařím dobrý čaj celé rodině.

Má babička a děda si mleli cikorku na kafe. Jako malá jsem ráda sedávala v kuchyni a vstřebávala nosíkem tu opojnou vůni. To byla babiččina kuchyně! Když pekla buchty, k vůni cikorky přibyla i vůně vanilky a dalších ingrediencí. Když babička s dědou zemřeli, moc mi ta vůně chyběla. Já si vařím zrnkovou nebo instantní kávu, a to není totéž. Když jsem ale poznala babičku svého manžela, při jedné návštěvě jsem ožila. Manželova babička si také mlela cikorku! Krásná vůně. Až do smrti mi bude připomínat mou laskavou a hodnou babičku a mého šprýmařského dědu. Byl veselý, živý a moc nám dětem rozuměl. Nechápu, proč takoví lidé musí umírat? Od manželovy babičky jsem si tenkrát vyprosila hrst cikorky. Tu jsem si dala do látkového váčku a od té chvíle ho mám schovaný v prádelníku. Prý odhání moly. Mně ale připomíná mé prarodiče. Když je mi smutno a jsem sama, vlezu do prádelníku, vytáhnu váček a vzpomínám. Vzpomínám na to, jak jsme se houpaly se sestrou na houpačce a děda nás přišel „popostrčit“. Popostrčil nás tak, že jsme obě spadly, rozbily jsme si kolena a děda nám na ně pak přilepil náplasti. Měl velký strach, co mu řekne naše babička. Ale my se sestrou jsme vše zapřely. Děda nám to vrátil pozváním na obrovské zmrzlinové poháry se šlehačkou. Ty byly! A hlavně jsme tam byly s dědou. S tím dědou, s kterým jsme si uprostřed léta hrály na zimu. Jak se to hraje? Jednoduše. Oblékly jsme se do zimního oblečení, vzaly si šály a čepice a ve třicetistupňovém vedru jsme běhaly po zahradě a dělaly, že je nám zima. My jako děti jsme se tak velice bavily. Myslím, že děda to dělal hlavně proto, aby měl od nás klid. My si tak ale hrály radši, než jako hodné holčičky s panenkami! V zimě jsme naopak pořádali otužovací chvilky.

A pach, který nemusím? Asi to byl ten, který jsem cítila, když jsem s kamarádkou navštívila její babičku v domově důchodců. Byl to pach stáří. Jako bych cítila všechny ty nemoci, beznaděj a smutek, který ty lidi tíží. Musí to být opravdu hodně smutné, umírat v „cizím“, bez rodiny. Každý starý člověk si přece zaslouží být mezi svými.

Ráda si kupuji také vonné svíčky. Oblíbila jsem si vanilku. Je decentní, ale vznikne na ni celkem slušný návyk. A tak to u nás často vypadá, že se u nás pořád jen pečou moučníky. To ty svíčky.

A vůně lesa, ta se mi taky moc líbí. Ráda jezdím s rodinou do přírody. Škoda, že nejde tato vůně nachytat do krabice, zavřít a nechat pro chvíle smutku. Víte, takový dobíječ energie…

Ale to by asi nebylo ono. Lepší je zajet si přímo do lesa.

Jsou také chvíle, kdy lituji, že jsme čichem obdařeni. To když jedu v létě hromadnou dopravou. Jistě to znáte. Sedíte v autobuse, myslíte na to, co ještě musíte udělat, když se nad vás postaví výrostek, chytne se madla nad vaší hlavou a vy vdechujete výpary plné rozkládajícího se potu. Podíváte se nahoru, na velké žluté kolo v jeho podpaží, a pak už jen váháte, zda to vydržet, přejít na opačný konec autobusu, nebo radši vystoupit o něco dřív a zbytek cesty dojít pěšky…

Přeji všem jen příjemné vůně a krásný den.

Lenulazlubiny

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

___________________________

Moc krásně jste to napsala, v jedné pasáži mi dokonce vyhrkly slzy dojetí. Budu se zase opakovat, ale i na vašem příspěvku je znát, že vůně máme opravdu spojeny s určitým člověkem a určitým časovým obdobím.
Mějte se moc pěkně
Saša

Téma dnešního dne 1. března 2012: Vůně

  • Napište, které vůně máte nejraději.
  • Je to snad vůně čerstvě pomleté kávy, anebo třeba vůně jehličí?
  • Nepište jen o vůni parfémů, vzpomeňte také na vůně, které vás provází od samého dětství
  • Vůně, při kterých se vám něco vybaví, nějaká vzpomínka, ať už dobrá či špatná
  • Pište prostě o vůních, a třeba i o té přicházející – vůni jara

Příspěvky posílejte na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží za svůj voňavý příspěvek i voňavou výhru - parfém Exotic od Avonu

parfem

Reklama