Zdroj foto: Shutterstock
Len
V Československu byl len významnou zemědělskou plodinou. Největšího rozmachu dosahovalo pěstování lnu za první republiky a poté v osmdesátých letech dvacátého století. Od devadesátých let ale docházelo postupně k útlumu. Mohl za to zejména západní trh, který se k nám postupně dostával. Nová doba je ale naštěstí otevřená některým starým dobrým věcem, a tak se len a materiál z něho získaný opět dostává do povědomí lidí. Je tomu tak hlavně kvůli jeho nesčetným pozitivním vlastnostem. Na trhu jsou opět k dostání lněná povlečení, ubrusy, ale i šaty a jiné oblečení. A jaké že jsou ty skvělé vlastnosti lnu?
- Termoregulační vlastnosti: Lněná látka je na omak chladivá, což oceníte hlavně v letním parném období, ale v zimě vám v ní chladno nebude. Můžou za to výborné termoregulační vlastnosti lnu.
- Antibakteriální a hypoalergenní vlastnosti: Díky těmto vlastnostem je lněný materiál oblíbený u alergiků. Odolává bakteriím, plísním a roztočům a je proto vhodný i jako povlečení.
- Vysoká prodyšnost: Další plus, které lněný materiál předurčuje pro výrobu ložního prádla.
- Schopnost absorbovat vlhkost: Lněná vlákna dokáží přijmout až 30 % vody bez toho, aby byl materiál mokrý. Opět skvělá vlastnost pro ložní prádlo a letní oblečení.
- Vysoká pevnost: Materiál ze lnu krásně drží tvar, na druhou stranu ale takřka nepruží.
- Odolnost vůči teplu: Len snáší teploty přes 200°C. Můžete ho tedy beze strachu vyvařovat a žehlit. V tomto ohledu je len mnohem odolnější než bavlna.
- Nadčasovost: Že je len cool věděl už krteček, když si z něho dělal kalhoty a krok vedle s ním neuděláte ani dnes. Všechny lněné kousky vám navíc dlouho vydrží, a i po letech budou krásné, ne-li krásnější. Len se totiž časem (a praním) začíná přirozeně lesknout.
Mušelín
Stejně jako len oceníme v horkém letním počasí i mušelín. Je totiž prodyšný, příjemný na kůži, a navíc ještě lehký. Už ve třináctém století se o mušelínu zmiňoval Marco Polo ve své knize Milion. Velké oblibě se mušelín potom těšil v 18. století ve Francii. A že mají Francouzi styl, to ví každý. V posledních letech se hojně objevují letní mušelínové šaty, či overaly, ale oblíbený je mušelín především pro výrobu dětského oblečení.
Tady ale využití mušelínu zdaleka nekončí. Používá se také jako filtr při přelévání jemných vín, při výrobě džusů, nebo při výrobě domácích sýrů. Využívají ho ale také umělci – v divadle k vytvoření různých scén, při fotografování jako pozadí či jako podklad pro malbu. A dokonce se využívá i v lékařství při operacích.
Popelín
Popelín je hustá tkanina s matným leskem a jemným příčným žebrováním na povrchu. Na trhu nalezneme jak jednobarevné, tak i pestře tkané výrobky. Tím, že se jedná o hustou tkaninu, jsou výrobky z ní velmi odolné a vynikají svou pevností. Na druhou stranu je však velmi jemný. Existuje několik druhů popelínu, z nichž každý se hodí pro výrobu něčeho jiného.
- Popelíny z bavlny: Nejčastěji na výrobu halenek, košil či plášťů. Od šedesátých let dvacátého století se využívá také směs bavlny a polyesteru.
- Vlněný popelín: Dříve se prodával pod názvem papillon, dnes je velmi ojedinělý
- Hedvábný popelín: Dnes se využívá na luxusní košile a halenky
- Polyesterový popelín: 100% polyesterový popelín je funkční a ohni odolný
- Pletený popelín: Výsledkem je pletenina s příčným žebrováním
Zdroj informací: autorka článku, wikipedie.cz, vrisilatek.cz, bushman.cz, mamtex.cz, instagram @jednoduse.len, instagram @yeden_cz, instagram @mmmoje.cz
Nový komentář
Komentáře
Přijde mi, že dnes si materiál pojmenuje kdejaký trouba jak ho zrovna napadne, pletený popelín slyším poprvé v životě. A len je příjemný, ale hrozně se mačká.
Ten mušelín mě hodně zaujal. Mám z něho doma dvě nebo tři pěkné halenky. Ale nejvíce mě asi baví bio bavlna oblečení. V tomhle jsem docela konzervativní. Na léto je prostě nejlepší kvalitní bio bavlna anebo pak lněné oblečení. Ale to už fakt musí být teplo, že se to nedá vydržet. Ale taková lněná košile je třeba na zahradu nebo i do kanceláře fakt super. :)