Na většinu žen (záměrně říkám většinu, protože ne všech se to opravdu týká) dříve či později dopadne touha mít dítě. Když už vám lékař sdělí tu krásnou novinu, že ve vás roste malý tvoreček, zaplaví vás zpravidla vlna neskutečné radosti, štěstí, ale také obavy z toho, jak to všechno zvládnete. Vše se mění, sice není těhotenství nemoc, a na to byste měla po celou dobu pamatovat, ale také si nemůžete dělat, co chcete.

Asi úplně největším problémem se může stát léčba vašich nemocí. Protože možnost užívat léky v těhotenství je skutečně dost omezená. Zvláště pak v prvních třech měsících, kdy se děťátku vyvíjejí všechny orgány, můžete užíváním léků neskutečně ublížit.

Jak na to, abyste léky brát nemusela? Klást vám na srdce, abyste dodržovaly správnou životosprávu, asi opravdu nemusím, udělal to za mě dozajista váš gynekolog. Měly byste se také v prvním trimestru vyhýbat místům, kde hrozí virová infekce. Když už vás přeci jen nějaký ten bacil napadne, vždy, než se rozhodnete užít nějaký lék, se poraďte s lékařem. V malém množství vám neublíží paracetamolové léky, ale přesto vždy vše konzultujte s lékařem.

Samozřejmě, že se to netýká léků, která užívat musíte, třeba ženy trpící cukrovkou.

Chřipka

 • nepodceňujte ji a vždy, když horečka přesáhne třicet osm stupňů, zalehněte do peřin. Vysoká horečka může poškodit plod. Rýma a dlouhou dobu trvající kašel bude matku vyčerpávat, proto je vhodné zachovávat klid na lůžku, dopřát si dostatečné množství vitaminů a tekutin. Ani s bylinkami nehazardujte, protože nevhodně zvolená kombinace by mohla vyvolat potrat. Vitaminy užívejte speciálně pro těhotné, bezpečná jsou také homeopatika.
 • Nevolnost

  • až osmdesát procent žen trpí v těhotenství nevolností, která zpravidla po třetím měsíci odeznívá. Problém může nastat při dlouhodobější nevolnosti spojené s nechutenstvím, kdy může dojít k nedostatečné výživě plodu. Potom jsou předepisovány léky nebo homeopatika.
  • Astma

   • onemocnění, které vám může zkomplikovat těhotenství. Pokud jste byla léčena na astma již před otěhotněním a s léčbou jste neměla problémy, může být astma léčeno i nadále. Obecně platí, že je pro vaše miminko větší riziko neléčené astma se záchvaty, kdy může dojít k odkysličení plodu, než léčení vhodnými preparáty. Pokud jste astmatička a plánujete otěhotnět, poraďte se s lékařem. Podle odborníků se některým ženám astma v době těhotenství zlepší, některým, většinou těm, jež mají silnější formu, zhorší.
   • Všeobecně platí, že o všech lécích, které užíváte, se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Dodržujte správnou životosprávu, nekuřte. Hodně odpočívejte, cítíte-li se unavená, choďte na procházky do přírody a vůbec dělejte vše, co vás baví a těší.

    Zdroj: Farmaceutická fakulta VFU v Brně, www.safebryo.cz

    Reklama