Podzim je podle mínění mnoha z nás extrémně melancholické období. Já sama mám podzim upřímně ráda, je to taková doba klidu. K podzimní melancholii si často s chutí pouštím písničky z dob svého dětství a jednou z těch mým oblíbených je i ta od Václava Neckáře – Rozhod´ jsem se léčit lásku lééééééékořicííííííííííí…

Lékořici v podobě pendreku zbožňuji také od útlého dětství. Její nezaměnitelná chuť mě vždy znovu dostane. 

licorice

Nedávno když jsem opět v obchodě sahala po pytlíčku černé pochoutky, říkala jsem si, že vlastně o ní vůbec nic lékořicenevím a že na ní přece něco kromě chuti musí být, když už se dostala do písně. 

Lékořice podle zkušených bylinkářů je velmi stará léčivka. Zmínky o jejím působení můžeme najít už na egyptských papyrusech či ve starých herbářích čínských mudrců. Podle dochovaných záznamů se od středověku pěstuje lékořice pro sladké aromatické kořeny, arabští lékaři ji používali jako projímadlo a k léčbě žaludečních potíží či onemocnění ledvin. Bývala brána také jako oblíbené sladidlo a koření do cukrovinek, piva a tabákových směsí. 

I moji milovaní dávní Druidové, nad jejichž moudrostí se sklání nejeden současný mystik, lékořici uctívali. Podle jejich herbářů lékořicový kořen účinkuje zejména při chorobách či onemocnění plic a sleziny. Podporuje trávení a má schopnost léčit dvanáctníkové vředy! Lékořice je uznávaný antibakteriální a posilující pomocník. Dokáže pomoci při kašli, astmatu, při bolení v krku či břicha. Působí také při otravě jinými bylinami. V jedné moudré knize se dokonce doporučuje žvýkat kořen lékořice při odnaučování kouření! 

licorice

Z hlediska magické roviny této rostlinky se kořen lékořice žvýká pro zvýšení sexuální aktivity. A uznávaná je i jako magická bylinka pro výrobu kouzelných hůlek, jakož i nápojů lásky a pro různá zaříkávadla a další kouzelnické  tajemné aktivity.

Lékořice a její pěstování podporuje věrnost a vášeň sexuálního svazku. Ale její užívání by se měli vyvarovat lidé s vysokým krevním tlakem a různými otoky, ale též ženy, které mají potíže s přílišným hromaděním vody před menstruací.

Reklama