Existuje velice vážná nemoc, při níž lékaři pacienta odmítají přijmout do nemocnice. Kapacity tvrdí, že postižený bude naopak lépe a déle žít, když se o něj bude starat rodina. Neprávně se jí říká stařecká demence, ale je to Alzheimerova choroba.

 

 

Problém "Jak žít s Alzheimerem?" neřeší pouze nemocný, ale také rodina, v níž pacient žije. Většinou jsou to děti nemocných a nezřídka i vnoučata, kteří musí převzít starost o postiženého. Ti, kdo to zažili, říkají, že je to mnohem těžší, než pečovat o malé dítě. Celá rodina léta žije ve velkém stresu, bojí se kamkoliv odjet, stydí se kohokoliv pozvat domů. Ale hlavně neví, jak jednat s vlastní maminkou či tatínkem, kteří se začali chovat - jemně řečeno - nepředvídatelně.

 

Děda Vojta léta patřil do partičky důchodců, kteří se scházeli na decku bílého na stojáka U Myšáka. Občas se s kamarády zapomněl a pak měl problémy najít cestu domů. "No jo, děda to dnes zase přehnal," říkala jeho snacha, když ho už popáté před vrata domu dovedl řidič autobusu. Opilý přitom ani nebyl, řeklo by se, že má jenom špičku. Snacha mu zakázala chodit ven, aby netropil ostudu. Dědu trápila dna, proto se ani moc nevzpouzel. Po čase se začal chovat podivně: snachy se ptal, zda půjde do práce na noční, ačkoli na směny dělal jeho syn. Vnučce vnucoval peníze, když mu uklidila pokoj, a nenechal si to ani za nic vymluvit. Při sledování fotbalu nebo hokeje míval z gólů několikanásobnou radost - křičel GÓÓÓL i při těch, které dávali ve zpomalených, opakovaných záběrech.

 

Vnuk ho jednou našel, jak si čte v telefonním seznamu. Otázal se, zda mu může nějak pomoci. Děda hrdě odvětil, že žádnou pomoc nepotřebuje, že číst umí. Když se vnuk po třech hodinách vynořil ze svého pokoje a dědu uviděl stále začteného do seznamu, nedalo mu a zeptal se, co hledá. "Hledám ulici, kde bydlíme," odvětil děda Vojta. Chlapci teprve po chvíli došlo, že dědeček zapomněl, jak se jmenuje a kde bydlí, a vzpomínky se snaží oživit čtením jmen a adres. Byl u písmene E. Děda Vojta se jmenoval Lehotský...

 

O příčinách vzniku, průvodních symptomech a způsobech léčby Alzheimerovy choroby se dnes ví hodně i díky různým serverům na internetu. Nejkomplexnější přístup k této problematice zaujímá server www.stari.cz, kde naleznete nejen informace a testy, ale je zde možné nemocného přímo objednat na vyšetření k odbornému lékaři. S www.stari.cz spolupracují výhradně odborníci, kteří chtějí léčit nejenom postiženého, ale pomáhat i jeho rodině. Vědí, že odpovídat na otázku "Jak žít s Alzheimerem" znamená prodloužit a zpříjemnit život svému pacientovi a zároveň zabránit tomu, aby nestonalo celé jeho okolí. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o svých blízkých, neváhejte a jednejte, i zde platí, že čím dřív začnete tento problém řešit, tím jsou větší šance na zlepšení situace.

 

Příběh dědy Vojty se odehrával v osmdesátých letech, kdy povědomí veřejnosti o Alzheimerově chorobě bylo takřka mizivé. Podle zlidovělého pojmenování - stařecká demence - se mnohokrát s postiženým i jednalo - jako s dementním ve vulgárním smyslu slova. Ale už vůbec se nevědělo, jak s chorobou žít. Dnes už to platit nemusí. Lékaři podávají pomocnou ruku nejenom v ordinacích, ale i prostřednictvím internetu. Bylo by chybou toho nevyužít.

 

Pokud se na stránky www.stari.cz podíváte, můžete si i zasoutěžit ZDE

Reklama