Poslanci neschválili včas novelu zákona, podle níž nebudou mít očkovací látky nově na starosti hygienické stanice, ale budou je rozvážet distributoři léků. Kvůli tomu teď lékaři nemohou sehnat hexavakcínu. Stovky několikaměsíčních kojenců budou muset být znovu očkovány.

U dětí, které se teprve mají začít očkovat, se série tří očkovacích dávek může oddálit o dva tři měsíce. Problémy však jsou s těmi dětmi, které už jednu nebo dvě očkovací dávky dostaly. Pokud lékař vakcínu nemá a nesežene ji ani do sedmi týdnů od podání dávky předešlé, očkování propadne a celá série se musí začít znovu od začátku.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt říká, že ministerstvo o krizové situaci ví a že ji řeší. „Zkrátka se počítalo s tím, že bude platit novela zákona číslo 48, jenže tomu tak doposud není, poslanci ji nestihli schválit," říká. „Je to otázka dnů nebo nanejvýš týdnů, než bude všechno v pořádku a hexavakcína bude zase k mání," dodává.

Novela zákona neupravuje jen rozvoz léků, ale i platby. Vakcíny se budou hradit nikoliv ze státního rozpočtu jako doposud, ale ze zdravotního pojištění.

Reklama