Většinu prvorodiček překvapí, kolik různých vyšetření je v průběhu těhotenství čeká, a dostanou strach, aby něco nezanedbaly. Ráda bych vás, pokud jste ve stejné situaci, uklidnila a poradila vám, kde najdete základní informace, které vám budou stačit. Nemusíte trávit hodiny na internetových diskusích nebo vyptáváním se příbuzných a kamarádek, jež už si těhotenstvím prošly.

Pro mnoho nastávajících maminek začíná těhotenství právě ve chvíli, kdy jim je s jistotou potvrdí při prvním ultrazvuku jejich gynekolog. Pozitivní těhotenský test a první příznaky těhotenství jsou sice výmluvné, ale máloco se vyrovná tomu, když uvidíte na monitoru a na lékařem vytištěném obrázku to malé cosi, ten miniaturní zárodek, který si po několika měsících odnesete v zavinovačce z porodnice. Kolikrát za těch několik měsíců budete ještě muset absolvovat různá vyšetření nejen u svého gynekologa, vás v tu chvíli asi ani nenapadne... tedy ne hned. A jakmile se to stane a vy začnete pátrat, je třeba zachovat chladnou hlavu - i navzdory rozbouřeným hormonům.

těhotenství

Dostupnost všech možných informací je v dnešní době téměř neomezená. Těhotným ženám se na internetu otvírá tisícero stránek, ze kterých mohou čerpat doslova do zblbnutí. Pokud vás přemůže zvědavost a budete si hledat na internetu informace ohledně zdravotní péče v těhotenství, pamatujte si: Je to jako s čímkoli jiným. Je třeba informace pečlivě filtrovat, rozlišovat především mezi jasně danými fakty a mezi individuálními názory diskutujících na různých webech.

Můj tip: Chcete-li si udělat relevantní základní přehled všech vyšetření, které vás v průběhu těhotenství čekají, podívejte se na webové stránky vaší zdravotní pojišťovny a vyhledejte záložku, která se věnuje péči o těhotné. Tamtéž se také dozvíte, která vyšetření si musíte uhradit sama, nebo naopak která jsou plně hrazená či na ně vaše pojišťovna přispívá částečně.

Jasný přehled jsem našla například na stránce Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Ptejte se svého gynekologa (a důvěřujte mu)

Nejlepším a nejspolehlivějším zdrojem informací by pro vás měl být váš gynekolog, kterého si dnes každá žena může vybrat. I proto se předpokládá, že svému lékaři budete důvěřovat a nebudete mít problém se na cokoli zeptat. Například můj gynekolog mi vždycky, ať už se jednalo o cokoli, zdůrazňoval: Prosím vás, hlavně nečtěte ty (internetové) diskuse. :)

Jakmile vám gynekolog v prvních týdnech těhotenství vystaví tzv. těhotenskou průkazku, bude pro vás hlavní průvodkyní těhotenstvím, do ní vám budou zapisována důležitá data, ale i termíny návštěv „v poradně“ - to jsou právě návštěvy u vašeho gynekologa, při kterých vám kromě jiného bude měřen tlak, kontrolována moč a hlídat se bude také třeba vaše váha.
Ošetřující lékař nebo jeho sestra by vás v rámci poradny měli postupně upozorňovat na další vyšetření, která byste měla absolvovat u různých specialistů - například u zubního lékaře (toho byste v průběhu těhotenství měla navštívit dokonce dvakrát), v určité fázi těhotenství je pak třeba provést např. glukózo-toleranční test, ultrazvukový screening plodu aj.

Je možné, že vám váš gynekolog nabídne také kontroly navíc v rámci „balíčku služeb“, které ovšem nejsou hrazené pojišťovnou a musíte si je zaplatit. Může se jednat například o ultrazvuková vyšetření nad běžný rámec péče. Je jen na vás, jak se rozhodnete, nenechte se do ničeho nutit ani tlačit.

Hrazená vyšetření jsou dostatečná, Česká republika patří mezi země, kde se těhotným dostává té nejlepší péče.

Nebojte se speciálních vyšetření a nenechte se vystresovat

Opět se dotknu internetových diskusí, na kterých se probírají různá vyšetření, jejich průběh a především to, jak se při nich nastávající maminky cítily. Každé těhotenství je ale individuální a to, že se třeba někomu při odběru krve udělá špatně, neznamená, že vám se to nutně musí stát také.

Velkým strašákem mezi nastávajícími maminkami obecně je například již výše zmíněný toleranční test na cukrovku, který se provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Různé spiklenecké teorie zasahují i do této oblasti, takže je možné se na některých maminkovských fórech dočíst například o tom, že tento test se plošně provádí jen kvůli tomu, aby se data z něj poskytla výzkumu nejmenované zahraniční farmaceutické firmy a české matky že jsou nechtěnými pokusnými králíky. Samozřejmě je na vás, zda se těmito názory necháte ovlivnit, já ale radím zapojit zdravý rozum. Vydržet těch pár hodin na vyšetření určitě stojí za váš klid a hlavně za zdraví vaše a vašeho dítěte.

Zdravotní péče je tedy po celé vaše těhotenství dobře zajištěna, těhotenstvím vás provedou odborníci a nemusíte se ničeho speciálně dožadovat. Sama se rozhodnete, jestli vám stojí za to si některá vyšetření zaplatit (například hit posledních let, 3D ultrazvuk, na kterém vaše miminko můžete vidět, jak já říkám, jako vytesané do kamene), nebo vystačíte s běžnou a pojišťovnou hrazenou péčí.

Čtěte také:

Reklama