Jezdím na cesty docela často a nepodceňuji možnost zdravotních potíží. Je vždy dobré mít po ruce přípravek, lék, který můžu obratem použít a nemuset se zdržovat hledáním místní lékárny.

Navíc za ta léta si vždy beru to, co funguje a s čím mám dobré zkušenosti. Ráda se s vámi podělím s některými tipy. Cestovní lékárnička má vždy v mém zavazadle místo, a to i když cestuji jen s batohem na záda, kdy řeším, aby nebyl moc těžký. Raději vyhodím tričko než nechat doma taštičku s léky.

first help

Vždy si beru sebou desinfekci pro případ nějaké drobné rány. Kromě desinfekce si beru i mast, kterou mohu ránu či odřeninu potřít, aby se lépe hodila. Dále nezapomínám na přípravky, které řeší průjem.  To je problém, který řeším snad na každé dovolené. Léky vždy zabírají jen s výjimkou Egypta – tam se musí koupit místní lék, který řeší všemi známou Faraonovu „průjmovou“ nemoc. Léky na bolest mají taky své místo, takový bolehlav či únava spojená s bolestí svalů někdy dokáže pěkně potrápit.  Více léků vozím pro případ nachlazení. Vždy tedy balím nějaký paracetamol na teplotu a sprej do krku a nosu pro případ vniklé rýmy nebo náhlé bolesti v krku. Pokud jedu do exotiky, mám sebou i třídenní antibiotika, přece jen angína může přijít ze dne na den.  Jsem alergik, takže pro náhlou alergickou reakci mám vždy u sebe antihistaminikum...  to je asi vše důležité, i tak je má malá cestovní lékárnička pěkně naditá. Ale hodí se všechno, musím přiznat, že vše jsem průběžně použila, některé věci i vícekrát…

Jaké konkrétní přípravky mám vyzkoušené? 

  • Nachlazení (rýma, průdušky, bolest v krku)

Pro léčbu lehčích zánětů mám vyzkoušený Bioparox je to lék s protizánětlivými a antibiotickými účinky ve spreji. Jedná se o jediné antibiotikum, které je volně prodejné v lékárnách (působí jen lokálně a je bezpečné, nezpůsobuje tzv. bakteriální rezistanci, kterou můžou vyvolat celková antibiotika). Je dobrý pro rychlou úlevu od typických příznaků zánětlivého onemocnění dýchacích cest. Zlepšení nastává většinou do 3 dnů při správné aplikaci spreje. Pokud se ale stav zhorší, je nutné navštívit lékaře, aby vám napsal recept a předepsal celková antibiotika. Jedná se o sprej, který se podává do nosu i do úst, takže jedním lékem je možné léčit různé formy zánětů dýchacích cest – rýmu, záněty vedlejších nosních dutin, záněty nosohltanu a hltanu. Bioparox snižuje zduření sliznice a zmírňuje bolest. Jeho částice jsou velmi malé a pronikají do všech oblastí dýchacích cest. Bioparox působí pouze místně. Dávám ho v případě potíží i svému dítěti (12 let). Sice mu moc „nechutná“, ale pomůže mu hned.

  • Odřeniny a řešení ran

Pro naši rodinu je jedinečný a mnohokrát vyzkoušený na odřeniny, spáleniny a opruzeniny  - Bepanthen Plus dezinfikuje po důkladném omytí vodou ránu bez jakéhokoliv pálení, dokonce příjemně chladí a navíc díky složení okamžitě podporuje hojení. Díky správné konzistenci se lehce nanáší, ránu udržuje elastickou a brání jejímu vysušování, a tím i pocitu pnutí. Zároveň umožní ráně dýchat, tím se urychluje její hojení. Bepanthen Plus není mastný, lze jej lehce odstranit vodou a přitom nedochází k narušení nově vytvořené tkáně.

Kouzlo je ve správném složení. Bepanthen Plus obsahuje dvě účinné látky. Dexpanthenol (5 %) je látka, která posiluje přirozený proces hojení kůže, podporuje produkci kolagenu a elastinu a působí protizánětlivě. Chlorhexidin (0,5 %) je šetrná dezinfekční látka, která má antibakteriální i protiplísňové účinky. Je špatně rozpustná ve vodě, proto ji z rány nevypláchne voda, krev ani sérum a hlavně se nevstřebává do těla, takže je vhodná zejména pro děti.

  • Nechtěný průjem

Léky proti průjmu – mám vyzkoušené např. Imodium -  nepůsobí jako blokující látky, ale jednoduše upravují rychlost pohybu střevního obsahu trávicí soustavou a pomáhají tak obnovit její přirozený rytmus. Napomáhá řešení průjmu jakéhokoliv původu, např. způsobený viry, bakteriemi, při střevní chřipce, dietní chybou, stresový průjem. Imodium mi pomohlo v šílené situaci, kdy jsem měla večer vyrazit na výstup na Mojžíšovu horu a odpoledne mne chytl strašný průjem – jako zákon schválnosti… protože jsem opravdu moc chtěla na ten náročný výstup a výlet, musela jsem průjem obratem vyřešit. Což se díky tomuto přípravku v mém případě povedlo.

Doplněk stravy Boularin jsem vyzkoušela minulý rok při cestě do Řecka. Jakmile jsem měla střevní potíže, nasadila jsem Boularin a velmi rychle se mi stav zlepšil. Pozor ale na dobrý výběr přípravků s probiotiky. Při výběru probiotických přípravků v lékárně by nás vždy mělo zajímat složení a počet probiotik v jedné tabletě nebo kapsli. Boularin je vhodný používat pro rychlé, účinné řešení náhlého průjmu, jak už se to tak na dovolené stává… . Kapsle GS Boularin mohou užívat i děti, takže jej otestoval i můj náctiletý syn.

Naše články:

Reklama