Jezdím na cesty docela často a nepodceňuji možnost zdravotních potíží. Je vždy dobré mít po ruce přípravek, lék, který můžu obratem použít a nemuset se zdržovat hledáním místní lékárny.
Navíc za ta léta si vždy beru to, co funguje a s čím mám dobré zkušenosti. Ráda se s vámi podělím s některými tipy. Cestovní lékárnička má vždy v mém zavazadle místo, a to i když cestuji jen s batohem na záda, kdy řeším, aby nebyl moc těžký. Raději vyhodím tričko než nechat doma taštičku s léky.
Vždy si beru sebou desinfekci pro případ nějaké drobné rány. Kromě desinfekce si beru i mast, kterou mohu ránu či odřeninu potřít, aby se lépe hodila. Dále nezapomínám na přípravky, které řeší průjem. To je problém, který řeším snad na každé dovolené. Léky vždy zabírají jen s výjimkou Egypta – tam se musí koupit místní lék, který řeší všemi známou Faraonovu „průjmovou“ nemoc. Léky na bolest mají taky své místo, takový bolehlav či únava spojená s bolestí svalů někdy dokáže pěkně potrápit. Více léků vozím pro případ nachlazení. Vždy tedy balím nějaký paracetamol na teplotu a sprej do krku a nosu pro případ vniklé rýmy nebo náhlé bolesti v krku. Pokud jedu do exotiky, mám sebou i třídenní antibiotika, přece jen angína může přijít ze dne na den. Jsem alergik, takže pro náhlou alergickou reakci mám vždy u sebe antihistaminikum... to je asi vše důležité, i tak je má malá cestovní lékárnička pěkně naditá. Ale hodí se všechno, musím přiznat, že vše jsem průběžně použila, některé věci i vícekrát…
Jaké konkrétní přípravky mám vyzkoušené?
- Nachlazení (rýma, průdušky, bolest v krku)
Pro léčbu lehčích zánětů mám vyzkoušený Bioparox je to lék s protizánětlivými a antibiotickými účinky ve spreji. Jedná se o jediné antibiotikum, které je volně prodejné v lékárnách (působí jen lokálně a je bezpečné, nezpůsobuje tzv. bakteriální rezistanci, kterou můžou vyvolat celková antibiotika). Je dobrý pro rychlou úlevu od typických příznaků zánětlivého onemocnění dýchacích cest. Zlepšení nastává většinou do 3 dnů při správné aplikaci spreje. Pokud se ale stav zhorší, je nutné navštívit lékaře, aby vám napsal recept a předepsal celková antibiotika. Jedná se o sprej, který se podává do nosu i do úst, takže jedním lékem je možné léčit různé formy zánětů dýchacích cest – rýmu, záněty vedlejších nosních dutin, záněty nosohltanu a hltanu. Bioparox snižuje zduření sliznice a zmírňuje bolest. Jeho částice jsou velmi malé a pronikají do všech oblastí dýchacích cest. Bioparox působí pouze místně. Dávám ho v případě potíží i svému dítěti (12 let). Sice mu moc „nechutná“, ale pomůže mu hned.
- Odřeniny a řešení ran
Pro naši rodinu je jedinečný a mnohokrát vyzkoušený na odřeniny, spáleniny a opruzeniny - Bepanthen Plus dezinfikuje po důkladném omytí vodou ránu bez jakéhokoliv pálení, dokonce příjemně chladí a navíc díky složení okamžitě podporuje hojení. Díky správné konzistenci se lehce nanáší, ránu udržuje elastickou a brání jejímu vysušování, a tím i pocitu pnutí. Zároveň umožní ráně dýchat, tím se urychluje její hojení. Bepanthen Plus není mastný, lze jej lehce odstranit vodou a přitom nedochází k narušení nově vytvořené tkáně.
Kouzlo je ve správném složení. Bepanthen Plus obsahuje dvě účinné látky. Dexpanthenol (5 %) je látka, která posiluje přirozený proces hojení kůže, podporuje produkci kolagenu a elastinu a působí protizánětlivě. Chlorhexidin (0,5 %) je šetrná dezinfekční látka, která má antibakteriální i protiplísňové účinky. Je špatně rozpustná ve vodě, proto ji z rány nevypláchne voda, krev ani sérum a hlavně se nevstřebává do těla, takže je vhodná zejména pro děti.
- Nechtěný průjem
Léky proti průjmu – mám vyzkoušené např. Imodium - nepůsobí jako blokující látky, ale jednoduše upravují rychlost pohybu střevního obsahu trávicí soustavou a pomáhají tak obnovit její přirozený rytmus. Napomáhá řešení průjmu jakéhokoliv původu, např. způsobený viry, bakteriemi, při střevní chřipce, dietní chybou, stresový průjem. Imodium mi pomohlo v šílené situaci, kdy jsem měla večer vyrazit na výstup na Mojžíšovu horu a odpoledne mne chytl strašný průjem – jako zákon schválnosti… protože jsem opravdu moc chtěla na ten náročný výstup a výlet, musela jsem průjem obratem vyřešit. Což se díky tomuto přípravku v mém případě povedlo.
Doplněk stravy Boularin jsem vyzkoušela minulý rok při cestě do Řecka. Jakmile jsem měla střevní potíže, nasadila jsem Boularin a velmi rychle se mi stav zlepšil. Pozor ale na dobrý výběr přípravků s probiotiky. Při výběru probiotických přípravků v lékárně by nás vždy mělo zajímat složení a počet probiotik v jedné tabletě nebo kapsli. Boularin je vhodný používat pro rychlé, účinné řešení náhlého průjmu, jak už se to tak na dovolené stává… . Kapsle GS Boularin mohou užívat i děti, takže jej otestoval i můj náctiletý syn.
Naše články:
- Jak si vybrat správný přípravek na střevní diskomfort
- Dovolená a časté střevní potíže
- Bepanthen plus, váš všestranný pomocník
- Jak na střevní chřipku
- Jak efektivně léčit záněty dýchacích cest v létě
- Trápí vás často bolest hlavy? Čím to je?
Nový komentář
Komentáře
Aha, vidíš to, to ani neznám :-)
Tak hlavně, že to bude dobré :-)
Jj to jsem myslela :) Ale už jsem byla v lékárně a paní lékárnice mi doporučila Alfasilver. Tak už ho doma mám.
broucek1 — #7 Jako ošetření rán? Odřenin apod? NEbo co přeně máš na mysli?
Dobrý den, co máte v lékárniče na ošetření pro děti?
Co neštípe, co doporučujete?
Dobrý den, já budu vyrážet s manželem a synem letos poprvé "letecky" na Krétu a musím říct že týden před odletem mám už docela nervičky.Ještě dávám dokupy lékárničku a musím říct, že spousta věcí co tu píšete mi ještě chybí. Takže na seznamu do lékárny mám ještě kapky do uší, panadol, léky na průjem...no a co bych si teda chtěla pochválit je Biopron Forte který už baštíme s naželem preventivně aby se ná vyhla běhavka nebo podobné potíže, jsou to probiotika, které užíváme pokaždé před dovolenou. Dokud jsme s manželem cestovali autobusem sami dva, moc jsem to neřešila. Ale s malým jsme zvolili reději letasdlo, nevím jak by zvládl 13 hodin v autobuse, nebo spíš jak by to zvládli spolucestující...
Já mám už několik let stejný kufříček (už ani nevím, co v něm původně bylo, nicméně teď mi slouží výborně jako cestovní lékárnička :D), ve kterém se obsah v podstatě nemění, akorát léky po expiraci vyměňuju za nové a jinak se držím osvědčeného seznamu ibalgin, paralen, teploměr, něco na krk, fenistil, panthenol, rehydratační roztoky (kdyby děti nebo kdokoli z nás chytil úpal nebo úžeh), urologický čaj, vaginální kapsle (pro mě, protože při koupání a celodenním povalování na pláži mívám problémy s mykózama, pokud se hned nepřevleču) a biopron forte probiotika na cestovatelský průjem. Jinak samozřejmě náplasti, obvaz, dezinfekce a pinzeta. A s tím jsme si zatím pokaždé vystačili.
Lékárničku sebou stále stím nejnutnějším ať jedu kamkoli protože vím že se vždy přihodí něco co potřebuje rychlosta lékárna nikde v dohledu
Na dovolenou si beru všechny potřebné léky a prostředky na zmírnění různých obtíží.
No nedávno jsem koukala jak si člověk musí dávat pozor na povinnou výbavu když jede třeba do ciziny do Francie.No nicméně lékarničku vždy sebou :-)
"Dále nezapomínám na přípravky, které řeší průjem. To je problém, který řeším snad na každé dovolené."
– doporučuju změnit destinaci dovolených, třeba do Záblatíčka