Kašel se v našem okolí ozývá v průběhu zimních měsíců častěji než ve zbývajících částech roku. Ač se většinou jedná o průvodní jev běžného nachlazení, v určitých případech může jít o příznak chřipky či jiného vážnějšího onemocnění, jako je černý kašel. „Rozhodně není vhodné kašel bagatelizovat jako něco, co samo časem přejde. U kašle rozlišujeme jeho různé typy a pacienti by mu tak měli věnovat dostatečnou pozornost. V nejběžnějších případech dokáží pomoct lékárníci nastavením vhodné samoléčby,“ říká prezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. a dodává: „Pokud kašel přetrvává déle než tři týdny, může se jednat o kašel chronický, který bývá signálem závažnějších onemocnění a je proto na místě navštívit lékaře.“ Příčiny kašle totiž mohou být různé, ať už jde o alergie, astma, psychogenní kašel či kašel při srdečním onemocnění nebo ten, který může být způsoben užíváním léků na vysoký krevní tlak.
5e2ad02d51021obrazek.png

Léčba se liší podle charakteru kašle i pacienta

U dětí i dospělých se nejčastěji vyskytuje kašel akutní, který trvá až tři týdny. Nejčastěji vzniká jako důsledek virové či bakteriální infekce horních cest dýchacích a při jeho léčbě je nutné rozlišovat tzv. suchý a vlhký kašel. „Zatímco při suchém kašli se žádné hleny netvoří, vlhký neboli produktivní kašel je typický tvorbou hlenů, které však nemusí být vždy snadno vykašlávány,“ vysvětluje rozdíl viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. s tím, že na oba typy kašle existuje široká škála volně prodejných přípravků bez lékařského předpisu ve formě kapek, sirupů i tablet.

„Přípravky tlumící suchý kašel obsahují některou z účinných látek jako je dextrometorfan, butamirát, dropropizin nebo levodropropizin. Přípravky na vlhký kašel usnadňují vykašlávání a obsahují látky jako acetylcystein, erdostein, ambroxol nebo bromhexin,“ dodává PharmDr. Kopecký, Ph.D. Aplikační formu je vhodné volit podle toho, kdo léky užívá. Nejpoužívanější jsou sirupy, jež jsou nejvhodnější formou nejen pro děti, ale také pro starší pacienty, kteří mohou mít potíže s dávkováním kapek. Tablety pak vyhovují zejména dospělým s hmotností přes 80 kg, kteří by u sirupů či kapek dávkovali velké množství, aby dosáhli odpovídajícího léčebného účinku.

Pozor na kombinaci léků na kašel! Před samoléčbou se poraďte s lékárníkem
5e2ad049c13ddobrazek.png

Suchý dráždivý kašel může sám postupně odeznít nebo se může během pár dní změnit na kašel produktivní. Pokud suchý kašel přechází v záchvaty, nereaguje na tlumení pomocí volně prodejných antitusik a způsobuje až dušnost, je třeba navštívit lékaře. „Nejčastějším lékem na předpis proti suchému kašli bývá kodein, který zároveň může způsobovat ospalost a malátnost. Nesmí se užívat v případě, že jde o produktivní kašel, a není určen dětem ani pacientům, kteří užívají jiné tlumící léky,“ upozorňuje lékárnice a tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová.

Pacienti by si při samoléčbě měli dát pozor i na podávání léků tlumících kašel a léků podporujících vykašlávání, jejichž současné užití může zdravotní stav naopak zhoršit. „Pokud užijete lék na vlhký kašel usnadňující vykašlávání zároveň s antitusikem (které kašel tlumí), dojde k nežádoucímu hromadění hlenu v dýchacích cestách. Při samoléčbě je vždy vhodné konzultovat léčebný postup s lékárníkem, který zhodnotí váš zdravotní stav. Například je možné řešit denní potřebu vykašlávání při vlhkém kašli lékem podporujícím vykašlávání a jeho poslední dávku podat kolem páté odpoledne. A na noc, pokud vás kašel obtěžuje, užít naopak lék tlumící kašel,“ vysvětluje možné léčebné postupy Mgr. Bažantová.

Laryngitida – štěkavý noční „strašák“ rodičů malých dětí

Dalším typem kašle je laryngitida, která se nejčastěji objevuje u dětí mezi prvním a třetím rokem života. „Pro onemocnění je typické, že dítě jde spát „zdravé“ a v noci se budí záchvatem laryngitidy, který je velmi nepříjemný, stresující pro dítě i rodiče. Projevuje se štěkavým, vysilujícím kašlem, chrapotem a problémy s dýcháním. V dýchacích cestách vzniká otok, který dítě dusí. Jako první pomoc se doporučuje vystavení chladnému vzduchu, který může zmírnit otok a zlepšit dýchání. Velkým pomocníkem může být chladná noc, kdy otevřené okno a teplejší oblečení nebo deka často vyřeší celou situaci. V teplých měsících lze inhalovat chladný vzduch třeba z otevřené lednice. Jedná se ale o nebezpečný stav, a pokud se dítěti chladným vzduchem příliš neuleví a dechové obtíže se zhoršují, je potřeba ihned volat rychlou záchrannou službu,“ vysvětluje lékárnice Mgr. Alexandra Hašková, která je vedoucí projektu ČLnK Lékárnice maminky, jehož cílem je poskytnout rodičům kvalitní zdroj nezávislých informací v oblasti zdraví nejen jejich dětí.

Šetrná léčba kašle pomocí rostlinných léčivých přípravků
5e2ad03b388a5obrazek.png

Vhodnou a prokázanou léčbou vlhkého kašle jsou rostlinné léky s obsahem extraktů z listů břečťanu, nebo jeho kombinace s tymiánem. Dále jsou známé léky s obsahem výtažku z jitrocele, mateřídoušky a tymiánu. Dobrými pomocníky jsou také teplé bylinné čaje s obsahem tymiánu, slézu, proskurníku, jitrocele, lékořice, divizny, lišejníku a dalších. U dráždivého kašle způsobeného podrážděním sliznice hrtanu má smysl kloktání. „Naopak oblíbené větrové bonbony sice zlepšují dýchání, ale nemají léčivé účinky, a navíc mohou být alergizující. Opatrnost je na místě při tzv. „mazání na hrudník“, které je založeno na antiseptickém a desinfekčním účinku silic v masťovém základu. Mnoho silic však způsobuje alergickou reakci nebo jsou jejím spouštěčem, proto není tento postup vyhovující u dětí. Nepomáhá ani šátek omotaný kolem krku, vhodnější je odpočinek a udržování relativně vlhkého vzduchu v místnosti, kterou je potřeba pravidelně intenzivně větrat,“ dodává závěrem lékárnice Mgr. Michaela Bažantová.

Nerozpoznáte suchý kašel od vlhkého? Lékárnice maminky poradí

Více o lécích proti kašli, kašli u kojenců a batolat a další ověřené informace naleznete na pacientském webu  lekarnickekapky.cz, jež odborně spravuje Česká lékárnická komora. Mnoho cenných rad je k dispozici také na odborném webu lekarnice-maminky.cz, který nabízí rodičům kvalitní zdroj nezávislých informací v oblasti zdraví nejen jejich dětí. V článku zaměřeném na kašel jsou k dispozici také zvukové ukázky suchého a vlhkého kašle.

Reklama