Odvykání čtenářky Táni a redaktora Honzy Exnera bylo pod kontrolou ředitelky České koalice proti tabáku Kateřiny Langrové. Ta si s nimi nejen povídala, ale také jejich snahu testovala speciálním přístrojem. A pro případ krize jim i zprostředkovala žvýkačky, náplasti či inhalátory Nicorette.

Už dříve jste uvedla, že Honza i Táňa jsou, respektive byli, odlišné typy kuřáků…
Už na základě vstupního vyšetření bylo jasné, že tělo paní Táni na pravidelné dávky nikotinu zareagovalo vznikem silné fyzické závislosti. Naproti tomu Honza byl kuřákem, který měl cigaretu spojenu s posezením s přáteli a debatami nad vínem – i testy fyzické závislosti ukázaly, že těžiště problému bude spočívat v psychické stránce.

Některé čtenářky příliš nevěřily tomu, že je jejich rozhodnutí pevné. Myslíte si to také?
Nemyslím. Oba účastníci přistoupili k odvykání kouření s velkým odhodláním a věřím, že to byl klíčový faktor v tom, že oba také uspěli.

Můžete je zhodnotit jmenovitě?
Samozřejmě. Paní Táně pomohlo rozhodnutí a vědomí toho, jak moc poškozuje své zdraví cigaretami, v překonávání abstinenčních příznaků, které byly, hlavně v počátcích, opravdu nepříjemné. Obávala se také přibírání na váze, po dvou měsících je přírůstek minimální a můžeme se domnívat, že také díky tomu, že brala poctivě doporučenou léčbu, která mimo jiné omezovala jeden z častých abstinenčních příznaků, a to zvýšenou chuť k jídlu.

A druhý účastník nekuřáckého seriálu?
Honza zase zvládal pokušení zapálit si v situacích, kdy byl zvyklý na cigaretu v ruce, přesto, že přátelé, se kterými tráví hodně času, se cigarety zatím nevzdali. Zpočátku byl ochoten vzdát se na několik týdnů pravidelných setkání, kde jeho kamarádi kouří. Je to bezpečný způsob, jak se vyhnout těm nerizikovějším situacím, když ale po dvou týdnech cítil, že odvykání zvládá bez větších problémů (samotného ho to překvapilo), odvážil se i do situace, kdy hrozilo velké pokušení, a obstál.

Byli poslušní „pacienti“?
Myslím, že ano. Vlastně oba musím pochválit i za to, že dbali doporučení, které se týkalo užívání preparátů náhradní nikotinové léčby. Velmi důležitou roli sehrála u Táni, kde pomohla překonat „absťák“ v počátcích včetně těžko zvladatelné chutě na cigaretu. Nyní, po dvou úspěšných měsících bez cigaret, postupně dávku léků snižuje. Přestože Honza neměl tak velkou fyzickou potřebu nikotinu, mohl léčbu využít nárazově – v krizových situacích, kdy byl zvyklý kouřit a zaběhlé návyky mu připomínaly cigaretu.

A jak byste hodnotila celou akci?
Samozřejmě jen pozitivně. A doufám, že články otištěné na téma odvykání kouření na www.zena-in.cz, pomohou čtenářům, kteří uvažují, že by kouření zanechali, dodat sebedůvěru a motivaci. Současná medicína již nabízí velkou pomoc v tomto nelehkém období, ale základní rozhodnutí je vždy na nich. A bez toho to nejde.

Související: Kateřina Langrová: Zapálila jsem si suchou kopřivu

Sledovali jste seriál? Myslíte, že může být inspirací pro další kuřáky, kteří s cigaretou chtějí praštit?