klíště

Lékaři naléhavě doporučují všem, kteří se chystají na dovolenou do míst, kde by mohla být klíšťata, očkování. Podle nich riskuje zdraví zhruba 80 procent obyvatel České republiky, která je zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě.

„Pokud lidé dosud nestihli očkování, mohou se nechat očkovat i v současné době, ale i na podzim či v zimě. Ročně totiž v Česku umírá jedno až dvě procenta lidí nakažených klíšťovou encefalitidou, což je až deset úmrtí ročně,“ uvedl primář kliniky infekčního lékařství ostravské fakultní nemocnice Luděk Rožnovský. Prostřednictvím klíšťat se člověk může nakazit také bakteriální infekcí lymskou boreliózou, kterou přenáší v našich podmínkách zhruba 30 procent klíšťat, nebo virovou klíšťovou encefalitidou, kterou v Moravskoslezském kraji přenášejí asi dvě procenta klíšťat především v oblasti Jeseníků.

„V případě klíšťové encefalitidy existují vakcíny, základní očkování přitom stojí zhruba 1000 korun. Vždy doporučujeme nejdříve nechat očkovat rodiče a prarodiče, teprve potom děti, a to nejdříve ty nejmenší od 3 let. V případě očkování v teplejších měsících roku je nutné mít na paměti, že člověk je chráněn až za 14 dnů po aplikaci druhé dávky vakcíny. V případě boreliózy však žádné vhodné očkování zatím neexistuje. Nejvhodnější je tedy se chránit repelenty odpuzujícími hmyz, každý večer po pobytu v přírodě si prohlížet celé tělo, zejména oblast krku, podpaží, pupku, třísel, podkolení, což jsou oblasti, kam se klíšťata ráda přisají. Pokud přisáté klíště najdeme, je důležité jeho rychle odstranění,“ dodal Rožnovský.

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které většinou probíhá relativně mírně, ve dvou fázích. Do měsíce od přisání klíštěte má člověk chřipkové příznaky, které mnohdy odezní. Ve druhé fázi pak přijdou silné bolesti hlavy se zvracením, přesto je hlavně u dětí a mladých dospělých osob průběh poměrně nezávažný. U starších lidí může dojít k závažnějším komplikacím, které zahrnují těžkou poruchu vědomí s rizikem úmrtí, ale i trvalé následky, zejména obrny postihující horní končetiny.

Jste očkovaní, nebo to považujete za zbytečnost?