Odborníci na hubnutí představí první v tuzemsku volně prodejný lék na hubnutí. V současné době je možné při redukci nadváhy medikamenty užívat, léky jsou však na recept.

V Česku jsou dostupné tři typy léků s různým mechanismem účinku. Nejrozšířenější a nejznámější je lék Meridia, který snižuje chuť k jídlu, dalším je Xenical, jehož látka orlistat snižuje vstřebávání tuků ve střevě. Třetím lékem je Acomplia, jejíž látka rimonabant ovlivňuje energetickou rovnováhu, metabolismus cukrů a tuků.

Lékaři upozorňují, že účinnost léků na hubnutí není stoprocentní. Jsou vhodné pouze jako doplněk. Základem léčby obezity zůstává úprava životosprávy, což znamená snížení příjmu a zvýšení výdeje energie.

Obezita je v současnosti celosvětovým problémem, někdy se o ní mluví jako o novodobém moru 21. století. S nadváhou se v současnosti podle odhadů potýká až miliarda obyvatel planety, zatímco počet podvyživených se pohybuje okolo 850 milionů. Je to poprvé, kdy v celosvětovém měřítku počet lidí s nadváhou přesáhl počet hladovějících.

Velkým problémem je dětská nadváha a obezita. Podíl nadváhy v některých státech, jako je Španělsko nebo Itálie, dosahuje více než 30 procent. V členských státech Evropské unie se potýká s nadváhou zhruba 22 milionů dětí, z nich je pět milionů obézních a jejich počet každoročně vzroste asi o 300 000 případů.

Obezita se nevyhýbá ani České republice. Z průzkumu agentury Mezinárodní asociace pro studium obezity (IASO) vyplývá, že s nadváhou má v České republice problémy 73,2 procenta dospělých mužů a 57,6 procenta žen. Obezitou trpí 24,7 procenta mužů a 26,2 procenta žen.

Reklama