Co je škytavka?

Pokud máte škytavku spojenou s tím, že na vás právě někdo myslí, pak vězte, že lékaři uvádějí zcela jiné vysvětlení. Škytavka je čistě reflexní děj, který zkrátka neovlivníte (ani nikdo další). K typickým záškubům a zvukovým projevům dochází ve chvíli, kdy se bránice dostane do křeče, prudce se nadechneme a zároveň se uzavře hlasivková štěrbina.

Věděli jste?
Bránice je svalo-šlachová blána, která odděluje orgány hrudního koše a břicha. Je důležitým dýchacím svalem, její svalová kontrakce vede k nádechu. Odvádí až 80 % práce, která je k němu potřeba.

Proč škytáme?

Příčin může být hned několik, jednou z nich je i podráždění bráničních nervů. Dochází k němu například při podráždění žaludku objemným jídlem nebo perlivými nápoji, ale také kořením nebo alkoholem či drogami. Další příčinou mohou být také teplotní změny. Možná i vy jste vypozorovali škytavku u miminka v případě, že mu začne být zima.

skytavka1.jpg

Jak se škytavkou bojovat?

V naprosté většině případů je škytavka neškodná a během pár minut sama od sebe odezní. Pokud se jí ale chcete zbavit dříve, můžete zkusit těchto pár triků, na které maminky přísahají.

Zdena (36): „Jakmile začal Samuel škytat, hned jsem ho nakojila. Nebo jsem v kojení prostě dál pokračovala, když to začalo při něm. Jak sál mléko, během chvíle bylo po škytavce.“

  • Kojení doporučují i lékaři. Miminko totiž při sání a polykání začne také pravidelněji dýchat, což také pomáhá. Prospěje i to, když následně necháte miminko odříhnout.

Simona (28): „Mě moje maminka učila, že se při škytavce má na člověka bafnout, aby se lekl. To ale u malých miminek samozřejmě nejde, takže používám jiný fígl. Jemně na syna fouknu, myslím tím do obličeje. Občas to vážně pomůže. Četla jsem, že prý je to tím, že miminko změní rytmus dýchání nebo jen na okamžik dech zadrží.“

  • Změny frekvence a hloubky dýchání doporučují i lékaři. Můžete také zkusit vzít miminko na čerstvý vzduch. Větší děti mohou zkusit dýchat pár minut do papírového sáčku. Ale pozor, aby to nepřehnaly, a neomdlely!

Jana (45): “Dětem vždycky pomůže, když jim při škytavce dám napít. Ideálně něco hodně studeného.„

  • To doporučují i lékaři. Malým miminkům můžete zkusit podat trochu studené kojenecké vody na lžičce.

Petra (38): “Nedám dopustit na aromaterapii. Funguje mi na spoustu věcí, škytavku nevyjímaje. Děti jsem odmala nechávala přivonět k levanduli nebo k citronu.“

Anežka (31): „Náš pediatr mě naučil, abych škytajícímu miminku změnila polohu. Na jeho radu tak Tadeáška začnu chovat ve vzpřímené poloze. Občas to vážně zafunguje.“

  • Lékaři doporučují kromě změny polohy také změnu aktivity. Z klidu přejít do pohybu a opačně.

5b68204a91433skytavka2.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Když škytavka nepřechází

Pokud škytavka trvá delší dobu a spontánně neustupuje, je na čase myslet na závažnější příčiny. Například onemocnění jícnu, plic, srdce nebo meningokokové či encefalitické choroby. Může jít i o stav ohrožující život, proto se vždy raději poraďte s lékařem.

Čtěte také:

Uložit