alli

V těchto dnech přichází na český trh první volně prodejný lék určený k léčbě obezity v Evropské unii - lék alli. Účinnou látkou tohoto léku je tetrahydrolipostatin neboli orlistat. Originální látka byla objevena v půdě na ostrově Mallorka jako jeden z produktů plísně Streptomyces toxytricini a po letech úprav a výzkumů z něj byl vytvořen účinný lék.

Lék alli patří do skupiny lokálně působících antiobezitik. Působí tedy výhradně v tenkém střevě, kde z ¼ blokuje lipázu (enzym štěpící tuky na menší částice). Čtvrtina tuku přijímaného z potravy se tedy v tenkém střevě nerozloží a nemůže se vstřebat - a tedy ani uložit do tukové tkáně. 25 % tuku tak odchází v nezměněné podobě ze střeva společně se stolicí. Ze všech živin má tuk největší kalorickou hodnotu, proto dochází při užívání léku alli k poměrně významnému poklesu energetického příjmu. Organizmus má potom nedostatek energie a začne využívat k jejímu doplnění vlastní tukové zásoby.

alliZ podstaty mechanizmu účinku léku alli vyplývá nutnost mírného omezení tuku ve stravě. Vzhledem k tomu, že alli se užívá třikrát denně ke každému hlavnímu jídlu (před nebo maximálně do jedné hodiny po jídle), pomáhá tento lék zařazovat do jídelníčku nejen menší množství tuku, ale zároveň jíst pravidelně. Pokud by jídlo neobsahovalo žádný tuk (např. zelenina nebo ovoce) není nutné tobolku alli užít. Alli nemá význam užít ani v případě, kdy je jídlo vynecháno. Pravidelné vynechávání jídla však vždy vede ke zpomalení redukce hmotnosti.

Pravidelně každý den večer by měla být užívána tabletka multivitaminového preparátu. Důvodem je snížení příjmu tuků přijímaných do organizmu - a tedy i snížení příjmu vitaminů rozpustných v tucích (vitamíny A,D, E, K). Večer, kdy již není přijímaná strava (a tedy ani alli), se vitaminy mohou nejlépe vstřebat do lidského těla.

Bude-li člověk konzumovat nízkotučnou stravu a pravidelně třikrát denně užívat tobolku alli, zhubne až o 50 % více kilogramů než kdyby „jen držel dietu". Za každá dvě kila, která zhubne dietou a pohybovou aktivitou, ho lék alli „odmění" snížením hmotnosti o další kilogram. Místo běžných 2 kilogramů osoba sníží hmotnost o 3 kilogramy. Pokles hmotnosti však není drastický a náhlý. S alli se proto hubne zdravě (2-4 kg za měsíc). Ze zdravotního hlediska je právě toto hubnutí nejvhodnější, protože nedochází ke zpomalení metabolismu a úbytku svalové hmoty.

alliLék alli mohou užívat osoby starší 18 let, které trpí nadváhou nebo obezitou (jejich BMI je 28 a více). Před užitím první tobolky je nutné se dopodrobna seznámit s příbalovou informací o léku. V případě pochybností je třeba vždy kontaktovat lékárníka nebo ošetřujícího lékaře. Z klinických studií s účinnou látkou léku alli - orlistatem - je zřejmé, že orlistat působí nejen na snížení hmotnosti, ale i na snížení hladiny cholesterolu v krvi, na snížení krevního tlaku a významně zlepšuje kompenzaci cukrovky 2. typu. Doporučená doba užívání léku alli jsou tři až šest měsíců. Pokud nedojde po třech měsících k redukci hmotnosti, je dobré požádat o radu ošetřujícího lékaře nebo lékárníka. Ovšem zdravé stravovací návyky a dostatečná pohybová aktivita by v denním režimu měly zůstat i nadále.

Alli je novou nadějí a bude velkým pomocníkem při léčbě obezity. Nejedná se však o žádný „zázračný lék", takže nečekejte výsledky za den, ani za týden. Alli zajistí snížení hmotnosti postupně a dlouhodobě. Při dodržování velikosti porcí, množství tuku (max. 15 g tuku na porci) a energie ve stravě nebude léčba doprovázena žádnými nepříjemnými důsledky. Léčbu by měla doprovázet i pravidelná pohybová aktivita.

alliPokud i vy potřebujete snížit svoji hmotnost, neváhejte a zkuste alli. Kromě tobolek získáte i řadu pomůcek, tipů, návodů a receptů - to vše na www.alli.cz.

Reklama