Moderátorka Lejla Abbasová vychovává s hudebníkem a svým životním partnerem Michalem Kocábem dvouletého syna Davida. A jestli mají shodný názor na výchovu? „V generálu asi jo, ale v určitých zákrutách někdy bojujeme. V čem se rozcházíme, je „opatrnost“ vůči dítěti. Michal by Davouše nejradši zabalil do nějakého obalu, aby se mu nedej bože něco nestalo. Já si myslím, že když se dítě trošku obouchá, ušpiní, dá se mu svoboda, svoje hranice si přirozeně najde sám,“ říká v rozhovoru pro magazín Žena-in zakladatelka nadačního fondu AsanteKenya.

Jak se, Lejlo, máte?
Děkuji za optání! Mám se mateřsky a nadačně. To je moje aktuálně nejčastější náplň dne.

A syn David, dělá vám radost?
Musím říct, že David je opravdu strašně hodný, usměvavý a rozumný, i když je hodně živé dítě. Přestože má teď první opravdu silnější období vzdoru, většina věcí se mu dá vysvětlit, domluvit se s ním.

Jak to se synem umí tatínek?
Nedávno jsem se vrátila z třítýdenního pobytu v Keni. Nejdéle jsem byla bez Davida tři dny a dohromady určitě ne víc než týden. Byla jsem zvědavá, jak to zvládne on, jak já, ale taky jak Michal a moje máma, kteří se o Davouše na střídačku starali.

lejla

A jak to proběhlo?
Vše proběhlo úplně hladce, máma i Michal říkali, že prakticky nezazlobil. Navíc si myslím, že moje absence velmi prohloubila vztah Michala s Davidem. V té normální každodennosti se o něj starám plně já a Michal hlídá vždy nějakou omezenou dobu. Ted poprvé měl Davida sám a opakovaně několik dní v kuse. Je vidět, jak si vytvořili svůj vlastní komunikační kanál. Na tátu teď David reaguje úplně jinak než před mým odjezdem. A někdy i daleko lépe než směrem ke mě, protože na mě si samozřejmě troufne, zavzteká si, nereaguje, to si k Michalovi nedovolí ani náhodou.

Máte s partnerem shodný názor na výchovu?
No… V generálu asi jo, ale v určitých zákrutách někdy bojujeme (směje se). Shodneme se na tom, že dítě má mít svůj rytmus, řád, v tom jsem asi i důslednější než Michal. Věříme v klidnou, tolerantní a „vysvětlující“ výchovu. V čem se ale lehce rozcházíme, to je „opatrnost“ vůči dítěti. Michal by Davouše nejradši zabalil do nějakého obalu, aby se mu nedej bože něco nestalo. Já si myslím, že když se dítě trošku obouchá, ušpiní, dá se mu svoboda, svoje hranice si přirozeně najde sám, lépe než kdybychom mu je uměle vymezovali my.

lejla

Jak se daří dvěma mediálně známým rodičům skloubit práci a péči o dítě?
Nemáme chůvu, ale máme naprosto nezastupitelnou mojí mámu. V lednu šla do důchodu, takže může hlídat téměř kdykoliv, i když já toho tedy rozhodně nezneužívám. Davouš je většinu času se mnou, jen v případě práce nebo schůzek hlídá máma. A ted nově začal na dvě a půl dny v týdnu chodit do školky. Bylo to velké rozhodování, protože já to vlastně nepotřebuju. Důvod byl ale jednoduchý. David je nesmírně sociální, komunikativní, a mně došlo, že je strašně sám. Bydlíme na odlehlém místě, kde když vyjdete ven, nikde nikdo, hřiště jsou daleko a v lesích, takže bez dětí. Jediný kontakt s vrstevníky měl na plavání a díky mým občasným schůzkám s kamarádkami. Takže jsem si řekla, že by se měl učit také jiným vazbám než na mámu a další dospělé. Říkala jsem si, jestli to zvládne, a on si první den fňuknul, a tím to skončilo. Do školky se strašně těší, má tam kamarády, nové hračky. A já mám prostor pro svoji práci, což je najednou také zvláštní pocit.

Bojíte se teď o sebe víc, když máte dítě?
Tak to tedy ne. Já nejsem typ, který by přemýšlel nad riziky. Věřím, že věci se dějí,tak, jak mají. Je ale pravda, že moje okolí je ze mě dost často poněkud nešťastné… Kulantně řečeno. Ale zatím jsem ze všech zádrhelů vyklouzla prakticky bez následků... Ale měla bych to přece zaklepat, například Kenya bezpečná moc není, a zase jsem tam měla pár zážitků, které měly do bezpečnosti poměrně daleko.

lejla

Plánujte ještě další díte, nebo jste synem skončili?
Odpovím takto: nechtěla bych, aby byl Davouš jedináček.

Kdo u váš čte pohádky na dobrou noc?
Ten, kdo ukládá Davida ke spaní, což jsem povětšinou já. Michal ale stejně není čtecí typ, on si pohádky spíš vymýšlí. Když byl David ještě úplné miminko, zpívali jsme mu. Respektive já jsem něco broukala, Michal zpíval. Dost často jsem z chůvičky slyšela, jak preluduje, jeho nejoblíbenější „pecka“ byla ale Zubatá od Výběru, a to na mě šly mrákoty. Tklivým, něžným, šišlajícícm a tichým hlasem mu zpíval – žubatá, žubatá, včera ráno přišla žubatá, žubatá. Povídá mi: „Vem si kaťata, kaťata, musíš ihned se mnou. Nebleč, žádný finty smrtí nehnou…“

Má vás  syn omotaného kolem prstu?
Ne, to ne. Jsme spíš parťáci, hrozně mě baví s ním blbnout, lítat po zahradě, zkoušet klučičí hry. On není typicky tulivé dítě, které by se nehnulo od mámy. Jsou ale už momenty, kdy sám přijde a z ničeho nic mě obejme, nebo mi udělá „malá“, dá pusu. A to se opravdu rozpadám na atomy, protože to jde z něj, nikdo ho k tomu netlačí.

Jste akční matka. Když zrovna nepracujete, co podnikáte se svým synem?
Chodím s Davidem od devíti měsíců na plavání, to je náš čtvrteční rituál. Ted aktuálně u nás frčí mašinky, takže třeba dneska odpoledne se buď svezeme vlakem, nebo se aspoň půjdeme koukat na tramvaje, nebo metro. Obecně jde teď David do věku, kdy to začíná být sranda. Je posedlý broučky a mouchami a vůbec veškerým hmyzem. Nedávno jsem mu dala velkou lupu, tudíž lovíme všemožnou havěť a společně ji pozorujeme. Baví mě s ním blbnout na zahradě. Michal nedávno přinesl tři kačenky, takže se s Davčou staráme, aby se u nás měly dobře.

Jak vnímáte popularitu a to, že vás lidé poznávají na ulici?
Přiznávám, že já to moc nevnímám. Celý život na mě lidi koukali, ted se k tomu přidalo tiché šeptnutí: „Hele, to je ta Abbasová.“ Takže pro mne je to rozdíl minimální. Ale pokud nejsou lidé zlí a agresivní, je jejich pozornost samozřejmě milá. Především když vám řeknou, že sledují vaší práci, že si jí třeba i váží. To je pro mě obrovská motivace a energie.

Před několika lety jste založila nadační fond AsanteKenya, který podporuje především vzdělání afrických dětí. Věnujete se hodně své nadaci?
Věnuju. De facto je to pro mne denní zaměstnání. Někdy na částečný úvazek, někdy na plný, a dost často je to práce za x lidí. Ale nechci, aby to vypadalo, že si stěžuju. Přestože je to opravdu náročné, navíc teď s Davidem, obrovsky mě ta práce naplňuje. Za tu dobu se podařilo zrealizovat spoustu skvělých projektů, ale především sestavit tým lidí, kteří jsou už dávno mými nejbližšími. A práce v Africe mě učí trpělivosti, umění naslouchat, upozadit se, dělat často pro Evropana nepochopitelné kompromisy.

lej

Na jakém posledním projektu jste pracovala?
V poslední době pro mne byla nejnáročnější realizace projektu Komunikuj. Jednalo se o fotografický projekt fotografa Tomáše Durnáka, který jsme pořádali společně s hotelem Savoy, Britskou obchodní komorou a British Airwyas. Na fotografiích byly takové osobnosti českého kultirního a politického světa, jako je Karel Schwarzenberg, Tomáš Hanák, Vilma Cibulková, Ondřej Soukup, Beata Rajská, Ester Janečková, Jitka Čvančarová a Robert Vano. Na snímcích měli představovat emoce, komunikaci, která je dle našeho názoru klíčovým prvkem při jakékoliv realizaci, nejen rozvojových projektů. Fotky jsme poté poskládalI do koláži, které vytvářely onu komunikaci, příběh. Ty se poté vydražily a získali jsme pro nadaci 138 tisíc korun.. Za ně a další dary jsme postavili středisko Narok v Nairobi. Na tomhle projektu jsem potila doslova krev, protože jsem připravovala skoro všechno. Když ale vidíte výsledek, na všechny strasti zapomenete, a tak to má být.

Na internetu prodáváte africké šperky, jak se daří e-shopu?
Jak jsem říkala, před pár dny jsem se vrátila z Keni, kde jsem mimo jiné nakupovala šperky na e-shop Imana.cz. Tudíž  máme nové zboží, vřele doporučuji shlédnout! Musím zaťukat, že i dalším projektům se daří. Během mého pobytu se podařilo postavit zázemí pro internátní projekt, který pomáhá dívkám utíkajícím před rituálem ženské obřízky. Přeložili jsme projekt do Nairobi, holky by se měly nastěhovat během několika dní. Holčiny se studují práci s korálky a krejčovině, což bude jejich certifikovaný obor. Šperky je učily designovat akademická malířka Gizela Šabóková a Klára Zitová, top manažerka, ale též odbornice na korálky. Šperky, které dívky vytvoří, se už ted prodávají v Čechách, ale jinak mají být součástí fashion značky oblečení a šperků, kterou plánujeme spustit příští rok. Oblečení se šije v Zambii u partnerské organizace Njovu.cz, návrhy připravila Beata Rajská, která už na místě i byla.

lej

Vzala už jste syna do Afriky, kam jezdíte v rámci své nadace?
Davouš v Africe byl, když mu by 15 měsíců. Vzala jsem ho loni v únoru do Sudánu za dědou, mým tátou. Jely jsme dívčí parta – já, máma, ségra. Vše proběhlo úplně bez problémů, nechala jsem Davida naočkovat, v té době jsem ho ještě plně kojila, takže vše bylo paradoxně velmi jednoduché. Cesta do Keni je ale o něčem jiném. Jezdím tam pracovat, navíc žiju v podmínkách, do kterých bych malé dítě určitě nevzala. Ale třeba za mnou přijede Michal i s malým a uděláme si výlet na pobřeží nebo do nějakého parku. Těším se na to, až ho ukážu mému kolegovi Patrickovi a koordinátorům našich projektů. Berou ho jako svého syna, přestože ho viděli jen na fotkách. S Patrickem se znám už 13 let, se zbylými kolegy od mých 26 let, můj osobní život se mnou prožívají velmi intenzivně a já s nimi zase ty jejich.

Foto: Lucie Vítková

ČTĚTE TAKÉ:

 

Reklama