Chcete vidět, jak se tváří váš dosud nenarozený potomek? Komu se podobá, zda zrovna spí či se usmívá? Ultrazvuk už dokáže zázraky! Někomu však realistická podoba miminka vytvořená novou metodou 4D trochu nahání hrůzu!

Klasický těhotenský ultrazvuk je už zcela běžná vyšetřovací metoda, která lékařům pomáhá postupně vyhodnocovat průběh těhotenství. Během ultrazvuku lékař pomocí sondy ultrazvukového přístroje vyšetřuje přes břišní stěnu, jak se plod vyvíjí.

Ultrazvukové vyšetřovací metody patří k nejpoužívanějším zobrazovacím diagnostickým metodám. Hlavně proto, že ani ženu ani plod neohrožují zářením, jsou bezbolestné a naprosto bezpečné.

Z těchto důvodu patří těhotenský ultrazvuk mezi ta vyšetření, která se pravidelně během těhotenství opakují, a lékaři tak umožňují udělat si představu nejen o velikosti a stáří plodu, ale i o vývoji a stavu jeho jednotlivých orgánů.

Princip vyšetření ultrazvukem

Princip vyšetřování ultrazvukem není složitý. Ultrazvukový přístroj vysílá k plodu ze sondy lidským uchem neslyšitelné zvukové vlnění o frekvenci 2,5–10 MHz. Zvukové vlny pronikají do těla, odrážejí se a jejich malá část se vrací zpět do sondy. Sonda slouží zároveň jako přijímač zvukového vlnění.

Získané informace (o intenzitě vlnění a o době, která uplyne mezi vysláním a zachycením ultrazvuku) vyhodnotí počítač zabudovaný v přístroji. Výsledná data se zobrazí na obrazovce.

Cílem vyšetření je zjistit uložení a velikost vyšetřovaného plodu, množství plodové vody a posoudit strukturu a funkci orgánů budoucího miminka nebo odhalit vývojovou vadu. Počítač následně porovná naměřené údaje s tabulkou a spočítá i délku těhotenství.

4D ultrazvukové vyšetření

Kdo dosud neviděl záběry pořízené nejnovější metodou ultrazvuku 4D, bývá před monitorem u lékaře trochu zaskočený. Výstižná je „hláška“ jisté budoucí matky: „Miminko teď sice vypadá jako Marťan, ale narodí se Pozemšťan!“

Vyšetření touto metodou se provádí na vlastní žádost a trvá asi hodinu. Na obrazovce pak vidíte svoje miminko velmi realisticky – v 3D zobrazení (to čtvrté dé je čas) a jeho aktivitu v matčině břiše.

„4D zobrazení umožňuje zachytit zkoumaný objekt v reálném čase. Na našem oddělení provádíme povrchové zobrazení obličejové části plodu,“ prozradil Ženě-in gynekolog Pavel Müller z pražského GynCentra.

„Důležité jsou optimální podmínky při snímání dat. Období kolem 26. týdne, dostatek plodové vody před zobrazovanou částí, relativní klid plodu, nepřítomnost jizev a obezity... Pacientka na vyžádání za poplatek získá buď fotografie na termoprintu, nebo CD se snímky a pohybovými sekvencemi 3D obličeje plodu.“

A co nám na snímky z ultrazvuku 4D budoucího miminka řekla v ordinaci jedna z pacientek MUDr. Pavla Müllera?

Na tento ultrazvuk jsem se těšila moc. Už jen z referencí, jak je to super, vidět mimčo skutečně v reálu, a ne na rozmazaném snímku z původního ultrazvuku. Na jeho ukázku vždy každý reagoval: „A ty tam opravdu něco vidíš?“

Jsem ráda, že jsem této možnosti mohla využít. Pravda, když jsem řekla manželovi, že jdu na 4D ultrazvuk, tak si klepal na hlavu s tím, že 4D není. Přiznám se, těmto věcem sice tolik nerozumím, ale ten tolik u nás doma diskutovaný čtvrtý rozměr je reálný čas.

Ať už je to 3D nebo 4D ultrazvuk, pro nastávající maminu je příjemné vidět tvorečka, který do vás věčně dloube a kope.
 
Od kdy je možné vyšetření podstoupit?

Nejlepší doba na 4D ultrazvuk je mezi 24.–27. týdnem těhotenství.
 
Ultrazvuk probíhá úplně stejně jako normální ultrazvuk, dokonce nejdříve je normální režim ultrazvuku, až když se sestřičce obraz zdál kvalitní a miminko bylo vidět, teprve přístroj přepnula do režimu 4D, ve kterém vidíte pohyb miminka a podobu obličeje.

Vyšetření jsem podstoupila v GynCentru v Hloubětíně, ale některé maminky v jiných zařízeních mohou mít jiné zkušenosti. Třeba v Hloubětíně se formou 4D snímá pouze obličejová část, jiné aparáty zvládnou snímky celého miminka.
 
A váš dojem?

Je to úžasný pocit, vidět tak krásně tvorečka, kterého nosíte v bříšku a napjatě čekáte... Jaký bude? Samozřejmě, že je nejdůležitější, aby bylo dítě zdravé, ale ruku na srdce, jsme zvědavé ženské. Která nechce budoucí miminko vidět teď hned?

To mohu potvrdit, alespoň sama za sebe. Zvědavá jsem byla moc a ten pocit – vidět toho drobečka, jak pije plodovou vodu, cucá si ručičky a tahá za pupeční šňůru – je prostě jedinečný.

I když pravda, můj otec při pohledu na fotografie, prohlásil: „Ježíš, to je nějaká »busta«! A proč má to miminko v té hlavičce tu černou díru?“ Můj bratr zas hlásil, že to je úžasné, i když trochu morbidní. Všichni mají tak trochu pravdu, ale já jsem máma a jsem z dnešních možností nadšená!

Také vám připadají snímky budoucího mimina morbidní?

Reklama