Každý ho zná. Snad každý si s ním někdy hrál – holky, kluci bez rozdílu. Mnozí z nás si možná ještě pamatují i na několikahodinové fronty před obchody, kde se prodávalo. Lego. Stavebnice, která byla britskou asociací hraček zvolena za „hračku století“. Na konci ledna tento fenomén oslavil už 50. narozeniny.

V roce 1932 založil dánský tesař Ole Kirk Christiansen v městečku Billund firmu na výrobu hraček. Tehdy byly jeho výrobky ještě dřevěné a v dílně dokonce pracoval i jeho dvanáctiletý syn Godtfred Kirk. O dva roky později firma získala jméno, které dnes zná celý svět. Název Lego je složeninou dvou dánských slov LEg a GOdt, což v překladu znamená „dobře si hrát“, což už splnily po celém světě desítky milionů lidí.

V roce 1947 vsadila firma na nové trendy a jako první dánská firma koupila zařízení na výrobu plastikových hraček. Prapředek typické Lego kostičky, jak ji známe dnes, vyšel z továrny o dva roky později. Firma od té doby vyrobila neuvěřitelných 400 miliard kusů různých skládacích setů.

 Měly vaše děti také některou ze skládaček, nebo to byl „velký luxus“? A která ze stavebnic se vám nejvíc líbila?

Reklama