Pro mládež: Medúza

Hudební pořad Medúza vysílaný na České televizi mezi lety 1992 až 2012 konkuroval nováckému Esu. Šlo totiž o hitparádu populární hudby uváděnou duem ve složení Aleš Juchelka a Richard Krajčo, později ho moderovala i Klára Vytisková. Ti se každý týden nořili vlnami písniček a pouštěli nejrůznější proudy. Fenomén Medúzy byl natolik silný, že mu dokonce jedna ze studentek věnovala i svou bakalářskou práci Vývoj a zánik hudebního pořadu Medúza. A tomu říkáme oddanost. Pravděpodobně se snažila přijít na kloub tomu, proč je pořad prošpikovaný řadou trapných scének v podání Krajča a Juchelky. Ale zase na veřejnoprávní televizi to byl odvážný počin.

Pro slídily: Áčko

Přehlídka výkvětu českého národa. Takový byl pořad Áčko vysílání na Nově čtyřikrát týdně od roku 1997 do 2002. Někteří hosté vyvolávali lítost, jiní pobavení a u některých si divák prostě říkal, jak mohli tvůrci pořadu vůbec dopustit, aby se v něm dotyčný objevil. Máme na mysli například vystoupení muže závislého na heroinu, který se pravděpodobně posilnil i před rozhovorem. Nebo třináctiletou těhotnou dívku, která byla nucená mluvit o svém zneužití.

Pro uvědomělé občany: Kotel

S hláškou „Tohle je můj taneční prostor a tohle zase tvůj“, by měla moderátorka Michaela Jílková ve filmu Hříšný tanec zásadní problém. Ve svém diskuzním pořadu Kotel totiž odmítla respektovat to, čemu se říká osobní či intimní zóna. Každý host, což byli většinou politici, si mohl dosyta užít její bezprostřední blízkosti. Obzvlášť zajímavé to bylo ve chvíli, kdy čekala dítě, a svým dopředu se tlačícím pupíkem uváděla hosty do rozpaků. Kotel se vysílal na Nově mezi lety 1998 až 2005 a atmosféra byla vskutku pekelná. Přítomné grilovala nejen moderátorka, ale také diváci, kteří byli přímo ve studiu. Křičeli, bučeli, pokřikovali a pro sprosté slovo nešli daleko. Za jedno bylo publikum snad jen jednou, a to v rámci speciálního dílu, který byl věnovaný hokejistovi Jaromíru Jágrovi.

Pro lidi bez smyslu pro humor: Gumáci

Přestože šlo o zahraniční formát, měli Gumáci nápad a potenciál na skvělou satiru české politiky. Kvalit České sody ovšem nedosáhl pořad, který byl na obrazovkách v letech 1994 až 1999, ani vzdáleně. Stručně řečeno, bylo to takové gumové. U několika prvních dílů se ještě dalo zasmát, ale pořad záhy sám sebe vyčerpal a více než cokoli jiného byl trapný. Vysílal se na Nově.

Pro milovníky Železného: Volejte řediteli

V roce 1994 vstoupil na obrazovky legendární formát, který se nacházel přesně uprostřed škály mezi milovat a nenávidět. A vydržel tam do roku 2003. Frází „Dobrou chuť, pokud zrovna obědváte“ vítal diváky tehdejší ředitel TV Nova Vladimír Železný, který se vepsal do historie svou nenapodobitelnou prací s brýlemi. Snažil se vzbudit zdání, že je připraven vykonat vše pro dobro českého diváka, jehož zájmy jsou mu vším. Přitom rozehrával one man show, která neměla ve světe obdoby. Bylo to samolibé, bylo to arogantní, někdy trochu pokroucené, manipulativní, ale přesto měly hloupé odpovědi na hloupé dotazy volajících něco do sebe. A hlavně ty koláče! Tedy ne v Železného podpaží, ale sledovanosti. Bez těch se neobešel žádný díl.

Pro vyznavače cizího neštěstí: Tak neváhej a toč!

Doby, kdy bylo točení trapných domácích videí, oblíbenou kratochvílí, využil pořad Tak neváhej a toč! Ten tyto trapnosti vynesl na světlo, a dokonce uspořádal soutěže o ty nejlepší. Vysílalo se v letech 1995 až 2007 na České televizi a frčely hlavně pády. Jakmile bylo video zakončené nějakým ošklivě vypadajícím pádem, diváci buráceli v salvách smíchu.

Pro experimentátory: Peříčko

„Erotika, erotika, proč se nás tak mocně týká. Oč by bylo méně bolu kolem kamen, kolem stolu, oč by bylo více síly pro sekery, dláta, pily pro lopaty, pro motyky nebýti té erotiky,“ napsal v jedné ze svých her Jára Cimrman. A měl recht! Nicméně erotika táhne a toho využil novácký pořad Peříčko, kde se probíraly lechtivé pikantnosti. Nechyběli také hosti z erotické branže, například stydlivý odborník na americký striptýz apod. Vysílalo se na Nově od roku 1997 do roku 2004. Pořad moderovaly například Zuzana Belohorcová nebo Jana Štefánková.

Čtěte také:

Reklama