Operní pěvec a držitel ceny Thálie za rok 2010 Richard Haan ztvární ve středu 12. února 2014 již po pětisté postavu Nabucca ve Státní opeře Praha. Repertoár pěvce, který si získal uznání nejen na půdě evropských, ale také amerických a asijských operních divadel, zahrnuje více než sto dvacet barytonových rolí.

n

Úspěchu dosáhl i v oblasti dálkového a zimního plavání, kdy jako devátý Čech v historii překonal kanál La Manche a Gibraltarský průliv.

Nabucco je v pořadí třetí operou italského hudebního skladatele Giuseppe Verdiho. Děj pojednává o osvobození Židů z babylonského zajetí. Premiéra Nabucca měla ve své době obrovský úspěch a stala se fenoménem na operních scénách po celém světě.

„Nabucco je pro mne krásná pěvecká i herecká příležitost. Začíná jako krutovládce, který zničí Jeruzalém a obyvatele odvlékne do zajetí. Ve chvíli, kdy se v Babylonu prohlásí Bohem, je zasažen bleskem, ztrácí mentální sílu a dochází k jeho vnitřní proměně. V této roli se střídají lyrické a dramatické pasáže a verdiovská kantiléna,“ říká Richard Haan, který ztvárňuje Nabucca již od roku 1985 a dodává: „Pro mne je to role, jak se říká, na celý život. V každém představení nacházím nové podněty a snažím se o nové pěvecké a výrazové polohy.“

Charismatického Richarda Haana si lze poslechnout na jeho domácí scéně ve Státní opeře Praha, kde je stálým hostem. Na repertoáru jsou uvedena díla jeho oblíbených italských mistrů Verdiho a Pucciniho. Jedná se přitom nejen o zmíněného Nabucca, ale také Rigoletta, Otella, Aidu, Madame Butterfly nebo Toscu. Oblibě se operní pěvec dlouhodoběě zahraničních operních divadel a koncertních domů. Jeho vystoupení si mohlo vyslechnout publikum ve Vídni, Salzburgu, Berlíně, Lipsku, Hamburgu, Paříži, Madridu, Bilbau, Amsterdamu, Budapešti, Palermu, Edinburgu, Kazani, Bergenu, Monte Carlu, Richmondu, Norfolku, Sapporu, Tokyu, Nagoye, Okinawě, Caracasu nebo Jeruzelémě. Na podzim roku 2014 dostal nabídku na vystoupení v jihokorejském Soulu.

K opeře přivedla Richarda Haana rodinná tradice. Jeho otec hrál na francouzský roh v operním orchestru a maminka zpívala ve sboru. Sám potom zpíval v kavárně s tanečním orchestrem a bral soukromé lekce u Reného Tučka, Jitky Švábové nebo Ilji Josifova, které mu pomohly se umělecky zdokonalit. Po sólovém debutu v roli Escamilla v opeře Carmen v Ústí nad Labem vytvořil více než sto dvacet operních postav ve věhlasných operách jako Tosca, Don Giovanni, Rigoletto, Macbeth, Nabucco, Othello, Bludný Holanďan nebo Lohengrin. Ztvárnil zde přitom vladaře, žebráky, vrahy, někdy i role kladné. Impozantní pěvecké výkony přinesly Richardu Haanovi hned několik ocenění. Nejvýznamnější je cena Thálie, kterou obdržel roku 2010 za roli Sebastiana v d´Albertově opeře Nížina.

Zdroj TZ

Reklama