Indiánský horoskop, s kterým jste se měli možnost na stránkách Ženy-in seznámit, již vyčerpal všechna svá znamení. Ovšem nedá mi, abych v této souvislosti nezmínila snad nejznámějšího indiánského náčelníka, slavného medicinmana a symbol indiánského odporu, Sedícího býka - Tatanku Yotanku (asi 1834 až 1890).

Sedící býkSedící býk byl hrdým synem pánů severních plání - Dakotů (Siouxů). Narodil se s největší pravděpodobností roku 1834 v Jižní Dakotě jako potomek náčelníka zvaného Čtyři rohy. V deseti letech zabil svého prvního buvola, a tím získal i své slavné jméno. Když se tak dívám na svého čtrnáctiletého synka, myslím, že to bylo opravdu výjimečné dítě. :-) Právě ve věku mého syna se zúčastnil války s Upsaroky, kde svou odvahou získal mnoho odznaků statečnosti.

Již jako dospělý (26 let) se svým lidem dobyl pevnost Buford a během dalších osmi let bojoval proti Šošonům a Upsarokům. Bílí muži tehdy bez přestání pronásledovali Siouxy a na všechny uzavřené smlouvy s původními obyvateli zvysoka kašlali, proto Tatanka Yotanka volil boj. Ve slavné bitvě u Little Big Hornu v Montaně dne 25. června 1876 porazil se svými věrnými generála A. Custera. Po vítězné bitvě bylo za nimi vysláno nové vojsko generála Milese. Početní a materiální převaha donutila Býka ustoupit do Kanady, kde žil od roku 1877 do roku 1881, kdy dostal od americké vlády milost. Do Kanady za ním byly ale posílány četné delegace, aby se jakožto nezpochybnitelná autorita vrátil, slibovali mu půdu a krávy. Hrdý syn své země však odmítl.

Americká a v tichosti i kanadská vláda se jej tedy pokoušeli vyhladovět. A tím i zlomit. Hlavní potravu – bizony – Američané lstivě stříleli ještě na americkém území. Hladem ztrápení Indiáni se v roce 1881 nakonec podřídili. Odevzdali zbraně a odešli do rezervací v Americe. Sedící býk v této době začal vystupovat v cirkuse Williama Codyho. Zvolil nenásilný boj, ovšem své ideály a víru v právo na svobodu svého lidu neopustil nikdy.

Masakr u Wounded Knee

Vláda bílých se ale opět zalekla jeho popularity a poslala jej postrkem zpět do rezervace - jako zvíře pěkně zpátky do klece. Pocit moci bílého muže tak pomaličku vzrůstal, několik let na to úřady zakázaly siouxský posvátný tanec duchů, který měl z indiánského hlediska pomoci porazit jejich nespravedlivou vládu. V rezervaci začala hrozit vzpoura, neboť práva původních obyvatel se neustále víc a víc omezovala. Tehdy Tatanka Yotanka znovu povstal. V úkrytu jej však vystopovala indiánská policie a Sedící býk byl i se svým synem zastřelen.  

Sedící býk29. prosince 1890 u Wounded Knee byl pak zbytek kmene obklíčen a asi 300 minimálně ozbrojených mužů, žen a dětí obnovená sedmá kavalerie zmasakrovala. Při tomto krveprolití bylo použito jako novinka gatlingové dělo, nová zbraň v armádě, předchůdce kulometu Maxim. Vojáci bílého muže se pak na památku nechali vyfotografovat mezi hromadami mrtvých těl (některé fotografie jsou dosud k vidění). Zemřelé pak bez skrupulí a špetky úcty nechali divé zvěři a šli si pro vyznamenání za statečnost! Sedmnáct vojáků dostalo čestná vojenská vyznamenání za dobře vykonanou práci, přibližně 30 vojáků bylo zraněno a zabito většinou odraženými kulkami a tím, že v horečnatém zabíjení pálili i proti sobě. 

Sedící býk zemřel dávno před naší dobou, jeho jméno a legenda však budou věčné, byl to indiánský náčelník, ale také svatý muž a šaman. Ve svém čase patřil mezi nejvýznamnější indiány a během poslední siouxské války byl tím nejvyšším válečným náčelníkem spojených siouxských a šajenských kmenů.

Siouxové jsou do dnešní doby stejně jako Apačové symbolem toho nejtvrdšího a nejstatečnějšího odporu. Byly to svobodné duše, které vedly ve svém životě dobrý boj…

Není žádným tajemstvím, že příběhy Indiánů mají velkou sílu, magii a nadčasový přesah. Když se probírám jednotlivými jejich příběhy, je mi z toho po právu úzko… Ale vždy si vzpomenu na slova Gandalfa, který říká jednomu z hobitů: Nelituj mrtvé, lituj ty živé a hlavně ty, kteří žijí bez lásky. :-)

Zdroj fotek: www.wikipedia.org

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama