Sněmovní zdravotnický výbor přerušil do konce srpna projednávání novely, která by legalizovala využívání marihuany k léčbě. Projednání odložil i zemědělský výbor.

Nově se o něm bude jednat až po prázdninách. Podle Jiřího Stably, provozovatele nejznámějšího portálu s konopnými prostředky v Česku KonopnyShop.cz, tento odklad potvrzuje cílenou nepřipravenost, zdržování a pochybnost se současným návrhem. Nový zákon kritizují i některé nestátní organizace, kterým vadí, že by podle navrhované novely nemělo být ani individuální pěstování marihuany pro osobní léčebné účely.

Přes mnoho diskuzí o tom, jakým způsobem bude nakonec „technicky“ provedena legalizace marihuany k léčebným účelům, potvrzují výrobci, prodejci a distributoři technologickou připravenost na profesionální výrobu.

mar

„Výrobci jsou schopni vyprodukovat dávku pro pacienty levněji, než je běžně uváděná částka v řádu desetitisíců korun za měsíc, za kterou si pořídí léky na bázi konopí dovážené ze zahraničí. Vypěstovat léčebné konopí není tak drahé, jak si lidé obvykle myslí,“ tvrdí Stabla. Cenově by tedy byly prostředky dostupné. Zároveň Stabla připouští: „I když je pravda, že část produkce cannabis sativa (takzvaného technického konopí) kvůli nedostatku zpracovatelských kapacit u nás, jsme zatím nuceni dovážet ze zahraničí. Poptávka roste a pěstebních ploch není kvůli tomu bohužel dostatek. Máme však kontakty například na pěstitele na Ukrajině, Švýcarsku či Rakousku, Polsku a jiných zemích.“

Samopěstování není všespásné

„Pro uspokojení poptávky, která nyní převyšuje nabídku, by vážně nemocní měli dostat šanci si rostlinu vypěstovat doma, tedy za minimálních nákladů. Je také důležité připomenout, že není znám případ úmrtí ani nenávratného poškození zdraví. Protože však „samopěstování“ není všespásné, vedla by cesta vytvořením velké tírny na zpracování konopí, která zatím v Česku chybí,“ míní Jiří Stabla.

Už nyní se na druhou stranu ukazuje, že je Evropa a hlavně Česko v pěstování ilegální marihuany soběstačná. Podle zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost se dokonce v Česku pěstuje tolik marihuany, že se vyváží do zahraničí. Česko patří k deseti zemím, kde konzumace marihuany naprosto vítězí.

Co se v Česku může pěstovat?

V Česku je povolené setí jen několika odrůd, které musí obsahovat méně než 0,3 % omamné látky THC (cannabis sativa). Marihuanou se označuje cannabis indica, tedy konopí indické, které obsahuje mnohonásobně vyšší koncentrace THC.    

Konopí na lékařský předpis

Používání indického konopí k léčebným účelům by tak snad i v Česku, jako v dalších zemích ve světě, mohlo být legální, bude-li pořízeno na lékařský předpis podle návrhu novely zákona o léčivech, která prošla 1. kolem v Poslanecké sněmovně počátkem června. Konopí by měli dodávat v souladu s úmluvami OSN do lékáren licencovaní výrobci a pěstitelé. Dohlížet by na to měl Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Konopí dokáže ulevit od bolesti lidem s rakovinou, Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou, atopickým ekzémem, lupenkou a mnoha dalšími nemocemi.

Vývoj osevních ploch technického konopí (cannabis sativa):

Rok   2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Osevní plocha ha 129 29 91 115 307 156 1 155 1 538 518 228 236 220 275

Zdroj: ministerstvo zemědělství

Více informací získáte na webu http://www.konopnyshop.cz

Reklama