Také je pro vás březen „měsícem knihy“ nebo ho spojujete s nechvalně známým „komunistickým“ Mezinárodním dnem žen? Ale to je chyba. Každý druhý čtvrtek v březnu slaví totiž také naše ledviny. Světový den ledvin (World Kidney Day) letos připadl na 12. březen. Tak ne abyste je celý den prolévali alkoholem!

Světový den ledvin je celosvětová akce, jejímž cílem je upozornit veřejnost na chronické onemocnění ledvin (Chronic Kidney Disease – CKD). CKD je onemocnění velmi časté, pokud není včas rozpoznáno, může způsobit další zdravotní komplikace, které pacienta potenciálně ohrožují na životě.

Připomeňme si každodenní náplň práce tohoto životně nezbytného orgánu:

Funkce ledvin
Ledviny jsou párovým orgánem. Průměrná ledviny měří přibližně 12x6x3 cm a váží 150 gramů. Obě pak jsou uloženy po obou stranách bederní páteře, pravá ledvina je umístěna o něco níž než levá.

Hlavní funkcí ledvin je zbavovat krev odpadních látek, udržovat stálou kyselost vnitřního prostředí a konstantní koncentraci minerálů. Dále udržují objem vody v organismu a produkují důležité hormony.

Ledviny a krev
Odpadní látky v krvi, pocházející z látkové přeměny ve svalech a z metabolismu bílkovin, označujeme jako močovinu (urea) a kreatinin. Tyto toxiny rozpustné ve vodě jsou též vylučovány ledvinami. Jestliže je z jakéhokoliv důvodu tento proces omezen nebo dokonce zastaven, začnou se v organismu hromadit toxické látky, které jej mohou nezvratně poškodit.

Ledviny a hormony
Ledviny vylučují tři důležité hormony: renin (způsobuje zúžení cév v těle, a tím zvyšuje krevní tlak v případě potřeby směrem k normálním hodnotám), erytropoetin (stimuluje produkci červených krvinek v kostní dřeni). Posledním hormonem je calcitriol, nebo-li aktivní vitamin D nebo D–3 (napomáhá udržovat vápník v kostech a hladinu vápníku v krvi).

Nejčastější onemocnění močových cest u žen, které může přejít v nebezpečný zánět ledvin, je infekce močových cest.  

Příčinou infekce bývá přítomnost škodlivých bakterií v močových cestách, ve většině případů jsou viníky bakterie rodu Escherichia coli. Jestliže je váš pitný režim nedostatečný, není močový měchýř dostatečně proplachován a bakterie se v něm velmi rychle přemnoží. Tento stav potom bývá startovní čarou k vážnému zánětu ledvin.

Mezi počáteční příznaky řadíme nepříjemné pocity při močení, jako jsou například pálení a řezání, dále pak časté nutkání na močení a následné vyloučení pouze malého množství tekutiny i přes silné nucení. Tělesná teplota je často zvýšená.

V některých případech je v moči patrná příměs krve, což je způsobeno překrvenou a podrážděnou  sliznicí močového měchýře. Dále se objevují bolesti v podbřišku, a pokud infekce zasáhne ledviny, přidá se i bolest v bedrech. Bohužel, u některých žen se často vyskytují tyto obtíže ve vyšším stupni těhotenství, kdy plod tlačí na močový měchýř, který se potom nemůže dobře vyprazdňovat.

První pomoc při zánětu močových cest
Infekce močových cest patří do rukou odborníků. Jak ale postupovat v tom případě, když není váš lékař momentálně k dispozici, nebo z různých důvodů musíte jeho návštěvu o den odložit?

Onemocnění v počáteční fázi, které je spojeno s nepříjemnými pocity při močení, někdy ustupuje již po samotné úpravě pitného režimu. Vitamin C pomáhá okyselit moč, močový měchýř se stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie, proto zvyšte jakýmkoliv způsobem jeho denní příjem.

Domácí lékárna
Mezi známější a běžně dostupné byliny, které pomáhají při uvedených obtížích, patří květ bezinky, pýr plazivý, heřmánek, máta, bazalka, lípa a přeslička. Čaj neslaďte!

Velmi populární se při léčbě lehčích forem onemocnění stávají různé preparáty vyráběné z brusinek. Brusinková šťáva a výtečné sušené brusinky jsou k dostání v prodejnách zdravé výživy. Výborný (nikoli na chuť) je též nápoj z česneku, kdy rozmixujete 1–2 stroužky do sklenice teplé vody.

Pomocník ledvin  Urinal
Doplněk stravy Urinal je kvalitní přípravek na přírodní bázi s příznivým vlivem na zdraví močových cest. Každá tobolka obsahuje patentovanou aktivní látku NutriCran™, koncentrovanou sušenou šťávu z brusinek velkoplodých.

NutriCran™ v produktu Urinal garantuje účinné množství celkových fenolických sloučenin, bioflavonoidů a dalších přírodních látek, které zaručují vysokou kvalitu a účinnost. Tento účinný extrakt pomáhá snižovat uchycení bakterií na stěnách močových cest (zejména E. Coli).

Díky složení založené přírodní bázi nemá Urinal vedlejší účinky na lidský organizmus, ani při dlouhodobém užívání. 

Pravidelné užívání přípravku Urinal pomáhá udržovat močové cesty zdravé. Zanedbatelné jistě není ani to, že při inkontinenci zpomaluje rozklad uniklé moči, čímž zabraňuje zápachu.

Urinal je také vhodný pro těhotné a kojící ženy a jako doplňková výživa při užívání antibiotik.

Zdroj:  www.ledviny.cz , www.kidney.org ,  Miniencyklopedie přírodní léčby, MUDr. Igor Bukovský