Když člověk žije sám, je mu hej. Sice si musí pořádně spočítat, jestli má dost peněz na nájem, jídlo, dopravu, zábavu a nějakou tu maličkost pro radost, ale nikdo mu do utrácení nekecá. Sama znám ve svém okolí dívky a ženy, které jsou schopné první den po výplatě utratit skoro všechny peníze za koženou bundu a kozačky a zbytek měsíce pak jedí suché rohlíky. Proč ne? Je to jejich svobodné rozhodnutí a nová paráda jim udělá větší radost než denně losos na stole.
Když ale svůj život spojíte s někým druhým, můžou kolem peněz nastat docela pěkné tahanice. Záleží na tom, jak si to hned od začátku „nastavíte“. Každý z vás je z domova zvyklý na jiný systém a je jen otázkou dohody, jak budete fungovat právě vy a právě teď. Copak ze začátku, to je ještě hej. Zamilovaný muž za vás platí v restauraci, v kině, kupuje vám květiny a dárečky… Ale po několika měsících soužití přichází ke slovu realita a je na čase rozdělit si úlohy a říct si, jak to bude s rodinnou kasou.
Vypadá to sice příliš pragmaticky, ale co vás na tomhle poli může potkat?
Situace číslo 1: Dva lidé, kteří spolu ve svazku manželském žijí už dlouhá léta a mají dokonce i nějaké to potomstvo, společný byt, auto a majetek, mají každý svoji extra peněženku a „svoje“ peníze. Ani jeden nemá potuchy, kolik ten druhý vlastně bere, a pravděpodobně je jeden z nich na tom bit. V praktickém životě to vypadá tak, že v restauraci platí každý z těch dvou za sebe, lístky do kina si kupují extra a při cestě na dovolenou rovným dílem rozpočítají útratu za ubytování a benzín. Že to vypadá, jako že si dělám srandu? Ne, vážně, i takhle to někteří lidé mají s penězi…
Situace číslo 2: Další variantou je taková ta nejobvyklejší, že se vydělané penízky sesypou na společnou hromádku, uloží na společné konto nebo do společného slamníku, a pak se prostě utrácejí tak dlouho, dokud je z čeho. Když kdokoliv z dvojice něco vydělá bokem, může si to nechat jako „kapesné“, ale jsou známy i případy, že také tento obnos putuje do společné kasy.
Situace číslo 3: Pro mnoho žen velmi lákavá představa. Muž vydělává tolik, že s přehledem zaplatí všechny poplatky, složenky, útratu v supermarketu, pojistky, benzín a školní potřeby pro děti i nové boty pro maminku. Ženská polovička páru pak chodí do práce spíše pro zábavu a mezi lidi a plat, který si tam vydělá, má jako svoje kapesné. Pohádka? Možná. Ale dost často má také takový shánčlivý muž nepěkně majetnické sklony ke všemu, co za společná léta nahromadil, včetně manželky. A tu pak nerad pouští do práce a mezi lidi. Proč by to taky dělala, když přece on vydělá dost pro oba. A doma je pořád co dělat, ne?

Jak to máte doma s penězi vy? Svěřte se nám i ostatním čtenářkám s metodou, která u vás funguje (nebo nefunguje).
Reklama