Sociálními sítěmi frčí hit - polít se kýblem ledové vody a podpořit neziskovou organizaci, zabývající se výzkumem nemoci ALS. Historie polívání je poněkud delší. Zprvu ledová výzva sloužila jako zábava na sociálních sítích, ale s charitou neměla nic co do činění. Později se výzva dostala k pacientům ALS, kteří chtěli upozornit na to, že nemocní mají problém rozpoznat mezi horkým a studeným, a tělo tak špatně reguluje teplotu.

Nikterak nechci zlehčovat utrpení postižených lidí, to ne. Ani brojit prot charitě nebo neziskové organizaci. Jenže rizika sebou tento skutek nese, ačkoliv je myšlen dobře. Několik lidí po polití zemřelo. A já se možná barbarský ptám – Bylo polití k něčemu platné? Mám-li být ošklivá, tak co když zemřel, než stačil peníze poslat? Pomohl pak někomu? Nebo peníze poslal, ale co když umřel táta od dětí? Jeho děti teď utrpí nejen citovou ztrátu, ale i finanční. Třeba budou pozůstalí odkázáni na pomoc příbuzných, státu, charit. Nehledě na to, že spousta lidí se nadále polévá jen tak pro zábavu a o charitě nemá ani šajn nebo dělá, že nemá ani šajn.

Obrázek, který vyvolal vášnivou diskuzi

Na jedné ze sociálních sítí vyvolal vroucí diskuzi tento obrázek. Sdílela ho má kamarádka. Některé vedl k hlubšímu zamyšlení o plýtvání. Jiní argumentovali, že přece kýbl vody nezabalí a nepošlou do Afriky. Je to voda na našem území. Tudíž naše voda, můžeme si s ní dělat, co chceme. Anebo má kamarádka poslat peníze do Afriky, které si stejně rozebere charita a černouškům se stejně nedostane nic?

Musela jsem se kamarádky zastat, neboť zrovna o ní vím, že peníze do Afriky posílá a pomáhá i jinde, např. poskytuje dočasnou péči opuštěným zvířatům. Jenže to všechno dělá tak nějak v tichosti. Nefotí se u toho a neposílá fotky do tisku. Organizace si vybírá pečlivě. Jsou i takové, které pošlou valnou část příspěvků a „žijí“ na základě příspěvků od svých členů a dobrovolných darů od lidí přímo na fungování organizace. Nevím, jak je to s penězi pro postižené ALS, kolik se dostane nemocným a kolik si nechá organizace. Osobně si myslím, že je nejlepší pomáhat tam, kde si mohu ověřit, že se pomoc dostala do správných míst – konkrétnímu člověku, zvířeti. Darovat finanční obnos, nakoupit potřebné věci, jídlo nebo zasadit ohroženou rostlinu.

Chápu, že celebrity mají velký vliv na lidi a jejich čin může motivovat další. Ale nejde to nějakou jemnější formou? Pomáhat protože chci, ne protože mě někdo označí na Facebooku nebo protože to dělají všichni. U některých mi výzva přišla jako dobrá příležitost ke zviditelnění se.

Souhlasím i s tím, že jeden kýbl vody Afriku nezachrání a snaha o zavedení studen skončila fiaskem. Jednak došlo k nárůstu populace, což si vyžádalo vytváření polí a kácení lesů. To mělo za následek rozšíření pouště. Jednak když se studna rozbila a zahraniční stavitelé odjeli, neměl ji kdo opravit. Tak si černoušci vzali, co se komu hodilo, a studna přestala plnit svůj účel.

Možná právě proto bychom si měli vážit toho, kde žijeme, co všechno máme a neplýtvat

Byla jsem vychovávaná tak, že nic na Zemi nám nepatří a vážit si mám nejen každého dne života, ale i darů, které nám Země dává. Už na základní škole nás učitelka přírodopisu učila, že voda je základ všeho života a máme jí chránit.

Trochu mě zabolela věta: „Voda je naše, můžeme si s ní dělat, co chceme.“ Nemám pocit, že by voda někomu patřila, že by měl někdo zásluhu na jejím výskytu. Pokud budeme uplatňovat takový majetnický přístup k Zemi a za čas bude půda otrávená, voda pitná jen vzácně a bez života. Vodní tvorové buď budou vyloveni, vyhubeni nebo zemřou v zamořené vodě, pak možná obrázek pochopíme.

Velmi mě zaujal a potěšil přístup Lucky Bílé. Takové neškodné polití určitě nikoho nepoškodí. Ačkoliv není mou oblíbenou zpěvačkou. Ať je, jaká chce, vážím si jí proto, že pro dobročinnost dělá hodně.

Lucka Bílá

Jsem jednoznačně pro to, aby si lidé pomáhali. Ale jsem též jednoznačně pro život v úctě k Zemi, jejím darům, a aby lidé zlepšovali a zachovali Zemi i pro příští generace. Je to jen můj názor na věc a věřím, že spousta lidí se mnou nebude souhlasit. Na Vaše argumenty a názory se těším v diskuzi.

Reklama