Desítky lidí na světě se s vírou v oklamání smrti nechalo zmrazit. A to i přesto, že současná věda prozatím nedokáže lidské tělo, uložené v kapalném dusíku při teplotě mínus 195 °C, vrátit zpátky do života. V živočišné říši to ale sci-fi zdaleka není…

Tak například tento druh skokana (Rana sylvatica), který žije na americkém kontinentu, je schopen naprosto přirozenou cestou zmrznout, proměnit své tělesné tekutiny v hustý sirup a na jaře se zase vrátit v pohodě do života. Tuhne si pěkně postupně od končetin k nitru těla.

Jako poslední zmrzne této žabce srdce, které do poslední chvíle zásobovalo nezmražené buňky kyslíkem. Teplota skokana se po dobu tohoto stavu pohybuje kolem minus 8 stupňů Celsia. Obráceným systémem na jaře zase rozmrzne a naprosto bez úhony se jen několik minut po obnovení životních funkcí už vesele páří.

Umíme jen tu první část, a to ještě s potížemi

To, co inspirovalo vědce k položení základního kamene vědy zvané kryonika, byli jednak živočichové, kteří touto metodou přežívají období, která by pro ně byla „za života“ problematická, a jednak vize toho, že co nelze vyléčit dnes, půjde možná zítra. Pokud se zabrání rozkladu těla, může čekat prakticky neomezeně dlouho. Ovšem už zmrazení tak velikého a složitého organizmu, jako je lidské tělo, s sebou nese problém.

RNDr. Tomáš Krejčí z Ústavu pro výzkum molekulární biologie k tomu říká:
„Ve zmrazovaném lidském těle nevládnou stejné podmínky. Optimální poměry nelze udržet například v nervové tkáni mozku. Každá tkáň a každý typ buněk má jiné nároky. Musely by se jinak mrazit svaly, jinak kosti a jinak například játra. Současný postup mražení páchá v těle obrovské devastační škody. Některé jsou vidět při zvětšení moderními mikroskopy a některé byste viděli i pouhým okem. Takový mozek či játra mohou při mrazení puknout, což je konečná. Jako nápad je to dobré. Při současných metodách jsem ale skeptik.“


Živý, nebo mrtvý?

Problém je i etický. Jestliže zmrazíme tělo prakticky mrtvého člověka, protože jinak by šlo o vraždu, s tím, že jej později přivedeme k životu, musíme se zeptat, zda je tedy tělo, uložené v tekutém dusíku, mrtvé, nebo zda jde o člověka v kómatu, který mrtvý vlastně není. Buď tedy provádí kryonika pohřební rituál, nebo léčebný zákrok, a to není totéž.

Žádná levná legrace

I přesto, že nikdo na světě dosud nemůže zaručit klientům, že je kdo kdy oživí, přesto do toho jdou. A není to žádný levný výstřelek. Cena takové procedury se pohybuje kolem 150 000 amerických dolarů. Přičemž klient nesmí zapomenout na roční poplatek za udržování těla, což zpravidla připadá na potomky.

Máte i přes riziko zájem?
Co vás čeká? V co nejkratší době poté, co vás prohlásí za mrtvé, napojí zaměstnanci kryonické firmy váš krevní oběh na zásobník se zvláštním roztokem. Ten vytlačí všechnu vaši krev z žil a nahradí ji speciální tekutinou, která má zvýšit odolnost vašich tkání k nízkým teplotám. Jakmile je vaše tělo komplet prosyceno tímto roztokem, budete převezeni do laboratoře, kde budete dva dny zchlazováni na - 79 °C. Na teplotu mínus 195 °C se dostanete za týden. Vaše tělo pak bude uloženo do kontejneru s tekutým dusíkem na neomezeně dlouhou dobu. Konec. Dobrou noc. Doufejte, že vás vůbec kdy někdo oživí, a doufejte, že svět, do kterého pak vstoupíte, bude alespoň stát za pohled.

V nabídce je i nadstandard

Lze si připlatit za nadstandardní výkon, spočívající v tom, že tým z kryonické laboratoře je připraven u lůžka umírajícího. Čeká zde na jeho prohlášení za mrtvého, aby okamžitě převezl tělo a bylo tak zmraženo s minimální prodlevou, která se pochopitelně podepisuje na stavu těla. Drtivá většina klientů platí za tento zákrok penězi vyplacenými za životní pojistku.

Žádná novinka to není

Prvním kryonizovaným člověkem se už v roce 1967 stal profesor psychologie James Bedford. V roce 1978 se ale dostala kryonika do obrovkých finančních problémů. Tako událost vstoupila do povědomí veřejnosti jako Chatsworthský skandál. Kromě výše zmiňovaného profesora Jamese Bedforda tehdy roztáli všichni jeho ledoví kamarádi. Na záchranu bylo pozdě. Jediný James stále chrupe ve své ledové posteli.

Najdete kryonickou firmu v našich Zlatých stránkách?

Pokud jste se rozhodli, že si chcete prohlédnout vaše město třeba za dvě stě let, budete muset odcestovat. Ve Spojených státech se obraťte na firmy Alcor nebo Cryonics institut a v Rusku se vás i vašeho konta rádi ujmou ve firmě KrioRus. U nás jsme nenašli žádnou firmu, která by byla registrována pod touto činností.

A co na to duše?
Jenom mě tak napadá, jestliže mnoho lidí (i já) věří v oddělitelnost lidského vědomí a těla, kdo to herdek oznámí té duši, která hned po smrti těla odešla poznávat „svět mezi světem“, že její bývalá schránka se probudí? Nebo se jí ujme nějaká jiná, která je právě volná? :)

Ať už je to jakkoli, každopádně jde o dobrý byznys. Stále více lidí doufá, že je jednou bude medicína schopna přivést zpět k životu. Do ledového, posmrtného spánku se pohroužilo již 160 lidí a dalších 600 je zapsáno v pořadníku.

Nechali byste se zmrazit? Co si o tom myslíte?

Reklama