Nezasvěcení si asi myslí, že jsem se zbláznila, ale zahradnice moc dobře vědí, o čem bude řeč. Řízkování je totiž nejjednodušší způsob, jak si levně a snadno obstarat nové rostliny. Co byste řekly třeba okrasným keřům?

Leden je vhodná doba na obstarání a sázení řízků. I když minulý týden mrzlo a panovala pravá lednová zima, tento týden mají mrazy polevit a dá se řízkovat. Sama jsem zkoušela promrzlost půdy a není to tak „horké“, jak se zdá. Já bych sázení do volné půdy klidně vyzkoušela, ale pokud tomu nevěříte, můžete sázet do květináčů.

Koneckonců, zahradničení je vždycky tak trochu experiment, tak proč to nezkusit? Já mám „spadeno“ na zlatici a šeřík, a věřím, že se sousedkou, která je má na zahradě, domluvím. Na revanš jí můžu nabídnout třeba vajgélii, břečťan nebo vrbu.

To všechno jsou keře, které velmi ochotně zakořeňují a k řízkování se báječně hodí.

Kromě nich ještě mnoho dalších, například: brslen, svída, kalina, komule, hortenzie atd.

Postup:

  • Jaké výhony jsou nejvhodnější? Měly by být mladé (ne starší než 1 rok), ale vyzrálé (dřevité).
  • Ostrými nůžkami ustřihneme 20-25cm větvičku s pupeny (keře by jich měly mít víc, aby byly košatější).
  • Horní část zastřihneme šikmo, dolní rovně, abychom se náhodou nespletli a nezasadili je obráceně (hlavou dolů). To by se nám mohlo stát, a jim by se to asi nelíbilo.
  • Připravíme si nakypřenou půdu na záhonu, pokud je zmrzlá, tak větší květináč.
  • Před vysazením řízku můžeme jeho spodní konec namočit do růstového stimulátoru, ale není to nutné.
  • Zasadíme je tak, aby v zemi byly 2/3 a nad zemí 1/3, přimáčkneme zeminu a zalijeme. Řízky v květináči musíme více sledovat a častěji zalévat.

Za jak dlouho řízky zakoření?

U každého keříku je to jinak, ale přibližně do jednoho roku se vytvoří kořenový systém a můžeme přesazovat na místo, které máme pro keřík vyhlédnuté. Zdá se vám to dlouho? Nebojte, uteče to jako voda.

Čtěte také:

Reklama