Nejvýznamnějším svátkem v měsíci lednu byli bezesporu Tři králové. Měsíc leden je ale podle starých  lidových kalendářů plný pranostik!

ledenNejprve se ohlédněme za svátkem nejvýznamnějším. Lidová pranostika na tříkrálový den praví: „Na tři krále - zima stále, mnoho hvězd a o skok dále“. Tříkrálový svátek měl v řadách našich předků významné místo. Na ohni rozdělaném v tento den ze dřeva vánočního stromku se vařívala ranní káva. Tradičně se také pekl tříkrálový koláč, který se pekl třeba z těsta na novoroční štědrovici. Dovnitř se dávala zapéct fazole, koláč se pak sestavil z několika bochánků, které byli seskládány do tvaru srdíčka, nechal se kynout a pekl v dortové formě, aby byl po upečení dokulata (symbol kruhu jako celistvosti a dokonalosti). Dříve než se Tříkrálový koláč nesl na stůl, někdo okolo těsta i lepil korunu ze zlatého papíru, byl-li. Ten, kdo našel na Tři krále ve svém kousku koláče fazoli, měl velkou naději, že bude mít v nastávajícím roce štěstí.
Oslava tohoto  posledního vánočního svátku začínala zpravidla již v předvečer 6. ledna. O tzv. svatvečeru se v kostele posvěcovala voda, křída, sůl, česnek, bobkový list a svíčky. V tento večer se také podobně jako na Štědrý den mohlo snáze nahlédnout do budoucnosti.

Měsíc leden je ale podle starých lidových kalendářů plný pranostik: 

Tak třeba: 

13. ledna – Sv. Hilarius – Vyndej sáně, schovej vůz.

16. ledna – Na sv. Marcela zima leze do těla      

21. ledna – Sv. Anežka když laskavá, vypustí skřivana z rukáva

26. ledna – Na sv. Polykarpa sněhu plná každá škarpa.

Letošní leden je bohužel vůči pranostikám nevšímavý. Máme to oproti našim předkům těžké, zvyklosti a řád, který tu vládl po mnoho let, již dávno neplatí, žijeme pod bičem chaosu a nad některými veršovanými lednovými předpovědmi lze jen s lítostí povzdychnout.

Jaké pranostiky znáte vy? Myslíte si, že mají přesah i do dnešních dnů?

Reklama