Leden je měsícem bilancování, a hlavně plánování. A to neplatí jen v osobním a pracovním životě, ale i v zahradničení. Málokde by se nedalo něco vylepšit, nebo změnit. A to nejen na zahradě, ale i na balkoně, terase, či okenním truhlíku.

Okenní parapet

Pěstitelky truhlíkových květin to mají poměrně jednoduché. Jsou sice omezené prostorem, ale časem si ověřily, kterým květinám se na jejich okně daří, kolik vyžadují péče a jakým druhům vyhovují dané podmínky. Ale proč stále zůstávat u stejné barevnosti, či skladby květin? Změna je přece život a platí i pro miniaturní zahrádku na okenním parapetu. Prolistujte odborné knihy nebo časopisy a určitě najdete novou inspiraci. Třeba vašemu oknu prospějí jiné barvy, nové nádoby, nebo neokoukané kombinace květin.

Měly jste loni červené muškáty? Co k nim „přimíchat“ třeba oranžovou nebo žlutou? Máte tmavé rámy oken a chtěly byste je trochu rozsvítit? Zkuste růžovo bílou kombinaci. Bude vypadat něžně a vzdušně.

Já jsem si vzala inspiraci od zkušené zahradnice Květy a namíchala jsem červené muškáty s růžovými. Nikdy předtím by mě tato kombinace nenapadla, ale byla jsem mile překvapená. Truhlíky působily mnohem plastičtěji a bohatěji, než dřív. A jsem si jistá, že letos to bude zase trochu jinak.

kvetiny.jpg

Balkon a terasa

Na tomto prostoru, byť by byl malý, máme více možností, jak se zahradnicky realizovat. Zábradlí nám sice nabízí prostor pro truhlíky, ale co třeba využít popínavých rostlin a udělat ze svého balkonu či lodžie zelenou oázu? Vytvoříte si tak příjemné chladivé zákoutí, ale i pocit soukromí.

Máte-li dost místa a můžete mít květináče na podlaze, vyberte si třeba hranaté typy, které postavíte vedle sebe a vytvoříte tak souvislou stěnu. Zasaďte do nich okrasné trávy, bambus, nebo stromečky s kuželovitými tvary korun.

Využijte rohy. Kupte si třeba rohový keramický květináč a zasaďte do něj malý stromek. Jeho okolí můžete osázet bylinkami, nebo okrasnými květinami. Vznikne tak nádherný solitér, na něž bude radost pohledět.

Zahrada

Proměna zahrady už je poněkud náročnější. Na představivost, čas a hlavně finance. Je to běh na dlouhou trať, i když některých změn můžete docílit poměrně brzy. Třeba vás láká nová skalka, zahradní jezírko, nebo vřesoviště. Všechno je možné, ale než se pustíte do takového sousta, je třeba zvážit mnoho okolností.

zahrada.jpg

Foto: Shutterstock

Terénní nerovnosti, vzrostlé stromy, nasměrování zahrady, složení půdy. Zkuste si půdorys zahrady (včetně domu, stávajících stromů, či výrazných prvků) nakreslit na čtverečkovaný papír a rozvrhnout si jednotlivé zóny. Berte na vědomí, že je lepší se zahradě podřídit, než ji „znásilňovat“. Skalka se bude lépe tvořit na svažitém terénu obráceném na jih, jezírko v místech, kde nerostou listnaté stromy, a vřesoviště, kde je spíš kyselá půda.

Zdá se vám to moc složité? Zkuste se obrátit na zahradního architekta. 

Vytvoří vám přesné plány s vizualizací a rozpisem jednotlivých rostlin. Budete vědět, jak se o ně starat a jak se zahrada rozroste v příštích letech. Ale není to zrovna levná záležitost.

Možná je lepší nespěchat a změny v zahradě provádět po menších částech, zato vlastními silami. I s tím rizikem, že nebude všechno tak dokonalé. Ale to je na přírodě právě to krásné, nemám pravdu?