Obraz Josefa Šímy Léda s labutí byl v Praze vydražen za 14,6 milionu korun a stal se třetím nejdražším dílem prodaným v tuzemské aukci. Vyvolávací cena byla 2,8 milionu korun.

Velký zájem byl také o obraz Antonína Procházky Kopretiny, který se začal dražit na 4,5 milionech, kupec ale nakonec zaplatil 10,1 milionu korun. I Procházka se tak dostal do žebříčku deseti nejdráže prodaných děl.

Šíma a Procházka patří do souboru děl, která se v Galerii Art Praha dražila již v minulých letech. Tehdy je koupil americký sběratel, stát pak ale díla prohlásil za kulturní památky a Američan je nemohl odvézt ze země. Obrazy proto znovu nabídl k prodeji.

Do tohoto souboru patří i Koupel nohou od Josefa Čapka, která se prodala za 7,9 milionu. Před dvěma lety se prodala za 9,3 milionu korun a půl roku držela rekord za nejdráže prodané dílo na českých aukcích.

Nejdražším obrazem prodaným v české aukci je Élévation IV od Františka Kupky – prodal se za 22,1 milionu korun.  Světový primát drží Jackson Pollock se svou abstraktní kompozicí No. 5 – ta se prodala za 140 milionů dolarů.

Reklama