Možná máte jako já rádi tajemno, a dost možná máte také rádi tajuplné domky. Já sama sice žiji v takovém docela standardním (zatím), ale obdivuji takové ty kouzelné chaloupky, ke kterým patří břečťan. Domečky obrostlé břečťanem mě zkrátka vždy okouzlovaly.

Břečťan je prastarou rostlinou. Uctívali ho již Keltové, kteří tuto rostlinu spojovali se zeleným mužem, bohem zimy. Podle druidského herbáře břečťan popínavý sloužil jako bylinná léčba, jeho měkké větvičky se zpracovávají na mast proti pálení žáhy. Z jeho lístků se připravuje výplach na vaginální infekce. Zevně je tato bylina užívána k zábalům pro uklidnění nervů a šlach, na vředy, zduřelé žlázy, vřídky a abscesy.

břečťan

Z hlediska magického pak břečťan zaručuje věrnost a vijí se z něj svatební věnečky. Používá se k získání štěstí, lásky a věrnosti. Také se podle učení starých Keltů břečťan používal ke korunovaci básníků. Jeden z raných církevních koncilů se dokonce pokusil zakázat dekorativní používání břečťanu z důvodu jeho pohanského pozadí…

Podle současných i těch dávných bylinkářů se břečťanové listy projevují nesčetnými léčivými schopnostmi, podporují odhleňování a uvolňování sekretů, mají protizánětlivé účinky, dokážou tišit bolest, uvolňují křeče a zklidňují. Dokázané jsou i břečťanové antibiotické schopnosti, působí i antiviroticky a antimykoticky.

 Z knihy o léčivých rostlinách Ursel Buhringové jsem se dočetla i zajímavou skutečnost, že tato rostlina působí i při ošetření celulitidy - břečťan dráždí pokožku a potlačuje hromadění vody v těle! 

Z dochované zkušenosti našich předků lze zaznamenat i užití břečťanu jako odvaru na praní, vzhledem k vysokému obsahu saponinu. Sto jemně nasekaných lístků se nasypalo do dvou litrů vody a vařilo přibližně 10 minut, pak se lístky scedily, ale opět hodily na dalších 10 minut do odvaru. Takovýto výluh určení k praní měl schopnost oživit vybledlé barvy a skvěle vyprat především vlněné a hedvábné látky. 

břečťan

Vřele doporučen je i břečťanový obklad na kuří oka, čerstvě utržené lístky se dají na dva dny naložit do octa. Nasáklé lístky se následně přikládají přes noc na tuto častou obtíž, ráno se odstraní a další noc opakuje, dokud kuřince nevymizí.

Součástí pojednání o léčivých účincích břečťanu je i upozornění, abychom jej neužívali ve formě čaje, ale pouze jako hotový preparát od zkušeného bylinkáře.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: