Stručně o mandalách
Slovo mandala pochází ze sanskrtu, kde znamená kruh. Obecně můžeme říci, že mandala je nákres, geometrický vzor, který reprezentuje kosmos metafyzicky nebo symbolicky z lidského hlediska. Nebo je můžeme nazvat kruhovými obrazy, které v sobě ukrývají léčivou energii. Pro ty, kteří by se o mandalách chtěli dočíst více, podívejte na další zdroje na konci článku.

Nyní se ale podívejte se na krásné mandaly od tří umělců, kteří v současné době působí u nás. Uvolněte se a nechte je na sebe v klidu působit.

Andělé v léčivých mandalách
Tyto mandaly, kterou zde vidíte, nakreslila MUDr. Iveta Špatenková. V knize Andělé v léčivých mandalách, kterou připravila společně se svým manželem, naleznete celkem 21 obrazů mandal a vykládacích karet. Dle nich:  „Mandaly přispívají k proměně negativních myšlenek, škodlivých představ a návyků tím, že promění napětí, strach a úzkost ve svobodné pocity tak, abyste si mohli začít užívat vaší láskyplné individuality ve zdraví a pokoře.“ 

 

Mandaly akademické malířky Jiřiny Lockerové
S jejími ilustracemi jste se mohli setkat ve více než 30 knihách, za všechny jmenujme Panovníci českých zemí, Skladatelé světové hudby a Mláďátka. V současné době vytvořila tato malířka sérii léčivých mandal, zaměřujících se na uzdravení určitého orgánu. My vám představíme mandalu na pročištění a rozvoj sluchu, která může přispět k vylepšování sluchu ve fyzické úrovni, třeba i tím, je-li tělesný orgán poškozen nebo opotřebován, a také umožňuje  rozvoj v naslouchání a poslouchání. Druhá její mandala působí za zrak. Opět nejen že zaostřuje vidění, ale i vnímání, abyste v životě nepřehlédli to, co máte vidět.

 

Originální mandaly života
Tak zní název knihy z nakladatelství XYZ, kde představuje své netradiční mandaly Andrej Augustin. Jsou  doprovázeny básněmi Marka Orla. Každá z dvaceti mandal je zde jak v barevném provedení, tak i v černobílém, připravená pro vaše vymalování. Jako ukázku vybíráme mandalu s názvem Uroboros.


Uroboros
Není konec a není počátek
Každý krok kupředu je jen krok nazpátek
Nejsou počátky a nejsou konce
Kde nejsou pastýři, tam nejsou ovce

Zapůsobila některá na vás? A jak?

Zdroj:
Mandaly: wikipedia
Autoři: www.monnada.cz www.andrejaugustin.com http://www.lockerova.eu/  

Reklama