Bylinkářka Ursel Buhringová o koupelích ve své skvělé knize o bylinkách píše: koupel v napuštěné vaně představuje skutečnou slast, požitek, který je-li obohacený o bylinkové příměsi, léčí vynikajícím způsobem, a působí tak na tělo i duši.

Rozhodneme-li se totiž pro bylinkovou koupel použít květinové výtažky, ty pak v klidu působí na naši pokožku či prostupují kůží dále do našich těl a následně orgánů.

Ze svého okolí znám jen velmi málo jedinců, kteří koupání ve vaně odmítají a dávají přednost sprchování, tím se však podle mého názoru ochuzují o skvělý a přirozený relax a hluboké uvolnění.

Vzpomínám si, když jsem čekala své druhé dítě, na radu bylinkářky jsem si do vany přidávala levandulový olej pro celkové uvolnění, a fungoval na jedničku!

Bylinné koupele jsou tu podle starých záznamů od nepaměti a jejich léčivé schopnosti znali dávní králové i ti, co žili prostým životem. O bylinných a léčivých koupelích je také zaznamenáno mnohé v bylinkářských spisech. Přičemž příprava je velice jednoduchá, přísada do koupele z léčivých rostlin se chystá formou koncentrovaného čaje, jenž se do teplé vody přidává. Je potřeba rozlišovat podle bylinkářských doporučení dávkování. Je různé pro malé děti či dospělé osoby, a také jsou situace, kdy se dokonce taková koupel nedoporučuje. Jedná se o případy, kdy má člověk větší poranění, nejasnou kožní chorobu, vysokou horečku, srdeční slabost, vysoký krevní tlak nebo infekční onemocnění!

Délka léčivé koupele by podle bylinkářů měla trvat deset až patnáct minut a pak bychom měli zamířit přímo do postele a v započatém relaxu pokračovat.

Chceme-li do lázně místo bylinkového výluhu použít  aromatické éterické oleje, je třeba mít na paměti, že se nerozpouští ve vodě, a proto je potřeba je nejdříve rozptýlit v medu, mléce, smetaně nebo v soli. Jinak se na povrchu lázně vytvoří mastná olejová oka. Na každém dobrém éterickém oleji by také mělo být určené dávkování, abychom si přemírou esence spíše neuškodili…

Další léčivou lázní, kterou můžeme využít při různých ´zimních´ potížích, jsou taktéž oblíbené sedací koupele, zvlášť dobré jsou léčivé sedací koupele. Ty lze použít při gynekologických potížích nebo při onemocnění v anální oblasti. Sedací léčivé koupele stimulují prokrvení dolních pánevních orgánů a dokáží brzdit zánětlivé procesy. Zde ovšem bylinkáři upozorňují - sedací koupel je dobré provádět, pouze pokud máte teplé dolní končetiny! A při této léčivé proceduře bychom neměli mít do lázně ponořené nohy ani vrchní část těla.

Zajímavostí pro mě v této oblasti je i doporučená koupel rukou a nohou. Tyto zesilují prokrvení, dokáží skvěle prohřát, uvolňovat a uklidňovat. Podle bylinkářů koupele rukou i nohou mají moc stabilizovat krevní oběh a vykazovat reflexivní účinky na celý lidský organismus. Léčivá a uvolňovací bylinná koupel rukou či nohou se doporučuje provádět ráno  a večer po dobu osmi minut, po skočení terapie je dobré navléci tlusté vlněné ponožky a na 30 minut ulehnout do postele. U koupele nohou je však lepší zapomenout, trpíte-li křečovými žílami nebo mízními otoky!

Reklama