5a9e84170a87cobrazek.png
Konopí se používá již dlouhá léta. V posledních letech se ale stále častěji mluví o účinnosti konopí v medicíně a jeho pozitivních účincích pro organismus. Konopí má protizánětlivé, hojivé, antibakteriální a antivirální účinky. Je to rostlina, kterou lze využít jak při vážných onemocnění, ale také lokálně a jednorázově, v podobě tinktury nebo masti.

Letem konopným světem

5a9e856a81d94obrazek.pngKonopí se dělí celkem na tři druhy. Tím prvním, a všeobecně lidem nejznámějším, je konopí indické, z něhož vzniká marihuana obsahující omamné látky THC. Těmi dalšími jsou konopí rumištní a seté, které obsahují minimum omamných látek. Konopí využívající se v oblasti dermatologie a kosmetiky musí splňovat přísná kritéria a k výrobě produktů se využívá olej vylisovaný ze semen konopí setého.

„Konopná semena a olej jsou jedním z nejlepších zdrojů esenciálních mastných kyselin. Kromě vzácné kyseliny gama-linolenové obsahují omega 6 a omega 3 v dokonalém poměru 3:1 (lidská kůže je obsahuje v poměru 4:1). Obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin. Esenciální se jim říká proto, že si je lidské tělo neumí samo vyrobit a musíme je přijímat z potravy nebo vstřebáváním. Jedna hrst konopných semen kryje potřebu proteinů a mastných kyselin dospělého člověka na jeden den,“ říká Helena Čejková z Annabis.cz.

Výtažky konopného oleje jsou účinnější, čím více obsahují léčivých kanabiniodů. Tato látka je pro tělo nesmírně prospěšná. Má regenerační účinky, skvěle napomáhá k hojení ran, léčení ekzémů, lupénky nebo jiných kožních problémů. Navíc zpomaluje stárnutí a dokonale hydratuje pokožku.
Produkty obsahující konopí jsou vhodné pro všechny typy pleti.
can1.jpg

Zajímavosti o konopí

  • V Lotyšsku patří konopné semínko tradičně na slavnostní stůl při oslavách svátku Jana Křtitele 21. června. Všichni obyvatelé tak vyjadřují náklonnost ke konopí jako rostlině, která neodmyslitelně patří k lotyšské historii.
  • Henry Ford po letech výzkumu vyráběl auta s plastovou karosérií. Pevnost materiálů byla zajištěna směsí vláken celulózy, mezi nimiž nechybělo ani konopí. Odolá 10x silnějšímu nárazu než ocel, aniž by se promáčkl.
  • Konopné semeno se pro vysoký obsah bílkovin dá používat jako náhražka masa stejným způsobem jako sójové boby.
  • Konopí dokáže zdokonalit pevnost všech materiálů, zvýšit výživnou hodnotu jakéhokoli jídla a vylepšit jakost naprosto všech výrobků.
  • Konopí nevyžaduje pesticidy, protože jej téměř žádný hmyz nenapadá. Nejsou nutné ani herbicidy, protože roste tak rychle, že s ním sotva nějaký plevel může soutěžit.
  • Bylo nejdůležitější surovinou pro tisíce výrobků a podniků a vyráběla se z něj většina celosvětové produkce vlákna, látek, olejů na svícení, papíru, kadidla, vůní a léků, ale též představovalo primární zdroj bílkovin pro lidi a zvířata.
  • Ze všech rostlin této planety konopí zužitkovává sluneční energii nejefektivněji.

Také si přečtěte:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama